Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Durata concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Durata concediu fara plata


10 replies to this topic

#1 sleepy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2010 - 01:29 PM

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca exista o limita a duratei pe care un angajat poate solicita concediu fara plata din motive personale. De la ITM mi s-a comunicat ca ar fi o limitare la 90 de zile, dar nu am gasit acest lucru preziat nicaieri in legislatie.

Multumesc



#2 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 02:23 PM

Art. 148. [concediul fără plată]
(1) Pentru rezolvarea unor situații personale salariații au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In final ramane la mica intelegere intre angajat si angajator.




#3 ikpav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 March 2010 - 02:28 PM

Potrivit Codului muncii - art. 148 (1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
In CCM unic la nivel national pt 2007-2010, la art.61(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.
Limitarea de 90 zile apare doar pentru salariatii din administratia publica, regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare. pentru cilalti salariati sunt doar reglementarile de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 17 March 2010 - 03:34 PM




#4 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 18 May 2010 - 02:32 PM

Buna
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: un angajat doreste concediu fara plata pt rez. unor probleme personale. Am cererea lui aprobata de administrator, insa doresc sa stiu daca trebuie sa informez ITM -ul? Trebuie sa depun la ei ceva? Revisal?



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2010 - 01:12 PM

asta e un model de decizie pentru suspendarea CIM in cazul concediului fara plata, care trebuie dusa la ITM.


CFP (art.54)
SC ...................................................
Sediul .............................................
Reg.Com. ......................................


DECIZIA NR.....................
Data ..........................


Administratorul SC ................................................................................
..............
dl/d-na..............................................................................
;
Având în vedere cererea înregistrata sub nr...................din data.................... prin care dl/dna.........................................................având functia de ............................. solicita un numar de.................... zile concediu fara plata pentru( motive) ................................................................................
................................................................................
.
................................................................................
.
.........................................................................
În baza art. 54 din Codul Muncii
În temeiul prevederilor Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societatii,


D E C I D E:


Art.1. Începând cu data de ............................... se suspenda contractul individual de munca al d-lui/d-nei..................................................................... având functia de .......................................... în cadrul societatii, conform art.54 din Codul Muncii
Art.2. Cu ducerea la îndeplinire a prezentei se însarcineaza dl/d-na ............................................................................ si se comunica celui în cauza.




ADMINISTRATOR,

L.S.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 May 2010 - 01:14 PM




#6 dalyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 18 April 2011 - 10:30 AM

Societatea trece printr-o perioada destul de dificila si in curand ne vom vedea nevoiti sa facem concedieri desii ne este destul de greu sa lasam oamenii fara un loc de munca. Nu ne-am doriii in momentul de fata intreruperea activitatii.
Ne-am gandit la varianta cu CFS pentru o perioada pana ne mai revenim iar unii salariati sunt de acord.
Am 2 salariati care prefera sa stea in concediu fara plata intre 3 si 6 luni si sa fie platiti la negru decat sa fie dati in somaj.
Ne asumam riscul de a-i platii la negru desii stim ce amenzi sunt.
La cate zile de concediu fara plata au dreptul conform legii salariatii pentru rezolvarea unor probleme personale ?
Ma intereseaza nr. maxim de zile dpdv legal deoarece in codul muncii nu am gasit.
Este posibil sa-i acord concediu fara plata pe o perioada asa de lunga?

Multumesc si astept un raspuns fiindca trebuie sa hotaram soarta acestor oameni dupa sarbatorile de Paste.



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 April 2011 - 01:54 PM

Concediul fără plată reprezintă o cauză de suspendare a contractului individual de muncă convenită de părți, deoarece nu există posibilitatea de a se ajunge la suspendare decât în măsura în care salariatul și angajatorul său sunt de acord ca, pe o anumită perioadă de timp, să suspende unul față de celălalt prestațiile reciproce pe care le datorează. Se poate „ajunge „ la concediu fără plată „forțat” în situații deosebite, dar în limita a 15 zile pe an calendaristic. Vedeti ce spune si contractul colectiv de muncă unic la nivel național.



#8 dalyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 18 April 2011 - 02:39 PM

Contractul colectiv de munca unic la nivel national din cate stiu eu nu a fost publicat in monitorul oficial deci practic nu exista.
Nu avem contract colectiv de munca la nivel de ramura deoarece firma are sub 20 de salariati si acesta nu se impune.
Nu se pune problema de concediu fara plata ,,fortat'' deoarece cei 2 salariati sunt de acord cu asta. Ei tot spera ca ne vom revenii si va fii de lucru, la fel si noi.
Deci cum ramane cu nr. maxim de zile de concediu fara plata ?
Am auzit de la cineva ca nr. de zile CFS se stabileste prin regulamentul intern. Am verificat regulamentul intern al societatii si nu este specificat nimic in legatura cu CFS. Pot introduce in regulamentul intern de exemplu un articol de genul " Art.32. Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată pe o durată de maxim 6 luni, pe bază de cerere." ???

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de dalyna: 18 April 2011 - 02:41 PM




#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 April 2011 - 07:53 PM

Dalyna, daca nu exista dispozitii contrare in legislatie (CM, CCM) prin ROI se poate preciza durata conc. fara salar si se poate acorda chiar pentru 6 luni, limita o stabiliti prin Regulamentul intern care va fi afisat in incinta soc. si pt. care ar fi indicat sa aveti semnaturi de luare la cunostinta.
Obligatoriu, un ex. din cererea salariatului pentru conc. fara salar, sa fie si in Dosarul personal al salariatului.
Si DA, nu avem Contract Colectiv de Munca Unic la nivel National.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 April 2011 - 07:54 PM

Dana




#10 dariaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:vreau sa stiu tot despre contabilitate

Postat 04 August 2011 - 11:33 AM

Vin si eu cu o intrebare, atunci cand un angajat se afla in concediu fara salariu (10 zile) ce act i se intocmeste? decizie de suspendare, act aditional ? multumesc



#11 Liana15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2011 - 08:41 PM

La cate zile de concediu fara plata are dreptul un angajat? Poate sa-si ia in fiecare luna sau de cate ori are nevoie?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL