Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - "Invitatie" de la sanatate sa le duc dovada cu veniturile din 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - "Invitatie" de la sanatate sa le duc dovada cu veniturile din 2005


4 replies to this topic

#1 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 19 April 2010 - 06:38 PM

Salutari, am un pfa la norma de venit din 2002, pina acum n-am avut nici o treaba cu sanatatea, la infiintare am avut ceva optiune daca vreu sa cotizez la sanatate sau nu, am bifat ca nu. Acum dupa 8 ani de activitate s-au hotarat si ei sa ma intrebe de "sanatate"; ceva pasi de urmat pentru a plati cat mai putin sunt sau o sa mor ingropat de penalitatile / dobanzile...? Din cate stiu acum e 0.1% dobanda / zi intarziere, 0.5% penalitate / luna intarziere. Pe cand intra in vigoare noile valori pentur dobanda / penalitati? (am inteles ca e ceva de genul 0.05% / zi - dobanda)?
Multumesc anticipat



#2 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 21 April 2010 - 09:06 PM

Daca e cineva interesat de subiect, am fost astazi la CJAS Cluj, coada formata din PFA care au primit notificari. PFA-uri sau foste PFA-uri, vreo 3 oameni erau cu autorizatiile anulate prin 2007-2008. Majoritatea erau si angajati, cei ce erau angajati stiau ca daca sunt angajati nu trebuie sa plateasca CASS-ul pe PFA, se pare ca s-au inselat. Procesul decurge anevoios, o persoana e procesata in 20-25 de minute. Eu unul nu aveam decizia de impunere pe 2008, "nici o problema avem noi baza de date de la finante" mi-a venit in ajutor doamna de la ghiseu. Se poate cere re-esalonarea, plata in maxim 6 luni, jurista de la executari silite mi-a spus ca daca vreau sa nu mai curga penalitatile sa platesc principalul. Toate bune si frumoase, ajuns acasa constat ca mi-au calculat gresit contributia pe 2009, procentul e de 6.5% cand ar trebui sa fie 5.5%. A doua buba, se pare ca guvernul a trimis OUG prin care se reduce dobanda de la 0.1% la 0.05% la monitorul oficial, se poate cere recalcularea pentru a beneficia de dobanda mai mica sau dobanda se aplica doar pentru datoriile ce se acumuleaza dupa intrarea in vigoare a ordonantei?
Va multumesc




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 April 2010 - 07:01 AM

dobanda de 0.05% zi se calculeaza de la intrarea in vigoare a ordonantei

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 22 April 2010 - 07:02 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 22 April 2010 - 12:49 PM

Si eu am patit acelasi lucru acum 1 an: am platit CASS pe 3 ani in urma (doar principalul), dar nu am platit penalitatile de 800 Ron.
Cand am fost anul asta si am intrebat ce mai am de platit mi-au spus ca doar contributia pe primul trimestru pe 2010. Oare au uitat de acele penalitati?



#5 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 22 April 2010 - 09:59 PM

Multumesc Mariana.
Ce am mai intalnit pe holurile CJAS Cluj - un batran trebuia sa plateasca asigurari de sanatate pentru cedarea folosintei bunurilor, omu era pensionar! Nu prea mi-a venit sa cred da omu avea toate hartiile in mina si era scris negru pe alb. Eu unu ce sa inteleg daca am PFA domane fereste mai am si ceva actiuni dupa care primesc dividende, castig si pe bursa... astia se apuca si ma pun sa platesc sanatate pe toate ...!?
Astazi am fost sa le platesc principalul, am intrebat de ce e 6.5% pe 2009, jurista mi-a spus ca au fost discutii lungi legate de 6.5% vs 5.5% cota sanatate pe anul 2009. Poate cineva sa-mi spuna unde as gasi aceste discutii. O colega de-a mea ce e PFA pe anul trecut a avut 5.5% norma, in acelasi oras interesant Cluj (orasu de unde e al micu')
Cornny - e foamete mare, sunt sanse mari sa isi aminteasca de tine, la penalitati nu mai platesti dobanda sau alte prostii da te poti trezi oricand cu ceva somatie de plata, mai nou parca blocheaza astia conturile la greu :laugh:
Toate ca toate, sunt un foarte fericit asigurat acum :frusty: , cum ma pot folosi de chestia asta, pot sa fac ceva revizie gratis sau ce avantaje am ca asigurat?

Aceasta postare a fost editata de Popu: 22 April 2010 - 10:04 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL