Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Distributia/repartizarea tichetelor de cadou poate difera de la un salariat la altul? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Distributia/repartizarea tichetelor de cadou poate difera de la un salariat la altul?

3 replies to this topic

#1 Salariat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 April 2010 - 09:46 PM

Buna Ziua,

Eu am 2 locuri de munca unul in privat cu 8 ore/zi si altul partial cu 4 ore/zi institutie de stat.
Am fost anuntat ca primesc tichete cadou la institutia de stat la care lucrez seara cate 4 ore/zi. Insa in momentul in care ar fi trebuit sa ridic tichetele de cadou si trebuia sa semnez tabelul am vazut ca distributia tichetelor diferea ffffoarte mult de la director pana la mine ex. 30 de tichete cadou ptr director si 4(patru) tichete cadou ptrr. mie???
E in regula si poate sa faca o astfel de distributie/repartizare directorul institutiei publice???



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 April 2010 - 10:32 PM

am auzit si eu ca unul din sindicate a decis repartizarea tichetelor cadou in functie de cotizatia platita. Celalalt sindicat a decis acordarea tichetelor cadou un functie de norma didactica. Fiind cadou cred ca se pot repartiza oricum, nu a fost decizia ordonatorului de credite (director) ci a sindicatului. Eu am primit 2 si 1/2 pentru 1/2 norma. Mi-au dat 3 si am vrut sa rup unul pe 1/2 cand mi-au spus ca imi fac o favoare sa imi dea 1/2 in plus (valoare de 10 lei)




#3 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2010 - 06:00 PM

Vezi postareaSalariat, la Apr 8 2010, 10:46 PM, a spus:

Buna Ziua,

Eu am 2 locuri de munca unul in privat cu 8 ore/zi si altul partial cu 4 ore/zi institutie de stat.
Am fost anuntat ca primesc tichete cadou la institutia de stat la care lucrez seara cate 4 ore/zi. Insa in momentul in care ar fi trebuit sa ridic tichetele de cadou si trebuia sa semnez tabelul am vazut ca distributia tichetelor diferea ffffoarte mult de la director pana la mine ex. 30 de tichete cadou ptr director si 4(patru) tichete cadou ptrr. mie???
E in regula si poate sa faca o astfel de distributie/repartizare directorul institutiei publice???


La art. 55 alin. (4) pct. a) din Codul Fiscal, al doilea aliniat al acestui punct prevede:
"Cadourile oferite de anajatori 'in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie , Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase", precum si cadourilor oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozbaile,
in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei (vechi)., iar Normele nu detaliaza mai mult, asa incat singurul aspect care poate fi discutabil in aceasta speta ar fi acela al
cuantumului de 150 lei noi de persoana si al contractului de munca aplicabil !. In rest, fiscul va decide !



#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 10 April 2010 - 10:56 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Apr 8 2010, 11:32 PM, a spus:

Eu am primit 2 si 1/2 pentru 1/2 norma. Mi-au dat 3 si am vrut sa rup unul pe 1/2 cand mi-au spus ca imi fac o favoare sa imi dea 1/2 in plus (valoare de 10 lei)
:frusty: :laugh: :laugh:
fara cuvinte...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL