Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cerere legislatie impozit venit I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cerere legislatie impozit venit I.I.

5 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 16 March 2010 - 02:56 PM

Buna
Cum procedati la stabilirea impozitului de achitat catre stat?
Legislatie...



#2 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 06 April 2010 - 10:37 PM

nu ma ajuta nimeni??????????




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 April 2010 - 09:36 AM

Vezi ce s-a mai scris despre asta. Cauta de exemplu prin:
http://conta.money.ro/forum/index.php?act=...lite=%2Bimpozit
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 emanuell79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 July 2010 - 05:18 PM

Buna-ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti unde e reglementata prevederea ca intreprinderea individuala poate fi impusa la norma de venit?
Mie cei de la finante mi-au spun ca nu se poate, chiar daca nu am angajati, si ca trebuie sa o impun la impozitarea in sistem real.
Multumesc anticipat pt. raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:20 AM




#5 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 16 July 2010 - 08:33 AM

Codul fiscal, art. 49 - Stabilirea venitului net anual din activități independente pe baza normelor de venit, prevede:
(1) ,,Venitul net dintr-o activitate independentă, care este desemnată conform alin. (2) și care este desfășurată de către contribuabil, individual, fără salariați, se determină pe baza normelor de venit,,.
(2) ,,Direcțiile generale ale finanțelor publice teritoriale au următoarele obligații:
- stabilirea nomenclatorului, conform Clasificării activităților din economia națională - CAEN, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 656/1997, cu modificările ulterioare, pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit;
- stabilirea nivelului normelor de venit;
- publicarea acestora, anual, în cursul trimestrului IV al anului anterior celui în care urmează a se aplica,,.

Aceasta postare a fost editata de G David: 16 July 2010 - 08:35 AM




#6 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 04 August 2010 - 10:46 AM

As avea si eu 2 intrebari: 1.Evidenta contabila(adica caietul pentru plati si incasari) pentru PF se tine la fel, indiferent de norma de impunere ?
2.Stie cineva daca s-a modificat suma care se plateste pentru norma de venit si cit este de la 1 iulie 2010 ?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:21 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL