Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare stoc de marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare stoc de marfa


6 replies to this topic

#1 tanty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 April 2010 - 10:36 AM

BUNA AM INCHIS UN MAGAZIN PFA.COMERT CU AMANUNTUL SI NU STIU DACA SE IMPOSITEAZA SI STOCUL DE MARFA RAMAS!IMPOZITUL PE PROFIT LA-M PLATIT NU AM DATORII LA FISC.



MULTUMESC!



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 15 April 2010 - 01:32 PM

art 35 din OMFP 1040/2004:
35. În cazul în care bunurile din patrimoniul afacerii trec în patrimoniul personal al contribuabilului, suma reprezentând contravaloarea acestora se include în venitul brut, considerându-se o înstrăinare.
În cazul în care asociațiile își încetează activitatea, iar foștii asociați continuă să funcționeze în mod individual, bunurile din patrimoniul asociației trec în patrimoniul noilor afaceri, se înscriu în Registrul-inventar al acestora și se amortizează în continuare, se consumă sau se vând, după caz.
În toate cazurile de înstrăinare este necesară evaluarea bunului, care se poate face la prețurile practicate pe piață sau stabilite prin expertiză tehnică.
În cazul încetării definitive a activității, sumele obținute din valorificarea bunurilor patrimoniului afacerii, înscrise în Registrul-inventar (mijloace fixe, obiecte de inventar etc.), precum și stocurile de materii prime, materiale, produse finite și mărfuri rămase nevalorificate sunt incluse în venitul brut.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 15 April 2010 - 01:33 PM




#3 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 16 April 2010 - 03:09 PM

Nu inteleg de ce stocul de marfa este supus impozitarii atata timp cat cheltuielile cu achizitionarea lui nu sunt deductibile? Cel putin asa s-a intamplat la mine, inspectorii de la fisc au calculat venitul net in primul an de funtionare astfel: V (incasari) - Cheltuieli facturi (mai putin ch aferente achizitionarii stocului) - Ch deductibile

In anul urmator Ven net se calculeasa astfel: V net = V (incasari) - (Ch facturi Anul N + Stoc la val de Aprov Anul N-1 - Stoc la val de Aprov Anul N) - Ch deductibile



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 April 2010 - 11:40 AM

Este normal sa nu intelegeti fiindca asa cum prezentati lucrurile, si va cred ca asa s-a intamplat, metoda de calcul este un abuz. Cred ca tot despre situatia dvs am mai comentat anul trecut si am mai citit pe alte forumuri acelasi tip de problema.
Spuneam atunci ca veniturile din variatia stocurilor sunt tratate in mod special doar in contabilitatea in partida dubla. In cazul conta in partida simpla, formula de calcul indicata de art 52/din 1040 nu face nicio referire la acestea.( prin comparatie, in cazul ammortizarilor exista prevederi)
Ar fi interesat de stiut daca in urma controlului la care faceti referire, ati cerut respectarea acesti formule ? si daca da s-a facut in mod oficial ?
Se pot insirui aici o multime de argumente care sa sustina contrariul metodei de calcul aplicat dvs, dar nu cred ca mai e cazul.....!
Strict la cele prezentate, din care o afirmatie ma pune pe ganduri ( stocul de marfaeste supus impozitarii atata timpcat cheltuielile cu achizitionarea lui nu sunt deductibile? ) cum ar rzolva inspectia dvs urmatorul caz:
functionati doar un singur an si in anul urmator incetati activitatea, sa inteleg ca cheltuielile cu marfurile aprovizionate nu se vor deduce?
Exista totusi o logica pentru includerea in venitul brut a ceea ce ramane dupa incetare, tocmai ca pentru acestea s-au dedus cheltuielile in anul in care au fost achizitionate. si pare normal sa fiti bun de plata pentru restul..
Va recomand sa va adresati oficial unui organism de specialitate pentru a va lamuri pe deplin problema

Aceasta postare a fost editata de corpus: 30 April 2010 - 11:41 AM




#5 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 04 May 2010 - 03:24 PM

Da, asa este am mai discutat, si insist pe aceasta pana cand mai apare cineva care a patit acelasi lucru (poate imi dati un link catre forumurile respective)

In urma controlului am incercat sa cer cateva explicati asupra acestui mod de calcul (mai ales ca aveam de platit penalitati mari in urma recalcularii impozitului) dar mi s-a spus sec ca ei stiu mai bine cum se calculeaza si trebuia sa ma interesez asupra acestui mod de calcul.

Oricum, am un document oficial care atesta aplicarea acestui mod de calcul (procesul verbal), document pe care il voi invoca atunci cand inchid magazinul si refuz sa platesc impozit pe stocul de marfa.

Referitor la exemplul dumneavoastra: atata timp cat in primul an ch cu marfurile nu au fost deductibile, nici nu se va aplica impozit pe stocul de marfa.

Daca s-au dedus cheltuielile cu marfurile aprovizionate mi se pare normal sa fie impozitat stocul, dar daca nu s-au dedus nu trebuie aplicat impozit pe stoc



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 04 May 2010 - 07:42 PM

pentru un caz asemanatoraici personal va inteleg necazul, insa discutati punctual, oficial cu o entitate specializata pe acest aspect.
PS: un raspuns sec nu exprima intotdeauna un adevar. Ganditi-va cu cata usurinta v-a fost adresat acest raspuns, cand un presupus demers al dvs in contencios admin ar avea castig de cauza, domnilor care v-au inspectat nu li se va intampla nimic, posibil chiar sa-si fi luat stimulente pentru aceasta + al 13-lea salariu, ca doar vorba aia: muncesc 13 luni pe an !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 04 May 2010 - 07:47 PM




#7 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 May 2010 - 10:54 AM

Cu acest mod de calcul am pierdut intr-un singur sens, acela ca a trebuit sa platesc penalitati in urma recalcularii impozitului. In rest s-a mutat impozitul pe stocul de marfa la inceputul activitatii, fata de sfarsitul activitatii cum prevede legea (e clar ca la inchiderea magazinului nu voi mai plati impozit). Sper ca am fost coerent...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL