Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atributul R - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Atributul R

4 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 16 August 2004 - 09:28 AM

Am o firma neplatitoare de tva si as dori sa capete "R-ul". Mi s-a spus ca tb un memoriu, adica de ce vreau sa devin platitor de tva.
are cineva un model de asa ceva?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2004 - 01:49 PM

Trebuie sa mergi la Administratia Financiara de care apartine firma si ei iti vor da toate formularele pe care trebuie sa le completezi si-ti vor spune tot ce ai de facut.
Sigur poti deveni platitor de TVA in cursul anului, prin optiune. Din ce mai stiu, baza actelor de completat o reprezinta cererea de inregistrare ca platitor de TVA prin optiune.
Cred ca va mai trebui completata si declaratia 010 pentru inregistrarea de mentiuni si, deci, schimbarea unui element al vectorului fiscal.
Regret ca nu te pot ajuta mai mult, dar luni ma duc la mine la Administratie pt. ale mele si intreb si asta, apoi revin cu un mesaj. O.K ?
Otilia




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2004 - 12:03 PM

Buna !

Am fost la Administratie si mi-au zis ca trebuie :
* balanta la 31.12.2000(sau 2001...2003) in fct. de anul de infiiintare,
* copie CUI,
* 2 formulare decl. 010 ( completate, evident !),
* balanta iulie 2004.
Si-atat !
Otilia.



#4 anda2home

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2004 - 02:14 PM

Buna,
Eu am depus actele pentru schimbarea unei firme din neplatitoare de TVA in platitoare (din sectorul 5) si mi-au cerut un memoriu de TVA, in care am scris: " Societatea XXX reprezentata de (administratorul) doreste sa devina platitoare de TVA deoarece clientii nostrii ne solicitata facturi fiscale in care sa fie trecut distinct TVA-ul".



#5

  • Guests

Postat 01 September 2004 - 10:24 AM

Multumesc pentru raspunsuri.
am depus dosarul (care nu a fost deloc subtire) si nu mi l-au acceptat din cauza ca atunci cand am renuntat la R am renuntat nu stiu carui articol din legea 345. Cea de la registratura nu a stiut sa-mi spuna care este acela si eu nu am fost in momentul cand s-a facut miscarea. Asa ce am decis sa-mi fac firma noua.
oricum, multumesc mult.
Mult noroc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL