Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neplatitor de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neplatitor de tva


4 replies to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 18 March 2010 - 09:37 AM

As dori si eu cateva lamuriri in legatura cu un contract de prestari servicii incheiat intre consiliul local si o persoana libera, respectiv un diriginte de santier, neplatitor de tva. In contract scrie ca pretul serviciului respectiv este de 1000 euro la care se adauga tva aferent. Dirigintele de santier cat trebuie sa incaseze, 1000 euro sau 1000 euro plus tva-ul aferent sumei. A incasat o parte din bani in urma cu cateva luni, dandu-le factura fara tva evident, restul de bani pana la 1000 au spus ca o sa-i dea in curand ramanand ca valoarea tva-ului sa-i dea in toamna ca nu stiu sigur daca el trebuie sa incaseze si acei bani, tva-ul. Daca o sa fie asa si o sa-i dea banii in toamna el cum taie factura: valoare conform contractului? Va multumesc anticipat pt raspunsuri!



#2 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 March 2010 - 11:54 AM

Daca dirigintele de santier este neplatior de TVA,emite fc.fara TVA iar Consiliul local plateste fara TVA.In momentul incheierii contractului,probabil s-a luat in calcul varianta depasirii plafonului de 35.000 euro ,peste care devine platitor de tva. Daca va depasi plafonul,va emite si incasa fc.cu TVA.




#3 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 19 March 2010 - 09:25 AM

Vezi postareadoinag, la Mar 18 2010, 11:54 AM, a spus:

Daca dirigintele de santier este neplatior de TVA,emite fc.fara TVA iar Consiliul local plateste fara TVA.In momentul incheierii contractului,probabil s-a luat in calcul varianta depasirii plafonului de 35.000 euro ,peste care devine platitor de tva. Daca va depasi plafonul,va emite si incasa fc.cu TVA.
El a emis factura fara tva. De fapt sunt 5990 euro plus 1138.10 euro, valoarea totala a contractului.. EU cred ca trebuia trecuta valoarea totala in contract adica 7128.10 euro, deoarece el nu are nici o treaba cu tva-ul. Eu cred ca el trebuie sa incaseze valoarea totala inclusiv TVA deoarece asa scrie in contract: 5990 euro la care se adauga valoarea tva-ului de 1138.10 euro. Deci e clar, nu?



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 March 2010 - 02:39 PM

Nu. Nu e clar. Gresesti. Tva-ul e al statului. Daca in contract spune clar valoarea prestarii fara TVA, atunci asta este valoarea prestarii fara TVA.



#5 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 March 2010 - 05:03 PM

E diriginte de santier, nu de scoala!
El cauta o modalitate sa incaseze banii de TVA, nefiind platitor de TVA. Daca prestatorul, in alte conditii, era platitor de TVA, Consiliul local nu ar fi platit suma majorata cu 19%? Atunci de ce sa nu ia el diferenta de bani, smecherasul? :frusty:

Ma scuzati ca sunt off topic, dar nu m-am putut abtine.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL