Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA de plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA de plata


8 replies to this topic

#1 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2010 - 10:26 AM

Buna

Am auzit prin presa, si am gasit :
articol despre TVA

credeti ca se va aproba?
ar fi super!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 March 2010 - 10:35 AM

eu nu cred




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 23 March 2010 - 10:51 AM

nici eu nu cred.

mi-a atras atentia urmatorul pasaj din articolul de mai sus.....trist, dar adevarat:

Citeaza

Senatorul PDL Iulian Urban, unul dintre inițiatori, a respins toate argumentele prezentate de reprezentantul Guvernului, susținând că acest proiect legislativ este un semnal pe care Parlamentul trebuie să-l dea, pentru a evita ca întreaga economie națională să intre în colaps.

"În condițiile în care ne dispar comercianții, adică subiecții impozabili, nu vom mai avea cui să cerem să plătească TVA înainte de încasarea facturii. (...) Mediul privat este ca o lămâie din care au mai rămas foarte puține picături de stors", a spus Urban.




#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 March 2010 - 11:09 AM

e jurnalismul in floare :laugh:
idiotii de la mediafax au spus ca in acest moment tva se plateste in momentul incasarii si toti au copiat acelasi text fara sa gandeasca
in acest moment tva se plateste in momentul facturarii... dar nu trebuie sa avem pretentii de la capital, culmea e ca si www.money.ro la fel a copiat textul :frusty:
jurnalism, jurnalism dar sa stim si noi :laugh:



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2010 - 11:14 AM

Nici vorba ,mai ales ca am inteles ca in UE este tot acelasi model ca al noi...



#6 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 24 March 2010 - 08:46 AM

Jos palaria pt. spiritul de observatie, Septimiu. Cand am vazut articolul am citit de doua ori fraza cu "in acest moment plata TVA facandu-se la momentul incasarii facturii" si mi-am zis : "mai nu mai stiu eu sa citesc sau am trecut intr-o lume paralela in care plata taxei nu se mai face la emiterea facturii"... :frusty:



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 March 2010 - 09:32 AM

culmea stiti care e ?
dintre sutele de mii de patroni citesc cativa stirea asta si urla pe urma "aoleu, m-ai pus sa platesc tva aiurea inainte de incasare!!!!!"



#8 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 25 March 2010 - 07:55 AM

Acuma am citit pe capital.ro ca Guvernul intentioneaza sa impoziteze tichetele de masa si tichetele cadou. Ba am vazut si lista cu activitatile pentru care se va plati impozit forfetar. Da de cand?
Apoi cu TVA-ul platit la 30 de zile de la incasare. Cum s-au gandit? Ca asa in fiecare zi platesti cate un TVA de cate ori se implinesc 30 zile de la incasare? Atatea aberatii n-am mai auzit.
Apoi ca plata pentru impozitul pe profit previzionat se plateste, apoi ca nu, apoi ca se amana pana-n 2015, apoi ca nu, numa pana-n 2012!
E groaznic! Si 25 aprilie se apropie.......
Cred ca Guvernul si-a stabilit un alt target decat cel de modificare a Codului Fiscal si anume....nici o zi fara aberatii fiscale :frusty:



#9 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 03:07 PM

Vezi postareaHANDA76, la Mar 23 2010, 10:26 AM, a spus:

Buna

Am auzit prin presa, si am gasit :
articol despre TVA

credeti ca se va aproba?
ar fi super!


Nu , pentru ca nu este acceptata o astfel de prevedere de catre UE, iar regimul de aplicare TVA trebuie sa fie unitar in Comunitate.
Este ca legea cu firmele "starter " pentru tineri, proiectul interesant, la prima sedinta unde se discuta in 17 martie, dispare facilitatea privind scutirea de plata impozitului si va mai suferi modificari, asa ca....
Don't worry! Just panic!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL