Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitii intracomunitare


9 replies to this topic

#1 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 30 March 2010 - 09:19 PM

O pj romana cu obiect de activitate restaurant achizitioneaza de la o pj din ue marfa.
1) facturile trebuie traduse obligatoriu? daca da, e obligatorie traducerea de catre traducator autorizat?
2) etichetele produselor trebuie traduse? unele produse ajung in forma initiala la client (exemplu: vin, bere) iar altele sunt procesate in bucatarie; Pentru cele care nu ajung direct la consumatorul final trebuie tradusa eticheta?
3) pj romana achizitioneaza printre altele si vin, bere, produse din alcool; e necesara o autorizare speciala pentru acesta operatiune? produsele se vand direct consumatorilor finali nu se distribuie altor firme. Se platesc accize?
4) in ce conditii pot achizitiona un bun second-hand de la o persoana fizica ( nu pfa) pe firma?
Multumesc!



#2 SisterQ

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 03:42 PM

[quote name='teofilia' date='Mar 30 2010, 09:19 PM' post='223654']
O pj romana cu obiect de activitate restaurant achizitioneaza de la o pj din ue marfa.
1) facturile trebuie traduse obligatoriu? daca da, e obligatorie traducerea de catre traducator autorizat?


Pot doar sa-ti spun ca trebuie traduse facturile primite/emise ce intra/ies din tara.




#3 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 31 March 2010 - 06:35 PM

la asistenta contribuabili am primit raspunsul: traducerea facturilor nu este obligatorie. In cazul unui control, daca organul de control o cere, atunci trebuie traduse de un traducator autorizat.



#4 catrini84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 May 2010 - 04:43 PM

achizitii intacomunitare de piese ,mi-au trecut separat transportul,
voi raporta separat transportul la servicii si piesele la achiziitii in declaratia 390?
buna ziua ! am si eu o intrebare, pe o factura de achizitii intacomunitare de piese ,mi-au trecut separat transportul,
voi raporta separat transportul la servicii si piesele la achiziitii in declaratia 390?
multumesc



#5 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 May 2010 - 03:20 PM

Vezi postareacatrini84, la May 3 2010, 05:43 PM, a spus:

achizitii intacomunitare de piese ,mi-au trecut separat transportul,
voi raporta separat transportul la servicii si piesele la achiziitii in declaratia 390?
buna ziua ! am si eu o intrebare, pe o factura de achizitii intacomunitare de piese ,mi-au trecut separat transportul,
voi raporta separat transportul la servicii si piesele la achiziitii in declaratia 390?
multumesc

Nu, conditia de livrare pe factura banuiesc este din categoria CIF, CIP, DDU, chiar daca transportul este in pozitie distincta dar pe factura de piese, se include in costul pieselor si se raporteaza la achizitie de bunuri, o raportai separat daca aveai document ( factura) separata.
Don't worry! Just panic!



#6 dddiana31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 July 2010 - 07:55 PM

buna, imi spuneti va rog, daca am o livrare intracomunitara la o persoana fizica cum o sa trec in declaratia 390?
va multumesc



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2010 - 09:37 PM

Se factureaza cu TVA si nu se trece in 390.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 13 July 2010 - 09:38 PM




#8 olga_md

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 March 2011 - 10:59 AM

Buna ziua,
Spuneti-mi si mie daca achizitionez marfa de la un punct de lucru al unei firme din Polonia, punctul de lucru e in Bucuresti, se numeste aceasta achizitie intracomunitara?
Va multumesc anticipat!!!!



#9 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 11:13 AM

Nu.



#10 Mariana96

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2011 - 09:10 PM

la rindul 5 si 17






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL