Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Model chemare in judecata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Model chemare in judecata

6 replies to this topic

#1 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 March 2010 - 05:53 PM

Ma poate ajuta cineva cu un model de chemare in judecata pentru o factura de penalitati (emisa in baza contractului) pe care debitorul refuza sa o achite?

Stiu ca nu tine de contabilitate, dar in actuala situatie economica, incercam sa le facem pe toate... am ajuns in situatia in care nici macar un avocat nu-l mai putem plati...

Va multumesc anticipat,
Cristina
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 March 2010 - 06:07 PM

poate pe site-uri/forumuri specializate sa gasesti. :frusty:




#3 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 March 2010 - 06:19 PM

Am cautat, am si gasit cate ceva. De fapt, m-am lamurit cam ce trebuie sa scriu, singura mea problema in acest moment fiind identificarea temeiului legal pentru motivarea cererii. Speram sa ma poata directiona cineva catre niste articole de lege pe care sa-mi intemeiez cererea.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 March 2010 - 11:54 AM

am gasit si eu cate ceva:
N O T I F I C A R E


Către,

S.C. ______________________ S.R.L.,
București, ___________________________________


Referitor: Plată facturi nr. __________/xx.xx.xxxx și . __________/xx.xx.xxxx, emise în baza Contractului nr. ___/_______ .


Subscrisa S.C. ______________________., cu sediul în _________________________________, înregistrată la Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul București sub nr. J__/_____/________, cod unic de înregistrare _____________, reprezentată prin ________________în calitate de ______________, prin prezenta vă aducem la cunoștință următoarele:

Potrivit dispozițiilor Art.__. din contractul sus – menționat, aveați obligația, în calitate de Client, de a efectua plata către societatea noastră, în calitate de Furnizor, în baza facturilor emise, în termen de maxim ___ zile calendaristice de la data emiterii acestora.

Vă reamintim că termenele de plată scadente pentru facturile nr. __________/xx.xx.xxxx și __________/xx.xx.xxxx au fost depășite, iar facturile au fost onorate parțial la plată, astfel că la data prezentei înregistrați debite către societatea noastră în sumă de ___________ lei.

Totodată, vă atragem atenția cu privire la aplicabilitatea în această situație a dispozițiilor art. __ lit. _, potrivit cărora Furnizorul „are dreptul de a solicita penalități de întârziere de ____ la sută (__%)/zi din suma facturată și neachitată, pentru cazul în care Clientul nu achită onorariile în termenele prevăzute în prezentul contract”.

În aceste condiții, vă solicităm să întreprindeți de urgență toate demersurile necesare pentru achitarea tuturor sumelor pe care ni le datorați si să procedați la îndeplinirea întocmai a obligațiilor pe care vi le-ați asumat pentru derularea în bune condiții a raporturilor contractuale existente între societatea noastră și dvs.

În speranța soluționării pe cale amiabilă, așteptăm răspunsul dvs. cu privire la cele învederate prin prezenta notificare. În caz contrar, vom fi nevoiți să apelăm la dispozițiile legale în vigoare în vederea protejării drepturilor și intereselor noastre legitime, inclusiv prin apelarea la instanțele judecătorești competente.




S.C. ________________________ S.R.L.
_____________________
_____________________

PROCES VERBAL DE CONCILIERE
DIRECTA


Incheiat astazi ................., la sediul .................................., intre:

I.Partile:

…………………….. cu sediul in Bucuresti, str. …………. nr. …, sector …, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J … / ….. / … , avand C.I.F. RO …….., reprezentata legal prin …………………………

Si

…………………….. cu sediul in Bucuresti, str. ……………….. nr. …, sector …, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J … / ….. / … , avand C.I.F. RO …….., reprezentata legal prin …………………………


s-au intalnit astazi ……………. ora ……, la sediul ……………………. din str. ……………. nr. …, sector …, pentru solutionarea pe cale amiabila a litigiului aparut intre cele doua parti, respectiv:

1. despagubirea ..................... pentru prejudiciul constatat in urma sustragerii din incinta societatii a unor bunuri in valoare de ....................... lei (valoare estimata in urma efectuarii unei inventarieri partiale a gestiunilor in cauza);

2. relizierea contractului de prestari servicii nr. ... / ......, avand in vedere neindeplinirea corespunzatoare a obligatiilor contractuale ce reveneau firmei de paza.

II. Corespondenta

Referitor la stabilirea locului si datei intalnirii, partile au purtat urmatoarea corespondenta :
- convocarea la conciliere trimisa de catre ..................... in data de .......................
- procesul verbal de constatare a sustragerii bunurilor.

III. Prezenta la conciliere

La concilierea directa dintre parti s-au prezentat :
a) din partea ……………………. – _____________________________________
b) din partea ………………………………… – _______________________________ .

IV. Punctele de vedere ale partilor

1. Punctul de vedere al ……………………. este urmatorul :
In baza contractului nr. ………………… firma de paza avea obligatia de a asigura paza incintei si a bunurilor din incinta societatii (conform planului de paza avizat de politie) si de a controla ...................................................................


2. Punctul de vedere al ……………………... este urmatorul :
________________________________________________________________

V. Intelegerea partilor

Avand in vedere cele susmentionate, partile au propus urmatoarea rezolvare a litigiului :
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________


Prezentul Proces Verbal de Conciliere a fost incheiat in 2 (doua) exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte.



…………………………… …………………………..

Fisiere atasate





#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2010 - 12:25 PM

Eu cred ca pe asta se merge.

Art. 1073. - Creditorul are dreptul de a dobandi indeplinirea exacta a obligatiei, si in caz contrar are dreptul la dezdaunare.
Cod Civil
Dragos



#6 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 March 2010 - 02:11 PM

Va multumesc mult tuturor! :frusty:
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#7 TOTO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:informatii

Postat 23 March 2010 - 11:37 PM

Daca nu aveti avocat e mai usor sa mergeti pe o actiune facuta in judecatorie pentru "emiterea unei ordonante care sa contina SOMATIA DE PLATA"
Conform Ordonantei Guvernului nr.5 din 2001. Atasati drept dovezi copii ale facturilor, contractelor, avize de marfa, etc.
Gasiti pe forumul nostru un exemplu pe care puteti sa-l adaptati
http://scala.forumgratuit.ro/litigii-proce...stanta-t245.htm
Adrian






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL