Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Termen de depunere Bilant la Registrul Comertului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Termen de depunere Bilant la Registrul Comertului

52 replies to this topic

#41 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 May 2006 - 04:18 PM

Jeni Pop a spus:

din site-ul ONRC  formularu F10 este gol. Nu stiu cum sa mai fac.
vrei formularul sa fie cumva completat cu datele firmei tale ? :shock:



#42 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 May 2006 - 12:03 AM

are cineva formularul pt depunerea bilantului?
care este adresa actuala a Registrului Comertului, va rog

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#43 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 May 2006 - 12:07 AM

mony23 a spus:

are cineva formularul pt depunerea bilantului?
care este adresa actuala a Registrului Comertului, va rog
vezi ca e mai sus un pik... deruleaza usor



#44 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 May 2006 - 07:12 AM

Adresa este urmatoarea :
Intrarea sectorului nr. 1 sector 3

___________________________________________---
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#45 Jeni Pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Interests:jenipop

Postat 10 May 2006 - 08:02 AM

Septimiu, nu vreau formularul completat cu datele firmei, vreau pur si simplu tipizatul, dar nu-mi descarca nimic.



#46 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 May 2006 - 11:39 AM

uite-l



#47 teomelste

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2006 - 02:31 PM

In leg cu bilantul....prietena mea nu a depus un bil, pt ca seful nu i-a dat toate docum. acum are bil gata.....tb sa plateasca amenda inainte de depunere, la adm fin? cat e amenda? se mai poate face ceva?

multumesc!



#48 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 14 May 2006 - 05:38 PM

Legea contabilitatii:

CAPITOLUL VI: Contraventii si infractiuni
Art. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savârsite în astfel de conditii încât, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
...
2.nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Finantelor Publice cu privire la:
...
e)întocmirea si depunerea situatiilor financiare periodice stabilite potrivit legii;
f)nedepunerea declaratiei din care sa rezulte ca persoanele prevazute la art. 1 nu au desfasurat activitate;
g)publicarea situatiilor financiare anuale, potrivit legii.
3.prezentarea de situatii financiare care contin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare.
Art. 42
(1)Contraventia prevazuta la art. 41 pct. 2 lit. g) se sanctioneaza cu amenda de la 20.000.000 lei la 300.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 1, cu amenda de la 10.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. c) si d), cu amenda de la 4.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. a) si B), cu amenda de la 3.000.000 lei la 40.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 2 lit. e), cu amenda de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei, cea prevazuta la pct. 3, cu amenda de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar cea prevazuta la pct. 2 lit. f), cu amenda de la 1.000.000 lei la 2.000.000 lei. Criteriile în functie de care se stabileste nivelul amenzii se coreleaza cu nivelul cifrei de afaceri.
2)Amenda pentru neîndeplinirea obligatiei prevazute la art. 41 pct. 2 lit. e) este de la 10.000.000 lei la 30.000.000 lei, daca perioada de întârziere pentru întocmirea si depunerea situatiilor financiare periodice este cuprinsa între 15 si 30 de zile lucratoare, si de la 15.000.000 lei la 45.000.000 lei, daca perioada de întârziere depaseste 30 de zile lucratoare.
Dupa cum vedeti, amenda creste odata cu trecerea timpului, asa ca trebuie sa se grabeasca.
I se va intocmi PV de contraventie, achita amenda stabilita si apoi depune bilantul. :oops:



#49 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2006 - 01:32 AM

teomelste a spus:

In leg cu bilantul....prietena mea nu a depus un bil, pt ca seful nu i-a dat toate docum. acum are bil gata.....tb sa plateasca amenda inainte de depunere, la adm fin? cat e amenda? se mai poate face ceva?

multumesc!

daca te gandesti cumva la vreun "aranjament" la administratie pentru a scapa de amenda pentru nedepunere la timp nu cred sa aveti noroc...din cate stiu la finele perioadei de depunere stampilele cu numere dedicate bilanturilor se predau directiilor fiscale. Doar sa aveti pe cineva la fisc...cineva cu "greutate"...
Madalina



#50 marmota

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:multe

Postat 22 May 2006 - 01:51 PM

m-am trezit ca nu sunt bilanturile depuse la registrul comertului, nici pe 2004 nici pe 2005...cererea aceea se completeaza penrtu fiecare an in parte sau pot scrie:depunerea situatiilor financiare pentru exercitiul financiar : 01.01.2004-31.12.2005?
Daca firma are ca asociati o alta firma si o persoana fizica, sa pun si o copie CUI firma asociata?

Multam mult
Inteligenta ma urmareste ... dar eu sunt mai rapid



#51 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 May 2006 - 03:52 PM

cererea se face pt fiecare an
d-voastra ve-ti complecta 2 cereri ( una pt 2004, alta pt 2005)
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#52 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 May 2006 - 03:31 PM

Stiu ca sunt oarecum pe langa subiect dar poate ma ajuta cineva. Are cineva idee (poate o sursa de informare pe care noi nu o avem) daca termenul de depunere la Adm. Fin. a Situatiei financiare la 30.06.2005(raportarea semestriala) s-a modificat fata de anii precedenti sau nu? Vreau sa-mi planific concediul si trebuie sa tin cont si de asta in afara de prieteni, sot, soacra, sesiune studenti, concediu sef, etc.. etc.......
In alta ordine de idei, nu sunt de mult pe forum dar imi place si ai am avut posibilitatea sa ma documentez in ceva probleme. BRAVO, o discutie este binevenita chiar si atunci cand sunt interpelari si raspunsuri pe aria BATEREA CAMPILOR, selectezi ce e bun si chiar ce nu e bun te ajuta sa-ti pui intrebari!
iuliana



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2006 - 03:43 PM

IULIANA1207 a spus:

la 30.06.2005 ...
cred ca te referi la cel din 30.06.2006 :D
deocamdata, liniste si pace... tot 10 august, daca nu pica duminica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL