Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme comune - Experti contabili & Economisti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Probleme comune - Experti contabili & Economisti

18 replies to this topic

#1 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2010 - 05:43 PM

Am deschis acest topic in speranta ca aici se vor dezbate problemele care ne unesc precum si cele care ne dezbina.



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 March 2010 - 05:37 PM

Deci ... nu sunt.
Probleme.
E și normal.
Orice expert este în primul rând și-n ultimă instanță, cu siguranță ECONOMIST !
După cum cu siguranță, orice economist dorește să i se recunoască EXPERTIZA!
Doar că unii chiar au curajul să și accepte parcurgerea pașilor legali pentru a li se recunoaște această abilitare ori prag sau mai corect spus nivel de competență!
Ce are în plus un EXPERT față de profesia sa de bază ? În cazul nostru, de economist ?
Păi OPINIA ! Calificată !
Fiind abilitat, autorizat să se exprime la o(rice) solicitare privind anumite spețe din (legate de) profesia sa, dovedindu-și COMPETENȚA !
Expertiza.
Ce are în minus un EXPERT CONTABIL față de un ECONOMIST, în cazul nostru ?
Păi, știința sau ... conștiința ... că ... OPINIA sa a fost solicitată pentru că CONTEAZĂ!
Deci nu se poate hazarda să se exprime decât atunci când are certitudinea că și de drept, și de fapt, poate dovedi că afirmațiile sale sunt JUSTE ! Valabile. Acceptabile. Indubitabile. Tocmai pentru că prin OPINIA EXPRIMATĂ vrea,are menirea să înlăture orice DUBIU.
Asupra chestiunii despre care se exprimă !
Adică ECONOMISTUL este aplicantul principiilor AȘA SE FACE !
Am făcut, semnez!
Nici nu-și pune problema că altcineva s-ar putea să-i pună la îndoială nu atât COMPETENȚA, cât și rezultatele muncii sale.
Iar dacă totuși, atunci dacă i se recunoaște de către oricare EXPERT că da, a aplicat corect prevederile legislației, respectiv standardele, normele, procedurile ori regulile cunoscute și recunoscute , deseori în loc să fie încântat de confirmare ori certificare,
se arată ...nemulțumit că ... munca sa, lucrările sale, realizările sale ... au fost VERIFICATE și ATESTATE!
Sau aveți altă părere ? Opinie ? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 27 March 2010 - 05:40 PM




#3 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2010 - 06:25 PM

D-le Mares, aveti perfecta dreptate si nu inteleg de ce colegii economisti nu vor sa accepte urmatorele reguli (legiferate):
1. Daca doresti sa fii iExpert contabil, (si nu te obliga nimeni la acest lucru, pt. ca poti fi profesionist contabil si fara calificarea de expert),
va trebui sustinut examen de acces la aceasta profesie, organizat de organismul abilitat: CECCAR;
2. Daca economistul doreste sa fie si consultant fiscal, va trebui sa sustina examen de acces la aceasta profesie, organizat de CCFR;
3. Daca economistul doreste in plus, sa efectueze si audit financiar, nu are decat sa sustina examen de acces la aceasta calificare, prin CAFR.
Toata discutia cred ca se limiteaza la faptul ca cei care au dobandit caitatea de economist, iar economist contabil nu devii decat daca termini
o facultate de Finante-Contabilitate ( nu orice economist este si profesionist contabil), nu doresc sa sustina examene suplimentare, care
presupun anumite costuri, e adevarat, la fel cum este de adevarat ca fiecare din profesiunile de mai sus organizeaza cursuri de perfectionare continua,
percep taxe de acces in asociatia profesionala respectiva si taxe variabile daca au desfasurat activitate in acel domeniu !.
Un lucru este cat se poate de real: Poti fi Economist, dar nu vei fi Expert fara un examen de acces la aceasta profesie, dupa
cum nu poti fi Expert, daca nu ai absolvit o facultate economica sau nu ai lucrat in domeniu si nu ai obtinut aceasta calificare printr-un examen suplimentar !.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2010 - 08:12 PM

@cuceritor : gresit !!!
nu cred ca ai inteles corect cum stau lucrurile in REALITATE !!

1. economistii accepta ca nu sunt recunoscuti ca si experti fara acel examen +stagiu+examen la Ceccar fiindca despre cat de experti ii face acel parcurs de 3 ani in urma caruia isi dobandesc calitatea de expert - sa fim seriosi, parerile sunt un pic impartite, insa parerea generala e ca nu ii face pt. ca efectiv n-are cum ! de ex., un economist cu experienta e de 10 ori mai expert decat unul proaspat absolvent de faculta + parcursul de 3 ani la Ceccar, acum sincer !! tot experienta ne da valoarea reala in aceasta "speta" !
analog si despre consultantul fiscal.
ACCA e deja complet alta poveste, aici nimeni nu pune la indoiala calitatea procesului de invatamant si profesionalismul celor care iau acele examene.

2. Economist contabil devii ca urmare a ce inveti si-ti ramane in cap ca si meserie contabila, nu din cauza ca ai terminat sau nu Finante-Contabilitate.

asa stau lucrurile in REALITATE !! degeaba vorbiti din scrieri diverse si ii tot puneti alte si alte palarii, Maria e fix aceeasi (n.r. "aceeasi Marie, cu alta palarie") !!

in alta ordine de idei, dragilor, sincera sa fiu, eu cred ca topicul asta va fi un nou loc unde sa se "spurce", DIN NOU, economistii si expertii, ca tocmai se termina runda I generata de acel proiect de modificare a legii conta.
CHIAR VA DORITI ASA CEVA ?? nu e de ajuns cat am dezbatut problema in celelalte topicuri ??

eu l-as uni cu unul dintre celelalte, ca doar vb tot de castravetele care e o leguma dicotiledonata, din familia curcubitaceelor .... :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 March 2010 - 08:33 PM




#5 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2010 - 10:07 PM

Sigur ca "e aceeasi Marie cu alta palarie"! Treaba cu "expertii", asa cum este acum (in masa si obligatoriu), e numai o "afacere" ordinara!!!
Pai atunci, de ce nu am infiinta printre economisti si alte "corpuri"? Sau "legiuni", "armate", ceva mai barosan?
De exemplu, eu vin din Piata Romama, cladirea noua de pe Dorobanti- de dinaiiiiiiiiinte de '89.
Ce-ar fi o "legiune", sau "armata" e "economistilor analisti", sau "economistilor programatori" sau "economistilor informaticieni"?
Si pe chestia asta nimeni, dar absolut nimeni sa nu se atinga de vreun calculator sa faca contabilitate, fara sa ne dam noi acceptu'. Si ca sa ne dam acceptu', trebuie sa ne dea noua "taxa", sa-i dam parafa de utilizare a calculatorului (parca am vazut pe undeva- "permis de utilizare calculator" ). Si dupa aia sa-l tot perfectionaaaaaaaaaaaam, incontinuuuuuu, pana la adinci batraneti. Si iar taxe si iar taxe... le mai zicem si cotizatii, stagii, iar taxe fel si fel. Motive se gaseeeesc cu nemiluita... banu' sa ne iasa, noua, organizatorilor! :frusty:



#6 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2010 - 07:42 AM

Mai in gluma, mai in serios, permisul de utilizare a calculatorului pentru contabili (de fapt, pentru toti economistii, indiferent ca fac audit, evaluari, resurse umane, marketing- nu conteaza! :biggrin: ) pe teritoriul Romaniei, de care vorbeam, vad ca nu e o idee prea originala. Unii dau unu "european", altii unu "global".

Il numesc "Permisul european de conducere a calculatorului (ECDL)" sau "Certificatul European de Operator pe Calculator (Certificatul ECDL)"; sau unuia "mondial" ii zice "Certificatul International de Operare pe Calculator (ICDL)" :frusty:

Gargara pentru necesitatea lui (parca am mai auzit pe undeva ceva asemanator :cool: ) , din belsug:

"Permisul ECDL este diploma recunoscuta la nivel european, care atesta detinatorului calificarile necesare, in ceea ce priveste utilizarea computerului"....

"In plus, avand angajati posesori ai certificatului, exista garantia ca vor fi reduse pierderile de timp datorate lacunelor de cunostinte in domeniu si a operarii ineficiente a calculatoarelor."....

si asta, grozava:

"Posesorilor de permise ECDL le sunt recunoscute competentele in utilizarea calculatorului in intreaga Europa, indiferent de tara in care a fost emis certificatul"

asta si mai grozava:

"Faptul ca ECDL este un certificat conceput de profesionisti in tehnologia informatiei si ca testarile se fac sub supravegherea unor organizatii profesionale nationale, dupa un standard comun european, dau valoarea si reprezentabilitatea ECDL.".............. seamanaaaa uimitor, cu? :laugh:

examene, teste... module, aiureli la tot pasul... dar macar astia nu te obliga sa le faci :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de gigi: 28 March 2010 - 07:52 AM




#7 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2010 - 09:26 AM

...si pentru mine e inchis orice subiect ECONOMISTI vs ECONOMISTI.

SA LASAM PIATA SA-SI FACA TREABA!!!

Sarbatori fericite, la toata lumea!



#8 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 March 2010 - 09:44 AM

Dar "pădurea" ACCA n-or fi având uscături ?!
Sau chiar toate cursurile de perfecționare pe diverse teme la care primsec invitații aproape săptămânal , cu durata de 2-3 zile și cu costul (taxa) de 400.1200 lei plus cheltuieli de cazare și de deplasare sunt cu o FINALITATE pozitivă certă?
Mai nou sunt invitat, bine-nțeles contracost și la conferințe-seminarii "on-line".
Foarte utile probabil ,participanții primind răspunsuri le întrebările lor de la persoane bine pregătite.
Adică nu chiar numai CECCAR,CAFR, ori CCF face ce face! Fac alții pentru alții. Și unii dacă solocită se pot înscrie și deveni pe bazăde cerere și taxă fărăvreo examinare sau operă creată . chiar membrii ale unor ACADEMII de ȘTIINȚE.
Deci contra cost
Fără examen!
Oare cine tinde să gestioneze în mod real profesia și să creeze un raport corect între calitate și costuri implicate sau cine oferă doar "umplerea timplului liber" cu niște costuri care ar putea crea impresia că se îmbină doar utilul cu plăcutul procedează pe placuldvs.?
Cât despre necesitate și oportunitate, în cazul CECCAR,CAFR ori CCF, sunt evaluate.
Poate eronat dar cu siguranță evaluate. Pe cînd în celelalte cazuri funcționează liberul arbitru.
Comanda socială .
Piața!
Dacă sunt doritori ... organizatori - ofertanți -prestatori precis se vor găsi!
Ca și-n cazul șomerilor, de a-i îndruma, invita să se facă CONTABILI în 6 săptămâni sau dacă sunt fonduri, de ce nu în 3 luni!
Deci...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 March 2010 - 09:48 AM




#9 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 March 2010 - 01:01 PM

Domnule Mares, sunteti dulce!
Forwardati-mi si mie o invitatie la un seminar ACCA de 2-3 zile, sa o scot la imprimanta, sa ma filmez in timp ce o mananc si sa o urc pe forum sa ma vada toata lumea!
Pentru stiinta dvs: ACCA e organizatia britanica a contabililor autorizati si a expertilor, recunoscuta si echivalata ca atare de peste 50 de tari, printre care si Romania. Adica un absolvent ACCA e expert si auditor in Ro pe baza unei simple cereri adresata Ceccar si Cafr. Pentru detalii, consultati www.accaglobal.com, Ceccar si Cafr.
Cursurile, pregatirea si examenele dureaza cativa ani (in functie de capacitatea de invatare si financiara a studentului) si sunt mult mai complexe decat cele de acces in Ceccar.
O avea si padurea ACCA uscaturile ei, dar sunt in mod sigur mult mai putine numeric si mai putin nocive decat ale noastre, ca sunt marginalizate, nu ca ale noastre, care s-au cocotat in conducerea tuturor organelor si organizatiilor, incepand cu Ceccar si terminand cu MF.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 29 March 2010 - 01:02 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#10 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 29 March 2010 - 02:08 PM

D-nul Mares, sincer ca spun ca se cunoaste ca nu ati sustinut nici un examen la ACCA. Daca nu cunoasteti sistemul, mai bine nu vorbiti. Pentru a avea o diploma de ACCA si a ti se echivala apoi examenul de CECCAR si CARF nu presupun cursuri de 2 zile. ACCA presupune 14 examene care se pot da de 2 ori pe an si depinde cat poti sa inveti si sa sustii intr-o sesiune, 2 sau maxim 3 examene pe sesiune ( daca mai ai si servici si nu iti poti lua concediu....sa te vad eu atunci....daca mai spui ce usor e...). Eu personal am sustinut 5 examene la ACCA, si in aceleasi timp si cele de CECCAR si CARF. Oricum, nu se compara deloc intre ele. Si, cu siguranta dupa ce termini ACCA meriti fara doar si poate o diploma de CECCAR si CARF.

Mult succes in continuare....si, mai bine sa nu dezinformati daca nu cunoaste-ti :)



#11 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 March 2010 - 02:08 PM

ACCA si-a propus sa fie o asociatie care sa vina in sprijinul calitatii acestei profesii.
Insa daca un patron va solicita el singur sa aiba un astfel de membru este liber sa o faca.
Piata cerne... nu trebuie fortata aceasta piata.
Unele organizatii profesionale au luat-o inaintea pietei. Asta este realitatea.

Cat primeaza interesul "de gasca" (a se vedea toate legile speciale adoptate dupa revolutie) nu vom vedea prea curand ordine in legislatia noastra.

Uitati cat se chinue cu impozitul forfetar sau anticipat sau minim. Nici ei cred ca nu mai stiu care este diferenta si care este de fapt cel mai bun impozit pe care ar trebui sa il plateasca un contribuabil. Se vorbeste mult, se fac putine. O patrie de "melci" asta suntem. Si asta este doar un exemplu din sutele sau chiar miile care ne framanta existenta.



#12 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 March 2010 - 02:13 PM

@ Cornel, puteai sa-i spui dlui Mares si costurile, sa doarma linistit...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#13 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 March 2010 - 02:53 PM

Vă mulțumesc pentru că răspunzându-mi , probabil, sau sigur ați luminat și pe ceilalți colegi de ai noștri interesați fie de A/C ori CECCAR, sau CAFR, sau CCF, și de ce nu , chiar de ACCA!
Este adevărat în privința ACCA m-am dat bătut încă înainte de a mă interesa mai pe-ndelete!
Doar și pentru că - m-aș înșela oare ? ,nu cred - cele 14 examene trebuie să fie susținute și provovate în limba engleză!
Deci ... eu recunosc sunt, rămân sub ștacheta!
Dar interesant știți ce este ?
P-atunci când țineam să mă informez, căutând cam cum s-ar pune problema în Ungaria ori pe maghiara, am primit un răspuns năucitor:
Standardele, normele etc. sunt aceleași și-n engleză și-n maghiară !
Doar că un profesionist contabil care se vrea cu ACCA , cu siguranță va avea clienți, care îl vor asculta de regulă în limba engleză!
Inclusiv despre legile fiscale ale Ungariei!
Și ... mi se indica ... că, dacă aș prestai doar pe teritoriul Ungariei, ca expert contabil sau auditor financiar, cunoștințele mele în limba maghiară sunt , trebuie să fie de aceeași anvergură ca și a absolvenților ACCA în engleză!
Adică cum ... din postările dvs. în limba română parcă -mi se răzbate o superioritate a competențelor ca de la cer la pământ . între cei care -și cunosc profesia doar pe românește, față de cei care sunt în stare să profeseze ...doar în engleză!
Bine-nțeles în favoarea absolvenților ACCA!
PS Apropo , pe cine cu ce am dezinformat ?! Sau ...
Deși nu cred că cu toții ar avea doar angajamente unde prestația lor s-ar exprima doar pe engleză, ori,de ce nu pe franceză sau chiar pe germană!
Adică vreți să-mi spuneți că profesia noastră contabilă nu ar fi o limbă universală asemenea, spre ex. matematicii ?!
Doar că interlocutorii trebuie să vorbească chiar aceeași limbă. În sens semantic

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 March 2010 - 02:57 PM




#14 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 March 2010 - 03:44 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Mar 29 2010, 10:44 AM, a spus:

Dar "pădurea" ACCA n-or fi având uscături ?!
Sau chiar toate cursurile de perfecționare pe diverse teme la care primsec invitații aproape săptămânal , cu durata de 2-3 zile și cu costul (taxa) de 400.1200 lei plus cheltuieli de cazare și de deplasare sunt cu o FINALITATE pozitivă certă?
Mai nou sunt invitat, bine-nțeles contracost și la conferințe-seminarii "on-line".
Asta a fost dezinformarea care m-a enervat.
Da, examenele se sustin in engleza, dar, asa cum si dvs recunoasteti, standardele sunt aceleasi, indiferent de limba in care sunt redactate si folosite.
Ceea ce difera intre cele doua modalitati de testare a cunostintelor (intre ACCA si examinarile din Ro) e modul de concepere a examinarii. La ACCA modul de concepere si de examinare are ca finalitate sa demonstreze ca examinatul cunoaste materia in profunzime. La noi scopul e sa ia examenul cine trebuie.
Asa ca un profesionist contabil "care se vrea cu ACCA" - asta ca sa va citez - cu siguranta va avea clienti, cu care va putea colabora atat in engleza, cat si in orice alta limba pe care o stapaneste macar la nivelul la care stapaniti dvs limba romana.
In concluzie, superioritatea competentelor nu provine din folosirea unei limbi sau alteia ci din temeinicia cunostintelor acumulate, cu accent pe partea practica, nu teoretic academica, sterila.
Ca sa nu mai spunem ca, pana una alta, banii sunt la "vorbitorii de limba engleza", "vorbitorii de limba romana" nepermitandu-si decat fumuri si fite, cei ce vor salarii adevarate trebuind sa-si vanda cunostintele primilor, ca oricum de la cea de-a doua categorie ar capata doar sictir.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#15 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 March 2010 - 05:37 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Mar 29 2010, 04:44 PM, a spus:

standardele sunt aceleasi, indiferent de limba in care sunt redactate si folosite.
Ceea ce difera intre cele doua modalitati de testare a cunostintelor (intre ACCA si examinarile din Ro) e modul de concepere a examinarii. La ACCA modul de concepere si de examinare are ca finalitate sa demonstreze ca examinatul cunoaste materia in profunzime. La noi scopul e sa ia examenul cine trebuie.
...
In concluzie, superioritatea competentelor nu provine din folosirea unei limbi sau alteia ci din temeinicia cunostintelor acumulate, cu accent pe partea practica, nu teoretic academica, sterila.
Ca sa nu mai spunem ca, pana una alta, banii sunt la "vorbitorii de limba engleza", "vorbitorii de limba romana" nepermitandu-si decat fumuri si fite, cei ce vor salarii adevarate trebuind sa-si vanda cunostintele primilor, ca oricum de la cea de-a doua categorie ar capata doar sictir.

!. Eu nu am dezinformat pe nimeni,deci nici pe dvs. Pentru că uită perfecționarea continuă profesională chiar și de ACCA este promovată din 2005 încoace! Dar ...p-aci a fost stigmatizată în fel și chip perfecționarea pretinsă și impusă de CECCAR!
Că perfecționarea complet PRIVATIZATĂ pe o temă dată, cum am zis ,cred că este desfășurată spre ex. la Sinaia din octombrie până-n mai , săptămânal, respectiv la Mamaia, din iunie până-n septembrie ,tot săptămânal.
Foarte bine.
Felicitările mele tututuror participanților care-și pot permite.

2. Oare cum se explică percepția dvs. că "la noi scopul e se ia examenul cine trebuie!"
Că eu unul de când mă știu susțineam modul de concepere și de examinare care "ca finalitate să demonstreze că examinatul cunoaște materia în profunzime" .
Că ...poate și din această cauză am ajuns să bat, îmi dau seama, doar apa-n piuă, este , din păcate foarte adevărat!
Dar ... doar nu-mi vreți să mă convingeți că absolvenții ACCA, membri ai filialei romănești ,cam peste 240 la număr, parcă, chiar au ocolit CECCAR-ul , ori CAFR-ul , și că ... deși au încercat , pe la CECCAR ori CAFR au fost persiflați ?!
Sau ?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 March 2010 - 05:42 PM




#16 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 06:19 PM

[quote name='Otilia Alupei' date='Mar 27 2010, 09:12 PM' post='223497'
@cuceritor : gresit !!!
nu cred ca ai inteles corect cum stau lucrurile in REALITATE !!


Este opinia d-voastra si o respect !. Daca economist contabil devii (si aici nu inteleg cum?; probabil numai daca esti autodidact, pt. ca vad ca nici faptul de a abslovi fin-cont. nu
vi se pare a fi ceva deosebit). Nu vreau sa cred ca ca sustineti faptul ca te 'nasti' economist contabil, fara a studia continuu modificarile ce apar in
exercitarea acestei profesii ! Personal, cand am ales aceasta profesie, m-am gandit sa incep prin a studia intr-un liceu economic, si apoi sa merg mai
departe pe acest drum. Viata mi-a dovedit ca nu am gresit !. Va doresc succes in demersul d-voastra. Aici se vor opri comentariile mele privind aceasta
'Realitate' pe care multi o vedem atat de diferit !.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 29 March 2010 - 06:21 PM




#17 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 March 2010 - 07:55 PM

Doar cateva raspunsuri au fost si .......................................sunt probleme comune :laugh:
:frusty: :laugh: ajunge........................................chiar si ptr.un om cu nervii buni.



#18 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 March 2010 - 11:12 PM

:frusty: si eu...este mult prea mult...ne amaram unii pe altii gratuit, parca nu ne ajung cate ni se intampla in rest.
Off, off...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 March 2010 - 11:14 PM

Dana




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 12:21 PM

topic inchis, in sfarsit !!! va multumesc mult de tot ca v-ati manifestat si voi saturatia la acest subiect !!

pffuuuu ...:frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL