Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum calculam venitul net pt persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum calculam venitul net pt persoana fizica


6 replies to this topic

#1 iuliaalbu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 April 2010 - 01:04 PM

Sunt anagajata la o firma, deci mi se platesc toate contributiile la stat, si sunt si traducator autorizat. Eu nu ma pricep la contabilitate, dar nici nu am gasit 2 persoane care sa imi dea aceeasi solutie intrebarilor mele. Am incasat 25147 lei si din banii acestia vreau sa platesc doar sanatatea si impozitul, ca restul sa mi se ia in calcul la indemnizatia de crestere copil. Care este de fapt venitul meu net?

pe declaratia 220 apare ceva de genul:
venit brut 25147
cheltuieli deductibile estimate 1635 (mi-au zis ca calculez sanatatea si aceasta suma reprezinta cca 5,5+0,85)
venit net 23512

intrebarea mea este? - venitul net nu este cel ramas dupa aplicarea cotei de 16%?

durerea cea mai mare este ca nimeni din cca 20 oameni intrebati avizati nu mi-au raspuns la intrebare. Mie mi se va face un calcul al indemnizatiei mai mare - si atunci pierd eu ca o sa cam dau niste bani inapoi cand poate nu trebuie sau un calcul mai mic pentru mine si atunci voi ramane cu bani pierduti pentru ca nimeni nu va recalcula, decat daca statul iese in pierdere......si nu zic ironic - chiar asa este...

revin cu intrebarea? care este de fapt venitul meu net care ar trebui luat in calcul?

Oameni buni, o indemnizatie de crestere copil se calculeaza din ce estimez eu?!!!!!!!!!!!!! si daca eu estimez 80 000 si platesc impozit pentru astia, imi iau si indemnizatia maxima si anul urmator recuperez si impozitul platit in plus?!!!!!!!!!



#2 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 21 April 2010 - 04:44 PM

Venitul net in sensul activitati autorizate (pfa) este 23.512 lei, asa cum s-a precizat, asupra careia se aplica impozitul de 16%.




#3 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 April 2010 - 05:37 PM

Venitul net este cel ramas dupa aplicarea cotei de impozitare de 16 %, deci, 23.512 lei reprezinta venitul impozabil la care se aplica impozitul de 16 %, adica 3.762 lei si rezulta un venit net de 19.750 lei.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#4 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 April 2010 - 12:09 PM

citat art 52 din Ord MFP 1040 din 2004
" 52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidențiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor și drepturilor, evidențiate în Fișa pentru operațiuni diverse, și totalul sumelor plătite, evidențiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări și plăți, și se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile și totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.
Venitul net sau pierderea fiscală va fi influențată cu plățile și/sau încasările efectuate în avans, care se referă la alte exerciții fiscale, în cazul drepturilor de proprietate intelectuală, cu impozitul de 15% din venitul brut încasat, iar în cazul valorificării bunurilor în regim de consignație, veniturilor obținute ca urmare a unor activități desfășurate în baza unui contract de agent, comision sau mandat comercial, precum și în cazul activităților de expertiză contabilă, tehnică judiciară și extrajudiciară, cu impozitul de 10% din venitul brut încasat, reprezentând plăți anticipate în contul impozitului anual."




#5 iuliaalbu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 April 2010 - 12:20 PM

vezi tu, in paranteza am scris ca m-au pus sa calculez sanatatea si sa o trec la cheltuieli deductibile.....dar la sanatate au zis ca nu e deductibila, asa ca eu am un venit net asupra caruia se aplica sanatatea si impozitul si ce ramane este venitul net care mi se ia in calcul la indemnizatie crestere copil.....concluzia este ca voi iesi in pierdere cu cel putin 100 ron pe luna la indemnizatie, (bani pe care nu ii voi mai vedea) si la anul cand mi se va recalcula imozitul in functie de declaratia 200 voi mai avea de dat bani la impozit.....



#6 Ramael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 April 2010 - 01:00 PM

Art. 48 din Codul Fiscal, referitor la calculul venitului net din activitatile independente,specifica:

1. cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii sunt deductibile in limita cotizatiilor obligatorii prevazute de lege ( respectiv contributia pentru sanatate in cuantum de 5,5% si 0,85% din venitul net estimat). (pct.5, lit.j)
2. impozitul pe venit datorat este nedeductibil la calculul venitului net ( pct.7, lit.c)

Prin urmare, declaratia 200 ar putea arata asa cum s-a specificat (in cazul in care se estimeaza ca nu vor fi alte cheltuieli deductibile, cu exceptia contributiei de sanatate):

venit brut:25.147
cheltuieli deductibile:1635
venit net: 23.497

la venitul net se calculeaza impozit de 16% ( nedeductibil)

Ghidul de completare al declaratiei poate fi gasit aici: http://codfiscal.money.ro/act-pdf/Ghid-ANA...ia-200-2010.pdf

Toate bune!



#7 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 20 May 2010 - 08:59 AM

DECLARATIA 220 este o declaratie de venituri estimate in vederea stabilirii VENITURILOR IMPOZABILE, DECI PENTRU VIITOR.
Venitul net, baza de calcul a indemnizatiilor este VENITUL IMPOZABIL MINUS IMPOZITUL DEFINITIV(inca cote de 16% asupra Venitului impozabil).

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 June 2010 - 12:25 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL