Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva transport intracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva transport intracomunitar

tva transport
5 replies to this topic

Poll: tva transport intracomunitar

me

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 March 2010 - 09:53 AM

As dori sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea speta: transportator din RO cu cod valabil de tva presteaza servicii de transport intracomunitar la ordinul unei case de expeditie din Italia cu cod valabil de tva.
Cum facturez cu/fara tva la urmatoarele spete:

1. transport Italia-Italia
2. Transport Italia - orice tara UE
3. Transport ITALIA-orice tara non UE

Mentionez ca transporturile nu pleaca din RO si nu ajung in RO.



#2 carmen20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 March 2010 - 08:09 PM

tva se plateste in locul unde are loc prestarea serviciului (cazul nostru> transport) sau unde este inr in scopuri de tva firma beneficiara. Important este codul de TVA din alt stat membru. OBLIGATIILE BENEFICIARULUI NU MAI SUNT PROBLEMA TA!

pt mai multe detalii:
http://codfiscal.money.ro/directiva-tva/cu...-directiva-tva/




#3 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 May 2010 - 02:19 PM

Vezi postareacarmen20, la Mar 21 2010, 08:09 PM, a spus:

tva se plateste in locul unde are loc prestarea serviciului (cazul nostru> transport) sau unde este inr in scopuri de tva firma beneficiara. Important este codul de TVA din alt stat membru. OBLIGATIILE BENEFICIARULUI NU MAI SUNT PROBLEMA TA!

pt mai multe detalii:
http://codfiscal.money.ro/directiva-tva/cu...-directiva-tva/

Carmen, eu cred ca acum nu mai e aceeasi regula. din cate am inteles eu din 2010 transportul se facturaza fara TVA catre casele de expeditii straine.

vedeti aici

numai bine si spor in toate
M



#4 cristinapop.73

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 March 2011 - 05:26 PM

Buna ziua
Tot o problema cu TVA-ul am si eu.Firma din Romania cu cod valid in Romania imi transporta un bun achizitionat din Franta de la o societate din Franta, beneficiarul fiind eu firma din Romania cu cod valid in tara.Intrebarea mea este transportul mi se va factura cu TVA sau fara?
Multumesc



#5 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 28 November 2011 - 11:55 AM

Va rog sa ma ajutati cu urm speta: trebuie sa facturez (refacturez mai bine zis) un transport aferent unui import de bunuri (SUA-RO respectiv China-RO) care au valoare declarata sub 10 euro. Transportul il facturez fara tva? Mentionez ca daca marfa ar fi avut valoare mai mare de 10 eur si se facea vama, atunci eu transportul il facturam fara tva pt ca intra ulterior in DVI ca facand parte din valoarea de impozitare din vama cfm art 143 alin 1 lit d) din CF. In cazul marfii care nu are valoare pt vama, acest transport va fi cu sau fara tva (transport doar pe parcurs extern !) ???
Astept cu interes parerile dvs!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#6 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 November 2011 - 09:29 AM

Nu stie nimeni??? macar pareri va rog...
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL