Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deduceri cheltuieli sediu social PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deduceri cheltuieli sediu social PFA


11 replies to this topic

#1 gdanioan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 April 2010 - 01:15 PM

Buna ziua...
Sunt PFA din anul 2009, si apropiindu-se data de depunere a declaratiilor as dori sa stiu daca cheltuieli aferente sediului social sunt deductibile.
Aici trebuie sa precizez ca sediul social este intr-un apartament cu 3 camere care este de fapt al parintilor si nu al meu, dar exista un contract de comodat in care este stipulat clar ca ma oblig sa platesc cheltuielile de intretinere,gaz,curent dar si imbunatatiri ale acestuia (in calcul am luat 1/2 din valoarea reala a facturilor)
Ar mai fi o problema care ar putea fi majora, sau nu...pe actele PFA-lui este scris ca desfasor activitatea la sediul beneficiarului.
Pun aceasta intrebare in ideea ca activitatea de management pe care o desfasor nu se intinde doar in pe perioada celo 8 ore pe care le desfasor la sediul clientului ci si activitati premergatoare sau ulterioare activitatii pe care le desfasor la sediul social.
Multumesc anticipat de raspunsuri.



#2 Ramael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 April 2010 - 01:33 PM

Buna ziua,

art. 48 din codul fiscal, prevede la pct.5, lit. i ca sunt deductibile limitat " cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta, cat si in scopul personal al contribuabilului sau asociatilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente"; ca urmare consider ca pot fi utilizate ca sume deductibile cotele de cheltuieli de intretinere,gaz,curent, etc aferente sediului social, in limita ocupata de PF si prevazuta in contractul de comodat.

aceste sume vor fi utilizate, sub rezerva respectarii prevederilor pct.4 al aceluiasi articol, respectiv:
"Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;.."


Toate bune!




#3 gdanioan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 April 2010 - 02:25 PM

Vezi postareaRamael, la Apr 28 2010, 02:33 PM, a spus:

Buna ziua,

art. 48 din codul fiscal, prevede la pct.5, lit. i ca sunt deductibile limitat " cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta, cat si in scopul personal al contribuabilului sau asociatilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente"; ca urmare consider ca pot fi utilizate ca sume deductibile cotele de cheltuieli de intretinere,gaz,curent, etc aferente sediului social, in limita ocupata de PF si prevazuta in contractul de comodat.

aceste sume vor fi utilizate, sub rezerva respectarii prevederilor pct.4 al aceluiasi articol, respectiv:
"Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;.."


Toate bune!

Multumesc de raspuns...dar revin la problema mea spinoasa, si anume pe actele PFA-lui scrie ca desfasor activitatea la sediul beneficiarului.
Facturile care le primesc la sediul social nu sunt pe numele meu ci ale proprietarilor (parintii mei) si un contabil mi-a recomandat sa schimb actele si sa trec ca-mi desfasor activitatea la sediul social pentru a putea deduce acele cheltuieli cu sediul social.
Oare pot lasa actele asa cum sunt fara sa-mi dea jos acele cheltuieli la un viitor control?



#4 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 28 April 2010 - 06:13 PM

Normele Metodologice pentru aplicarea Codului fiscal, art.38, pct. 21 prevad:
- Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu: ??., cheltuielile cu funcționarea și întreținerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înțelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;
- sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe numele contribuabilului.

Aceasta postare a fost editata de G David: 28 April 2010 - 06:15 PM




#5 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 28 April 2010 - 06:24 PM

Normele Metodologice pentru aplicarea Codului fiscal, art.38, pct. 21 prevad:
- Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu: ??., cheltuielile cu funcționarea și întreținerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înțelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;
- sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe numele contribuabilului.



Vezi postareagdanioan, la Apr 28 2010, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareaRamael, la Apr 28 2010, 02:33 PM, a spus:

Buna ziua,

art. 48 din codul fiscal, prevede la pct.5, lit. i ca sunt deductibile limitat " cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta, cat si in scopul personal al contribuabilului sau asociatilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente"; ca urmare consider ca pot fi utilizate ca sume deductibile cotele de cheltuieli de intretinere,gaz,curent, etc aferente sediului social, in limita ocupata de PF si prevazuta in contractul de comodat.

aceste sume vor fi utilizate, sub rezerva respectarii prevederilor pct.4 al aceluiasi articol, respectiv:
"Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;.."


Toate bune!

Multumesc de raspuns...dar revin la problema mea spinoasa, si anume pe actele PFA-lui scrie ca desfasor activitatea la sediul beneficiarului.
Facturile care le primesc la sediul social nu sunt pe numele meu ci ale proprietarilor (parintii mei) si un contabil mi-a recomandat sa schimb actele si sa trec ca-mi desfasor activitatea la sediul social pentru a putea deduce acele cheltuieli cu sediul social.
Oare pot lasa actele asa cum sunt fara sa-mi dea jos acele cheltuieli la un viitor control?

Aceasta postare a fost editata de G David: 28 April 2010 - 06:20 PM




#6 gdanioan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 April 2010 - 11:07 PM

[quote name='G David' date='Apr 28 2010, 07:24 PM' post='224970']
Normele Metodologice pentru aplicarea Codului fiscal, art.38, pct. 21 prevad:
- Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu: ??., cheltuielile cu funcționarea și întreținerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înțelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;
- sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe numele contribuabilului.



Multumesc de raspuns...
Parca s-a mai luminat afara..chiar daca e ora 00.06.
Poti sa-mi trimiti si mie pe gdanioan@gmail.com un pdf sau word al "Normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal"...sa citesc cu ochii mei..si sa-i arat si acelui contabil...poate-si da demisia..:D.
Nu ca nu te-as crede..dar e mai profi asa....
Eu am cautat pe "Internet" dar cu rusine nu gasesc acel articol...
Oricum....MULTUMESC MULT G David.



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 April 2010 - 08:52 AM

incercati aici, ultima prevedere din art 37: aici



#8 gdanioan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 April 2010 - 01:06 PM

Vezi postareacorpus, la Apr 29 2010, 09:52 AM, a spus:

incercati aici, ultima prevedere din art 37: aici
Multumesc....scrie negru pe alb ca da...sunt deductibile cheltuielile pe sediul social...dar ce ma fac cu ceea ce scrie pe acte..si anume ca-mi desfasor activitatea la sediul beneficiarului....
Se incadreaza la acel articol (paragraf) 37...???..pentru ca e logic ca fac si activitate la sediul social premergatoare celei pe care o fac la sediul clientului.
Multumesc din suflet pentru raspunsurile date pana acum si pentru cele viitoare... :frusty:



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2010 - 01:37 PM

Dupa cum ai scris,eu n-as deconta chelt .la sediu, lucerand la beneficiar.
In cazul in care tot decontezi ,cred ca normal ar trebui sa deduci 1 camera din 3.



#10 gdanioan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 April 2010 - 02:02 PM

Vezi postareaDoina P, la Apr 29 2010, 02:37 PM, a spus:

Dupa cum ai scris,eu n-as deconta chelt .la sediu, lucerand la beneficiar.
In cazul in care tot decontezi ,cred ca normal ar trebui sa deduci 1 camera din 3.
Multumesc de raspuns...asa si doream sa deduc....30% din cheltuieli..dar e ok asa...??
Daca dupa cativa ani (2-3) la un eventual control mi se dau jos acele cheltuieli...sunt numai bun de plata..nu?
De aceea pun aceste intrebari...fara a stresa..
Dar din ce citesc in Norme....zic ca e ok sa le deduc...hmmm dar ce ma fac ca in acte scrie cu totul altceva...
Multumesc inca odata pentru raspuns.



#11 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 April 2010 - 02:42 PM

1. rectific trimiterea la art. 37, corect ar fi fost la art 38
2. prindeti in contractul de comodat si activitatile premergatoare desfasurate in sediu, (recomandat intocmirea acestui contract sub asistenta juridica), luati in calcul si un procent de deductibilitate sub 30%, discutati si cu inspectorul arondat dvs, despre aceasta varianta. Faceti-va cateva calcule daca se merita sau nu.
Este doar o opinie !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 29 April 2010 - 02:44 PM




#12 oknashu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 June 2010 - 12:58 PM

Se pot trece pe cheltuieli, pentru medicii stomatologi, contributia catre Colegiul medicilor si congresele necesare pentru acumularea de puncte ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL