Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
modificare CIM de la norma intreaga 8 h la partial 2h - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

modificare CIM de la norma intreaga 8 h la partial 2h


7 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 March 2010 - 11:11 PM

Buna tuturor
V-as ruga sa ma ajutati in aceasta noua provocare : m-a rugat o prietena sa o ajut cu actele si demersurile necesare modificarii unui CIM de la 8 h la 2 h, evident si modificarea salariului....Mentionez ca pana acum am intocmit doar state de plata si declaratii aferente; relatii cu ITM-ul ZEROOOO(nu eu duceam declaratiile)
Stiu ca trebuie sa intocmesc un act aditional insa ce informatii trebuie sa contina? (gen art . Cudul Muncii etc...) Poate chiar un model....
In revisal se opereaza modificarea tipului de contract? Dar modificarea salariului?
In cat timp se depun: revisal, act aditional???
Multumesc mult de tot.

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 23 March 2010 - 11:12 PM




#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 March 2010 - 11:26 PM

Ti-am atasat un model de act aditional.In revisal nu exista modificare salar doar modificare la tipul contractului.

Fisiere atasate





#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 25 March 2010 - 10:07 PM

OK, MULTUMESC PT MODEL.
Unde scrie ca modificarile salariale nu se pun in revisal? Cum actualizez codul ocupatiilor in revisal ? Care este var finala a acestui cod( pana in prezent)?



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2010 - 11:16 AM

Tot ceea ce te intereseaza gasesti in Hot. 161/2006, actualizata de Hot. 37/2010, din care am postat cateva articole.

"HOTĂRÂRE nr. 161 din 3 februarie 2006 (*actualizată*)
privind întocmirea și completarea registrului general de evidență a salariaților
(actualizată până la data de 20 ianuarie 2010*)
........................
ART. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
(2^1) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariatul în cauză.
Alin. (2^1) al art. 3 a fost introdus de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010.
(2^2) Elementele prevăzute la alin. (2) lit. e) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă.
Alin. (2^2) al art. 3 a fost introdus de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010.

(1) Angajatorii au obligația de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială își au sediul sau domiciliul, după caz, cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către primul salariat.
------------
Alin. (1) al art. 4 a fost modificat de pct. 3 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010.

(2) Angajatorii care la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari au incadrat personal cu contract individual de munca sunt obligati sa transmita inspectoratului teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, registrul in forma electronica, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari.
---------------
Alin. (2) al art. 4 a fost modificat de articolul unic din HOTĂRÂREA nr. 53 din 24 ianuarie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 64 din 26 ianuarie 2007.

(3) Dupa indeplinirea obligatiei prevazute la alin. (1) si (2), angajatorii vor transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, numai in cazul in care intervin modificari ale elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).
(4) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul, in cazurile mentionate la alin. (3), in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari ale elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).
(5) În cazurile menționate la art. 3 alin. (2^1) și (2^2), registrul se transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială își are sediul sau domiciliul angajatorul cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariat, respectiv la data încetării contractului individual de muncă al acestuia.
Alin. (5) al art. 4 a fost introdus de pct. 4 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 37 din 15 ianuarie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010.
......................................................................."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 March 2010 - 11:17 AM

Dana




#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 26 March 2010 - 03:37 PM

Multumesc pt raspuns . Ai putea sa incarci intreg continutul actului normativ(actualizat)?


Intrpr. Individuala cum se trece in revisal? pers fizica sau juridica?



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2010 - 11:17 AM

Pe Forum gasesti la Noutati legislative HG 37/2010, am vazut-o atunci cand a fost postata, probabil si HG 161/2006, nu stau acum sa caut, oricum si pe Google printr-o simpla cautare dupa HG 161/2006 actualizata, gasesti ce te intereseaza, mai ales pe site-urile ITM-ului.
Nu mai am spatiu de atasamente si nici nu este aici locul potrivit. A se folosi functia "cautare" !
II ce este ? Persoana fizica sau juridica ? Te intreb pe tine, pt. ca ar trebui sa stii.
Numai bine !

Dana




#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 April 2010 - 11:10 PM

Vezi postareaDana42, la Mar 27 2010, 11:17 AM, a spus:

Pe Forum gasesti la Noutati legislative HG 37/2010, am vazut-o atunci cand a fost postata, probabil si HG 161/2006, nu stau acum sa caut, oricum si pe Google printr-o simpla cautare dupa HG 161/2006 actualizata, gasesti ce te intereseaza, mai ales pe site-urile ITM-ului.
Nu mai am spatiu de atasamente si nici nu este aici locul potrivit. A se folosi functia "cautare" !
II ce este ? Persoana fizica sau juridica ? Te intreb pe tine, pt. ca ar trebui sa stii.
Numai bine !


multumesc pt raspuns Fooooooorte 'dragutz' Mai bine nu te oboseai. Fara suparare.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2010 - 01:18 PM

mai bine nu se obosea ??? :frusty:

SI-A PIERDUT TIMPUL SA-TI RASPUNDA, DESI TU AR FI TREBUIT DE LA INCEPUT SA FOL. FCT DE CAUTARE, cf regulament !! ti-a dat baza legala gata selectata, iti spune frumos ca nici spatiu de atasament nu mai are, iti indica ce sa faci ca sa gasesti ce-ti trebuie si tu o ironizezi in loc sa-i fii recunoscatoare pt ajutorul gratuit ??

pt incalcarea repetata a regulamentului privind postarea (ca nu e prima oara, ti-am gasit in ultimele 10 postari inca 3 incalcari) si pt atitudine ironica la adresa unui user care te-a ajutat si ti-a vb frumos, ai suspendat dreptul de a posta !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 July 2010 - 06:24 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL