Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concordanta intre decl.101 si bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concordanta intre decl.101 si bilant


6 replies to this topic

#1 mircea32x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2010 - 12:15 PM

Buna ziua.
Am primit de la Finante o notificare ca referitor la anul 2008, in legatura cu impozitul pe profit, nu exista concordanta intre formularul 20 randul 62 si randul 44 din declaratia 101. Verificand cu atentie, am constatat ca pe baza balantei la decembrie 2008, decl.101 este intocmita corect, bilantul este intocmit corect, dar in schimb, este gresita balanta . Greseala consta in faptul ca in luna decembrie 2008 (fiind vorba de impozit pe profit de recuperat) am omis sa fac inregistrarea 691=441 in rosu. mentionez ca in prezent, firma are activitatea suspendata.
Am luat legatura cu cei de la finante, dar nu mi-au dat nicio solutie de rezolvare . Va rog ajutati-ma sa gasesc un mod de rezolvare a situatiei create.



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2010 - 01:09 PM

Nu cred ca sunt bune bilantul+101 ,deoarece ei nu se uita pe balanta , dar tu le-ai intocmit dupa balanta .Daca e cum spui tu ,atunci e usor ,pur si simplu modifici balanta .




#3 mircea32x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2010 - 07:20 PM

Nu cred ca pot sa modific balanta. Este vorba totusi de decembrie 2008...



#4 mircea32x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 May 2010 - 11:37 AM

Va rog!



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 May 2010 - 01:42 PM

Ti-a spus si Doina P modifici balanta, pentru ca daca raportarile le-ai facut corect (Situatiilr financiare si declaratia 101 ) inseamna ca modificarea trebuie facuta in balanta ca sa o pui de acord cu ceea ce ai raportat.



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 May 2010 - 07:02 PM

Citeaza

Am primit de la Finante
o notificare ca referitor la anul 2008, in legatura cu impozitul pe profit, nu exista concordanta intre formularul 20 randul 62 si randul 44 din declaratia 101. Verificand cu atentie, am constatat ca pe baza balantei la decembrie 2008, decl.101 este intocmita corect, bilantul este intocmit corect, dar in schimb, este gresita balanta
.

Mircea, ceva nu este in regula, la rd.62 din formularul 20 din bilant este impozitul pe profit, care in cazul tau, conform Notificarii primite, nu este egal cu rd. 44 adica impozitul pe profit declarat prin D. 101; daca ar fi fost corect intocmite, atat sit. financiare cat si D. 101, nu trebuia sa exista aceasta diferenta. Verifica ce s-a intocmit gresit : bilantul sau D.101 !

Dana




#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 01:29 AM

Sper ca a " bulit decl 101 " ca bilantul e mai grav.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL