Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proceduri de lucru intr-o fabrica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Proceduri de lucru intr-o fabrica

7 replies to this topic

#1 IBansoiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 April 2010 - 02:45 PM

Buna ziua , ma poate ajuta cineva cu niste proceduri de lucru intr-o fabrica din care sa ma pot inspira, va multumesc.



#2 crissvo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 October 2010 - 01:05 PM

Buna ziua!lucrez intr-o fabrica...mica...cum fac raportul de productie?si bonurile de consum...imi dau de cap,sunt o simpla secretara.....mai ales ca nu m-i s-a predat gestiunea...le fac doar scriptic actele...contabilul amana sa ma lamureasca...am nevoie de raspunsuri...Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de crissvo: 13 October 2010 - 01:07 PM




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 October 2010 - 04:29 PM

Probabil trebuie sa intocmesti un Raport de gestiune, nu ai cum sa intocmesti tu Raportul de productie, care este intocmit de catre personalul de specialitate.
Un Raport de gestiune, luat tot de pe forum, pe care sa-l adaptezi nevoilor tale cu sold initial, intrari, iesiri, sold final.

Fisiere atasate





#4 crissvo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 October 2010 - 10:01 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Oct 13 2010, 05:29 PM, a spus:

Probabil trebuie sa intocmesti un Raport de gestiune, nu ai cum sa intocmesti tu Raportul de productie, care este intocmit de catre personalul de specialitate.
Un Raport de gestiune, luat tot de pe forum, pe care sa-l adaptezi nevoilor tale cu sold initial, intrari, iesiri, sold final.
Multumesc pt ajutor Lexi....macar de ar fi fost asa de usor..dar clar eu trebuie sa fac raport de productie...trebuie sa insir materia prima,pretul si cantitatea..sa fac totalul si apoi sa impart la produsele rezultate...e putin cam dificil cand nu iti arata bcineva chiar daca teoretic stii...multumesc..

Aceasta postare a fost editata de crissvo: 14 October 2010 - 10:09 AM




#5 Deimara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 October 2010 - 11:30 AM

Nu cred ca tu trebe sa faci raportul de productie. Daca ai spune cu ce se ocupa fabrica, ce anume produce poate vei primi mai mult ajutor.



#6 crissvo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 October 2010 - 08:55 AM

Vezi postareaDeimara, la Oct 14 2010, 12:30 PM, a spus:

Nu cred ca tu trebe sa faci raportul de productie. Daca ai spune cu ce se ocupa fabrica, ce anume produce poate vei primi mai mult ajutor.
Buna!fabrica produce trafaleti din blana naturala de oaie...eu trebuie sa fac raportul de productie dupa indrumarea contabilului...dar inaqinte de asta trebuie sa il fac singura si apoi sa confrunt...e cam greu pentru mine...de asta as fi vrut sa imi clarific mai multe lucruri pentru mine personal,contabilul nu ma asteapta pe mine sa faca situatia,normal dar eu nu stiu ce si cum...totul imi este neclar...daca am scos materia prima din gestiune prin bonul de consum,am dat-o spre magazie...acolo se consuma cat trebuie...cum aflu stocul la sfarsitul lunii,exportul il stiu,eu fac facturile insa nu sunt gestionara magaziei decat scriptic...



#7 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 06:12 PM

[Buna!fabrica produce trafaleti din blana naturala de oaie...eu trebuie sa fac raportul de productie dupa indrumarea contabilului...dar inaqinte de asta trebuie sa il fac singura si apoi sa confrunt...e cam greu pentru mine...de asta as fi vrut sa imi clarific mai multe lucruri pentru mine personal,contabilul nu ma asteapta pe mine sa faca situatia,normal dar eu nu stiu ce si cum...totul imi este neclar...daca am scos materia prima din gestiune prin bonul de consum,am dat-o spre magazie...acolo se consuma cat trebuie...cum aflu stocul la sfarsitul lunii,exportul il stiu,eu fac facturile insa nu sunt gestionara magaziei decat scriptic...
[/quote]
Fiind o activitate de productie (trafaleti), la sfarsitul lunii va exista in sectie o anumita cantitate de materie prima ce nu a ajuns la stadiul de produs finit.
Aceasta este 'productia in curs de executie' cont 331, care trebuie inventariata la fiecare sfarsit de luna !( 331 = 711).
Activitatea de inventariere a productiei nu ar trebui sa fie atat de complexa, avand in vedere obiectul de activitate al firmei.
Se va estima -pe baza consumurilor tehnologice- ce cantitate de materie prima se afla in anumite stadii de manufacturare, iar in baza unui coeficient stabilit
in functie de stadiul de fabricatie, la valoarea materiei prime se va adauga si o parte din manopera (salariile aferente operatiunilor pana la momentul respectiv).
Este adevarat ca in cursul lunii, materia prima s-a dat in consum pe baza de Bon de Consum, dar, deoarece nu toata materia prima s-a consumat, ceea ce a
ramas pe linia de productie, se inventariaza asa cum am aratat si se inreg. 331 = 711, (practic un profit, deoarece arata costul real al productiei obtinute !)
Problema este mai complexa, avand in vedere ca productia obtinuta in cursul lunii se inreg. la un pret standard: 345 = 711, apoi mai pot aparea diferente de pret
intre pretul antecalculat si cel efectiv, (nu intotdeauna aceste diferente sunt favorabile !) asa incat ce va mai pot spune este ca la inceputul lunii urmatoare,
costul productiei in curs de executie se reia prin inregistrarea 711 = 331 s.a.m.d. De real folos este O.M.F.P. 3.055/2009.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 19 October 2010 - 06:14 PM




#8 crissvo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 October 2010 - 07:53 AM

Multumesc pentru informatii Cuceritor!astazi merg la ctb sa facem productia,sper ca o sa inteleg ceva....






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL