Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transport administrator firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transport administrator firma


8 replies to this topic

#1 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 05 May 2010 - 04:47 PM

Buna seara! Am o nelamurire, poate ma ajuta cineva! Este cazul unei societati cu 2 administratori, fara salariati, care nu au mijloace de transport personale. Sediul societatii se afla in oras, dar mai au un domiciliu intr-o alta localitate-la 10 km departare. Intrebarea mea este-daca se pot deconta (deduce) cheltuileile de transport din localitatea de domiciliu in localitatea unde este sediul firmei. Este vorba despre 2 curse pe saptamana, fiecare. Cu multumiri, Aura



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 May 2010 - 08:35 PM

Nu, nu se pot deduce cheltuielile de transport ocazionale facute de administratori din localitatea de domiciliu in localitatea unde are sediul firma; sunt cheltuieli nedeductibile deoarece nu sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii




#3 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 06 May 2010 - 03:49 PM

Vezi postareaLexiroxi, la May 5 2010, 09:35 PM, a spus:

Nu, nu se pot deduce cheltuielile de transport ocazionale facute de administratori din localitatea de domiciliu in localitatea unde are sediul firma; sunt cheltuieli nedeductibile deoarece nu sunt cheltuieli efectuate in scopul desfasurarii activitatii
Dar , daca administratorul ar avea masina, s-ar deconta benzina pt. transportul de la domiciliu la firma ?i viceversa? Multumesc pt. raspuns.Aura R.Imi cer scuze , dar nu stiu cum sa continuu topicul fara sa citez mesajul anterior... Eu am dat pe butonul 'reply'...

Aceasta postare a fost editata de r.aura: 06 May 2010 - 03:52 PM




#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 May 2010 - 07:41 PM

De ce crezi ca ar fi deductibila benzina in aceleasi conditii, adica transportul este facut de administratori, nu de angajati, tot ocazional de la “alt domiciliu” la sediul firmei ? crezi ca in acest caz cheltuiala ar fi facuta pentru desfasurarea activitatii firmei?
Conform Codului fiscal, singurele cheltuieli deductibile cu transportul administratorilor sunt cele facute in scopul afacerii, cele decontate pe baza documentelor de calatorie sau bonurilor de benzina, in cazul delegatiilor, sau deplasarilor la punctele de lucru ale societatii.



#5 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 10 May 2010 - 05:05 PM

Vezi postareaLexiroxi, la May 9 2010, 08:41 PM, a spus:

De ce crezi ca ar fi deductibila benzina in aceleasi conditii, adica transportul este facut de administratori, nu de angajati, tot ocazional de la “alt domiciliu” la sediul firmei ? crezi ca in acest caz cheltuiala ar fi facuta pentru desfasurarea activitatii firmei?
Conform Codului fiscal, singurele cheltuieli deductibile cu transportul administratorilor sunt cele facute in scopul afacerii, cele decontate pe baza documentelor de calatorie sau bonurilor de benzina, in cazul delegatiilor, sau deplasarilor la punctele de lucru ale societatii.
Administratorul face acele drumuri de acasa la sediul firmei - despre transp. in comun vorbesc-nu ca sa se afle in treaba, ci pt. ca este nevoie de el la firma.In ceea ce priveste administratorul 'motorizat', pe 'bonurile de benzina nu scrie de unde pana unde a circulat. Se stie ca daca ai masina doar nu se calculeaza strict cate drumuri ai facut pe luna si unde. Nu mi se pare corect. Oricum, multumesc pt. raspuns. Ca sa evit o situatie neplacuta, cred ca trebuie sa-mi suport singura chelt. acestea...pe langa altele de acest gen.Aura.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 May 2010 - 09:21 PM

adica administratorul ca sa vina la servici are dreptul la decontare, iar salariatul nu?? Sau ai vazut salariati la stat care merg la serviciu pe banii statului ( e drept ca exista, dar sunt anomalii :frusty:) De ce iti e greu sa intelegi ce a explicat Lexiroxi. Plus vezi O.34 care ne-a facut tuturor zile fripte, pentru benzina in interesul firmei, mie mi-au dat jos deplasari intre sediu si punct de lucru pt ca masina nu corespundea. Explica acolo foarte clar ce inseamna dificultati evidente de a gasi salariati in zona si pentru care poate fi dedusa cheltuiala cu transportul acestora.



#7 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 May 2010 - 03:06 PM

Vezi postareamihaela_cva, la May 10 2010, 10:21 PM, a spus:

adica administratorul ca sa vina la servici are dreptul la decontare, iar salariatul nu?? Sau ai vazut salariati la stat care merg la serviciu pe banii statului ( e drept ca exista, dar sunt anomalii :frusty:) De ce iti e greu sa intelegi ce a explicat Lexiroxi. Plus vezi O.34 care ne-a facut tuturor zile fripte, pentru benzina in interesul firmei, mie mi-au dat jos deplasari intre sediu si punct de lucru pt ca masina nu corespundea. Explica acolo foarte clar ce inseamna dificultati evidente de a gasi salariati in zona si pentru care poate fi dedusa cheltuiala cu transportul acestora.
Nu-mi este greu a inteleg, ci sa accept. O las balta! Multumesc pt. efortul si amabiliatetea de a-mi raspunde.Aura



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2010 - 11:01 PM

Una e sa intelegeti , alta e sa acceptati, daca a-ti inteles ce zice legea inseamna ca colegi sau facut intelesi, ca nu sunteti de acord cu legea ca si noi de altfel e problema dumneavoastra.



#9 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 May 2010 - 02:27 PM

Vezi postareaFlorin_76, la May 13 2010, 12:01 AM, a spus:

Una e sa intelegeti , alta e sa acceptati, daca a-ti inteles ce zice legea inseamna ca colegi sau facut intelesi, ca nu sunteti de acord cu legea ca si noi de altfel e problema dumneavoastra.
:laugh: :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL