Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avansuri intracomunitare, decl 092, 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


avansuri intracomunitare, decl 092, 390


4 replies to this topic

#1 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 March 2010 - 11:30 PM

Buna seara,

Speta: platesc avans pentru achizitii de bunuri intracomunitare pe 24 martie, nu imi trimit factura de avans, perioada mea fiscala in acest moment este trimestrul calendaristic. Intrebari :

Cand depun 092, declaratie ce imi schimba perioada fiscala?
emit autofactura daca nu primesc factura de la furnizorul extern?
cum declar in 390, achizitie de bunuri?


Multumesc,

Delia



#2 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 March 2010 - 06:32 AM

Vezi postareatiniu, la Mar 25 2010, 11:30 PM, a spus:

Buna seara,

Speta: platesc avans pentru achizitii de bunuri intracomunitare pe 24 martie, nu imi trimit factura de avans, perioada mea fiscala in acest moment este trimestrul calendaristic. Intrebari :

Cand depun 092, declaratie ce imi schimba perioada fiscala?
emit autofactura daca nu primesc factura de la furnizorul extern?
cum declar in 390, achizitie de bunuri?


Multumesc,

Delia

Delia,

1. daca factura nu-ti vine pana in 15 aprilie- te autofacturezi, dar insista s-o primesti macar pe fax, email imediat dupa incarcare, ca ei tot o emit si scapi de o bataie de cap,
2. 092 o faci in: "[...] 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea..."-vezi art.156^1 (6^2) CF-textul complet,
3. in 390 normal achizitie de bunuri; daca sunt servicii nu ai aceste obligatii referitoare la 092, iar in 390 la servicii, bineinteles.

Don't worry! Just panic!



#3 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2010 - 07:03 PM

Vezi postareaflorinmladin, la Mar 26 2010, 06:32 AM, a spus:

Vezi postareatiniu, la Mar 25 2010, 11:30 PM, a spus:

Buna seara,

Speta: platesc avans pentru achizitii de bunuri intracomunitare pe 24 martie, nu imi trimit factura de avans, perioada mea fiscala in acest moment este trimestrul calendaristic. Intrebari :

Cand depun 092, declaratie ce imi schimba perioada fiscala?
emit autofactura daca nu primesc factura de la furnizorul extern?
cum declar in 390, achizitie de bunuri?


Multumesc,

Delia

Delia,

1. daca factura nu-ti vine pana in 15 aprilie- te autofacturezi, dar insista s-o primesti macar pe fax, email imediat dupa incarcare, ca ei tot o emit si scapi de o bataie de cap,
2. 092 o faci in: "[...] 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea..."-vezi art.156^1 (6^2) CF-textul complet,
3. in 390 normal achizitie de bunuri; daca sunt servicii nu ai aceste obligatii referitoare la 092, iar in 390 la servicii, bineinteles.


Multumesc pentru raspuns.

Daca nu primesc factura pana la sfrsitul lunii martie, declaratia 390 o depun in luna mai pentru ca exigibilitatea intervine in luna aprilie. este ok?

Delia



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 March 2010 - 07:38 PM

da



#5 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2010 - 07:20 AM

Vezi postareatiniu, la Mar 26 2010, 07:03 PM, a spus:

Vezi postareaflorinmladin, la Mar 26 2010, 06:32 AM, a spus:

Vezi postareatiniu, la Mar 25 2010, 11:30 PM, a spus:

Buna seara,

Speta: platesc avans pentru achizitii de bunuri intracomunitare pe 24 martie, nu imi trimit factura de avans, perioada mea fiscala in acest moment este trimestrul calendaristic. Intrebari :

Cand depun 092, declaratie ce imi schimba perioada fiscala?
emit autofactura daca nu primesc factura de la furnizorul extern?
cum declar in 390, achizitie de bunuri?


Multumesc,

Delia

Delia,

1. daca factura nu-ti vine pana in 15 aprilie- te autofacturezi, dar insista s-o primesti macar pe fax, email imediat dupa incarcare, ca ei tot o emit si scapi de o bataie de cap,
2. 092 o faci in: "[...] 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea..."-vezi art.156^1 (6^2) CF-textul complet,
3. in 390 normal achizitie de bunuri; daca sunt servicii nu ai aceste obligatii referitoare la 092, iar in 390 la servicii, bineinteles.


Multumesc pentru raspuns.

Daca nu primesc factura pana la sfrsitul lunii martie, declaratia 390 o depun in luna mai pentru ca exigibilitatea intervine in luna aprilie. este ok?

Delia

Delia,

In principiu este cum a spus si Mihaela, dar trebuie sa insisti sa vina factura, de ce ? Ea este emisa de regula cu data de livrare si atunci, poate fi o problema, de exemplu daca vine cu data de martie si faci rectificativa, ai putea fi penalizata cu 2% din valoarea rectificativa, dar daca te poti prevala de art.219^1 ( cod procedura fiscala) pct (4) scapi de amenda, dar asa cum ti-ma spus este mai greu, pentru ca este greu de dovedit. De ce? Ar trebui sa nu vina factura cu transportul, tu sa nu o ceri deloc, ei sa nu ti-o dea cu posta, email, fax, intr-un cuvant sa nu poti lua legatura cu furnizorul in tot acest timp de peste 30 de zile, ceea ce este greu de crezut, mai ales daca achiti, poate si-n avans. Asa ca, cere-le pe fax, email si scapi de aceasta problema. Gandeste-te ca sunt facturi si de 50000, 100000 EUR si atunci 2% sau 1% daca corectezi repede, tot este ceva. Eu mi-as lua masuri sa am aceasta factura, ca nu stii peste cine dai la Fisc si ei te amendeaza, apoi faci tu contestatie, dar asta dureaza.
Don't worry! Just panic!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL