Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii PFA norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributii PFA norma de venit


11 replies to this topic

#1 Emily_P

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 April 2010 - 08:43 AM

Buna,

Un PFA cu norma de venit 4.863 lei, ce contributii si declaratii trebuie depuse in cazul in care nu are contract de munca?



#2 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 13 April 2010 - 09:17 AM

La finante: nu trebuie depusa declaratie, trebuia sa va vina acsa una facuta de ei, se plateste 16% impozit la suma norma de venit.
La sanatate : trebuie sa depuneti declaratie facuta cu programul lor, se plateste 5,5% din suma norma de venit.
Pentru ca nu aveti carte de munca nu puteti primi reducerea de 50% din impozitul de 16%
si trebuie sa incheiati contract cu casa de pensii.
Aici trebuie neaparat sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti , pentru ca lucrurile sunt diferite in functie de judet desi legea este aceeasi.
Trebuie sa platiti un procent de 29% la suma cu care se inregistreaza contractul de pensie.La aceasta suma ma refeream ca difera de la judet la judet.




#3 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 19 April 2010 - 11:10 PM

Vezi postarealenuta.pop, la Apr 13 2010, 10:17 AM, a spus:

La finante: nu trebuie depusa declaratie, trebuia sa va vina acsa una facuta de ei, se plateste 16% impozit la suma norma de venit.
La sanatate : trebuie sa depuneti declaratie facuta cu programul lor, se plateste 5,5% din suma norma de venit.
Pentru ca nu aveti carte de munca nu puteti primi reducerea de 50% din impozitul de 16%
si trebuie sa incheiati contract cu casa de pensii.
Aici trebuie neaparat sa mergeti la Casa de pensii de care apartineti , pentru ca lucrurile sunt diferite in functie de judet desi legea este aceeasi.
Trebuie sa platiti un procent de 29% la suma cu care se inregistreaza contractul de pensie.La aceasta suma ma refeream ca difera de la judet la judet.
Am o nelamurire, la sanatate se plateste doar 5.5% (partea ce revine angajatului?). Pun intrebarea asta deoarece in unele locuri am intalnit ca un PFA la norma de venit plateste 10.2% (5.5% - partea ce revine angajatului + 5.2% - partea angajatorului)
Multumesc



#4 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 23 April 2010 - 04:03 PM

Eu nu cred ca trebuie depusa declaratie la sanatate daca esti PFA cu impozit la norma de venit....
Iar la pensie procentul e 20,8 +10,5 = 31,3 % din suma la care vrei sa te asiguri indiferent care este asta.La sanatate procentul e 5,5% din norma dar nu mai putin decat un salariu minim, adica ....pe an...nu mai putin de 5,5% din (600x12 luni)
Penalitatile vor fi platite oricum la sanatate



#5 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 April 2010 - 01:30 PM

Deci la Baia Mare, la sanatate, de doi ani depun declaratie cu programul lor iar la norma de venit platesc 5.5% din norma si nu mi-au impus o suma minima.
Pensii nu platesc pentru ca sunt si angajat cu carte de munca.Se poate sa fie si la sanatate vorba despre asta pentru ca in programul lor ma intreaba daca este singurul venit pe care il am.
Aici gasiti programul cu care depun eu declaratia la sanatate : http://casmm.ro/?page=111 cel cu liber profesionisti si independenti.
Il puteti descarca si va puteti uita cum este structurat. Eu mi-am facut declaratia trimestrial si asa si platesc.



#6 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 26 April 2010 - 03:54 PM

E posibil sa fi gresit eu ....si cu suma minima si cu declaratia....Asteptam si alte lamuriri, referitoare la depunerea lunara a declaratiei si la suma din care se plateste CASS
Pai eu ma gandesc acum asa :Daca trebuie sa depun declaratie la sanatate, inseamna ca trebuie sa depun si la pensii unde platesc pensia si la finante unde platesc impozitul



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 26 April 2010 - 09:31 PM

Caracterul destul de general la intrebarii postate de Emily_P, faptul ca nu contine si alte elemente de precizie cum ar fi: platitor sau nu de tva, inceput de activitate sau suspendarea ori reluarea acesteia...etc, poate determina raspunsuri care pot fi usor confuze, sau pot devia de la subiect, desi cei care raspund sunt destul de binevoitori. Daca se mai adauga si faptul ca nu intotdeauna exprimarile de pe forum tin seama de rigurozitatea termenilor de specialitate sau nu respecta sensul juridic al acestora, atunci este de inteles ca se mai pot strecura si mici greseli. Exemplu: nu orice formular depus este o declaratie.
De aceea cred ca toate raspunsurile sunt corecte, dar poate incomplete sau confuze pentru Emily_P
La intrebarea domniei sale cred ca raspunsul strict ar fi:
declaratii= nici una, cu exceptia situatiei in care sunteti platitor tva unde situatie este ceva mai nuantata
contrbutii = 16%din 4863 lei impozit datorat Admin financiare / 5.5% din 4863 lei contributii datorate CASS / 31,3 % din suma asigurata, la CAS, cu mentiunea ca intradevar mai sunt diferente de la un judet la altul !
Ca si procedura practica, PFA Emily_P trebuie ca sa se prezinte la CJSanatate si la CJPensii cu decizia de impunere emisa de Admin financiara, si pe baza acesteia i se vor calcula sumele si termenele de plata pe care le are.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 26 April 2010 - 09:33 PM




#8 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 May 2010 - 10:55 PM

Vezi postareacorpus, la Apr 26 2010, 10:31 PM, a spus:

Caracterul destul de general la intrebarii postate de Emily_P, faptul ca nu contine si alte elemente de precizie cum ar fi: platitor sau nu de tva, inceput de activitate sau suspendarea ori reluarea acesteia...etc, poate determina raspunsuri care pot fi usor confuze, sau pot devia de la subiect, desi cei care raspund sunt destul de binevoitori. Daca se mai adauga si faptul ca nu intotdeauna exprimarile de pe forum tin seama de rigurozitatea termenilor de specialitate sau nu respecta sensul juridic al acestora, atunci este de inteles ca se mai pot strecura si mici greseli. Exemplu: nu orice formular depus este o declaratie.
De aceea cred ca toate raspunsurile sunt corecte, dar poate incomplete sau confuze pentru Emily_P
La intrebarea domniei sale cred ca raspunsul strict ar fi:
declaratii= nici una, cu exceptia situatiei in care sunteti platitor tva unde situatie este ceva mai nuantata
contrbutii = 16%din 4863 lei impozit datorat Admin financiare / 5.5% din 4863 lei contributii datorate CASS / 31,3 % din suma asigurata, la CAS, cu mentiunea ca intradevar mai sunt diferente de la un judet la altul !
Ca si procedura practica, PFA Emily_P trebuie ca sa se prezinte la CJSanatate si la CJPensii cu decizia de impunere emisa de Admin financiara, si pe baza acesteia i se vor calcula sumele si termenele de plata pe care le are.

Pentru a dezvolta putin problema, care sunt declaratiile care trebuie depuse de PFA-ul impozitat pe baza normelor de venit dar platitor TVA?

Multumesc!



#9 ionyde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 May 2010 - 10:28 AM

Daca am pfa cu norma venit si fara tva sunt obligat sa platesc si la Fondul de pensii? Ca am gasit ca numa procentul 5.5% e obligatoriu la pfa pentru sanatate.
Eu mai degraba as opta pentru o pensie facultativa decat sa platesc la stat, care si asa diminueaza pensiile...



#10 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 30 May 2010 - 01:42 PM

Daca nu sunteti incadrata cu contract la alt loc de munca este obligatorie si plata contributiei de asigurari sociale.

Aceasta postare a fost editata de G David: 30 May 2010 - 01:44 PM




#11 ionyde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 May 2010 - 02:57 PM

1. Nu voi fi angajat nicaierea. Deci daca facem un calcul la 1000 lei venit trebuie sa dau 16% impozit adica 160 lei si 5.5% la sanatate adica 55 Lei doar trebuie sa dau. Deci raman cu 1000-160-55= 785 Lei in mana? Alte taxe si impozite nu mai sunt?
Si mai dau vreo 50 Lei la o pensie facultativa deci raman atunci real din 1000 lei cu 735 Lei?

2. Banii de pe pfa i pot utiliza cum doresc ? Sau daca iau paine sau calculator sau altceva tre sa justific?

3. Si o alta intrebare daca e cota fixa 22000 Lei si eu am venit de 1000 impozitul de 16% il voi plati din 22.000 Lei sau din 1000 lei? am inteles de 4 ori pe an se plateste

4. Impozitul de ori se plateste pt fiecare luna? adica sa zicem cei 160 lei impozit voi plati la 3 luni 480 Lei? iar la sanatate 5.5% lunar?



#12 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 31 May 2010 - 08:06 AM

Vezi postareaionyde, la May 30 2010, 03:57 PM, a spus:

1. Nu voi fi angajat nicaierea. Deci daca facem un calcul la 1000 lei venit trebuie sa dau 16% impozit adica 160 lei si 5.5% la sanatate adica 55 Lei doar trebuie sa dau. Deci raman cu 1000-160-55= 785 Lei in mana? Alte taxe si impozite nu mai sunt?
Si mai dau vreo 50 Lei la o pensie facultativa deci raman atunci real din 1000 lei cu 735 Lei?

2. Banii de pe pfa i pot utiliza cum doresc ? Sau daca iau paine sau calculator sau altceva tre sa justific?

3. Si o alta intrebare daca e cota fixa 22000 Lei si eu am venit de 1000 impozitul de 16% il voi plati din 22.000 Lei sau din 1000 lei? am inteles de 4 ori pe an se plateste

4. Impozitul de ori se plateste pt fiecare luna? adica sa zicem cei 160 lei impozit voi plati la 3 luni 480 Lei? iar la sanatate 5.5% lunar?
3,4: Daca esti la norma de venit impozitul se calculeaza la norma de venit, la fel si contributia la sanatate, deci totul se raporteaza la cota fixa impusa de stat - 22.000. Ai de plata 3520 RON / an, plata impozitului se face la trimestru. Sanatatea la fel, 5.5% se aplica la 22.000, 1210 RON / an, imparti la patru si faci plata trimestrial. La norma nu-i intereseaza pe cei de la finante ca tu faci doar 1000 ron / an , ti-ai ales sa fi la norma, platesti la norma.
Fa-ti un calcul si vezi cum iesi mai bine, daca ai profit mai mic de 22.000 ron / an esti mai avantajat sa-ti ti contabilitate, da de aici rezulta birocratie, controale, samd ...
Cu pensia ar trebui sa-ti faci la stat, lumea zice ca-i obligatorie; legea zice ca daca nu esti angajat esti obligat :) .
2. Daca esti la norma de venit din cate stiu nu prea are nimeni treaba cu tine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL