Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii PFA


3 replies to this topic

#1 cristinarichter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 April 2010 - 08:33 AM

Buna ziua,

Am tot citit pe forum si sincera sa fiu n-am gasit un raspuns care sa ma lamureasca cu privire la urmatorul aspect: am infiintat un PFA pe caen 7022 si acum trebuie sa semnez contracte cu casa de pensii si cea de asigurari de sanatate. Am fost la Admin Fin, unde am depus formularul 221 cu venit estimat 80000 Ron. Acum astept decizia de impunere sa soseasca, pentru a putea merge sa inchei contractele. Intre timp as vrea sa stiu exact ce sume urmeaza sa platesc lunar pt pensii si sanatate.



#2 ala micu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 April 2010 - 03:41 PM

1- nu trebuie sa asteptati decizia de impunere, mergeti si semnati contractul cu casa de pensii si platiti la sanatate.
2- la casa de pensii, veti semna un contract prin care veti stabili un cuantum lunar de cotizare. acest cuantum il veti stabili printr-un calcul simplu (va va ajuta oficianta de acolo). Acest calcul se va raporta la un venit lunar de dvoastra ales, dar care nu are voie sa fie mai mic decat salariul minim pe economie.
3- cu formularul 221 mergeti la casa asig de sanatate sin in baza celor declarate (venitul estimativ) vi se va calcula si contributia anticipata pe anul 2010. aveti mare grija la plata acestei cotizatii daca o faceti prin banca - sa va asigurati ca folositi contul corespunzator al casei de asigurari de sanatate. Mult noroc !




#3 Ramael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 April 2010 - 08:33 AM

Salutare,

referitor la contributiile obligatorii ale PFA si cuantumul acestora pentru pensii si sanatate, postez in cunostiinta de cauza urmatoarele aspecte:

1. PFA trebuie sa incheie obligatoriu contract de asigurare sociala si sa plateasca lunar CAS-ul pana la sfarsitul lunii, in nume propriu, daca nu are calitatea de salariat la o alta entitate angajatoare, conform art. 5, pct. IV, lit.d, art. 18, si art. 29 lit. c) din Legea nr. 19/2000, in cuantum de 27,5 % din venitul net declarat;

2. sa depuna declaratia privind obligatiile de constituire si plata la F.N.U.A.S.S. si sa plateasca CASS trimestrial, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru si, pentru regularizare, in termen de 60 de zile de la comunicarea deciziei de impunere, conform art. 257 din Legea nr. 95/2006 si art. 6 - art. 8 din Normele aprobate prin O.P.C.N.A.S. nr. 617/2007, cu modificarile ulterioare; cuantumul cotizatiei este de 5,5% din venitul net declarat;

Toate bune!



#4 dudu200705

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2010 - 02:11 PM

Vezi postareaRamael, la Apr 27 2010, 09:33 AM, a spus:

Salutare,

referitor la contributiile obligatorii ale PFA si cuantumul acestora pentru pensii si sanatate, postez in cunostiinta de cauza urmatoarele aspecte:

1. PFA trebuie sa incheie obligatoriu contract de asigurare sociala si sa plateasca lunar CAS-ul pana la sfarsitul lunii, in nume propriu, daca nu are calitatea de salariat la o alta entitate angajatoare, conform art. 5, pct. IV, lit.d, art. 18, si art. 29 lit. c) din Legea nr. 19/2000, in cuantum de 27,5 % din venitul net declarat;

2. sa depuna declaratia privind obligatiile de constituire si plata la F.N.U.A.S.S. si sa plateasca CASS trimestrial, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru si, pentru regularizare, in termen de 60 de zile de la comunicarea deciziei de impunere, conform art. 257 din Legea nr. 95/2006 si art. 6 - art. 8 din Normele aprobate prin O.P.C.N.A.S. nr. 617/2007, cu modificarile ulterioare; cuantumul cotizatiei este de 5,5% din venitul net declarat;

Toate bune!

Salutare,

Azi am obtinut documentele pt PFA (sistem real-neplatitor TVA) de la R.C.
Rugaminte mare: care sunt pasii de urmat si in cat timp trebuie sa inchei contract cu CAS si CASS; care sunt procentele retinute de acestea si care sunt sumele minime obligatoriu de declarat ca venit pentru ca aceste contributii sa fie minime dar, in acelasi timp, sa pot beneficia de toate drepturile ca orice asigurat? Sper ca m-am facut inteles...
Multumesc anticipat pentru orice ajutor!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL