Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
instalatii cu valori mari cumparate pentru a fi vandute-ce cont? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


instalatii cu valori mari cumparate pentru a fi vandute-ce cont?


3 replies to this topic

#1 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 31 March 2010 - 09:46 AM

Buna ziua.Am o problema destul de delicata.Adm meu a cump instalatii sudura (8000 lei /Bucata) initial pentru pdoductie.In aceeasi luna s-a hotarat sa le vanda.Acum vine problema:pentru ca le vinde imediat eu consider ca trebuie sa le pun pe 371 si sa le vand cu ADAOS. Adm vrea sa le vanda insa cu acelasi pret.I-a zis lui alt contabil ca se inreg ca mijloace fixe si ca poate sa le vanda imediat la acelasi pret .Nu mai stiu cum e corect.Eu m-am gandit ca nu are rost sa le inreg ca mijloace fixe daca le vand in cel mult o luna.Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
Multumesc.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 March 2010 - 09:58 AM

Legea spune ca tot ce este destinat vanzarii se inregistreaza ca marfuri (chiar daca ar fi cladiri), indiferent ca se vand in luna cumpararii sau ulterior. Alta lege zice ca marfurile trebuie vandute la un pret mai mare decat costul achizitiei, adica in profit (fie si cu 1 leu mai mult).

Pentru ca s-ar putea sa nu aibe in obiectul de activitate vanzarea unor astfel de utilaje, tinand cont de intentia initiala de a le folosi in productie, se poate inregistra initial pe mijloace fixe, dar sa le vanda macar in luna urmatoare, avand si argumentatia necesara (eventual scrisa) de ce s-a razgandit.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 31 March 2010 - 10:05 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 31 March 2010 - 01:17 PM

Se pun pe marfuri si se vand cu un pret un pic mai mare.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#4 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 31 March 2010 - 02:26 PM

Multumesc mult amandurora.Eu stiam de intentia de a le vinde de cand le-a cumparat si i-am spus sa-si introduca comert ca activitate secundara, mai ales ca mai vrea sa vanda in continuare.Si de aici taraboiul.Ca i-a spus altcineva ca poate sa vanda si fara comert prevazut, ca poate sa vanda la acelasi pret etc.Deci e mai corect sa le consider mf de prima data.Le pun adaos de 1% la nir si le vand cand o sa aiba in ob de activitate comert(a demarat deja procedura).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL