Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributii PFA?

31 replies to this topic

#1 Alys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Râmnicu Valcea
  • Interests:diverse

Postat 13 May 2005 - 09:26 AM

Ca PFA sunt obligata de lege la achitarea contributiilor catre stat ?
1. La CAMERA DE MUNCA ;
2. La CASA DE ASIGURARI PENTRU SANATATE ;
3. La SOMAJ.(este obligatoriu?)



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 May 2005 - 03:42 PM

doar sanatate si pensie




#3 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2005 - 05:29 PM

Referitor la persoana fizica autorizata, si eu am o intrebare la care va rog mult de tot sa-mi raspundeti. Poate sa devina un sofer care are atestat de sofer si permis de conducere toate categoriile persoana fizica autorizata. Care este codul CAEN? Si ce contributii ar trebui platie? Va multumesc!



#4 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 15 May 2005 - 09:12 AM

dimalexia a spus:

Referitor la persoana fizica autorizata, si eu am o intrebare la care va rog mult de tot sa-mi raspundeti. Poate sa devina un sofer care are atestat de sofer si permis de conducere toate categoriile persoana fizica autorizata. Care este codul CAEN? Si ce contributii ar trebui platie? Va multumesc!
Da, poate sa devina pfa.
trebuie sa-si aleaga un CAEN din urmatoarele:
[i]602 Alte transporturi terestre
6021 Alte transporturi terestre de calatori, pe baza de grafic
6022 Transporturi cu taxiuri
6023 Transporturi terestre de calatori, ocazionale
6024 Transporturi rutiere de marfuri , bineinteles functie de ce activitate anume vrea sa desfasoare.
Are de platit - in afara de cursurile specifice, pe care le face un conducator de societate de transporturi, o data pe an, cerute de Autoritatea Rutiera Romana, si de orice alte taxe pe care le percep cei de la transporturi, si pe care nu le stiu precis,- impozit 16% pe venitul net declarat anticipat la inceputul activitatii(anului); sanatate 6.5% calculata la acelasi venit net, si probabil ca-si va face si contract de asigurare cu casa de pensii, la ce suma doreste, incepind de la un minim, care inseamna pina intr-un milion pe luna.



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 May 2005 - 09:52 AM

o precizare:declaratia de asigurare la casa de pensii se face la o suma minima ce reprezinta1/4 din salariul mediu brut pe economoe(9211000lei)dar nu mai mult de cinci salarii medii brute pe economie;am vrut sa fac precizarea pentru ca mi s-a parut confuz raspunsul( baza de calcul amestecata cu suma de plata-baza minima=2302750lei,contributia=725366lei);sper sa nu te superi lilianab;o duminica frumoasa!



#6 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 23 May 2005 - 05:42 PM

arret a spus:

o precizare:am vrut sa fac precizarea pentru ca mi s-a parut confuz raspunsul( baza de calcul amestecata cu suma de plata-baza minima=2302750lei,contributia=725366lei);sper sa nu te superi lilianab;o duminica frumoasa!
Corect, am citit acum si mi-am dat seama, am scris mai putin decit am gindit.Multumesc.



#7 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2005 - 11:57 PM

sunt angajat cu contract de munca la o firma si, suplimentar sunt si persoana fizica autorizata.
ca pfa mai trebuie sa platesc contributii la stat?daca da, ce anume?



#8 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 29 May 2005 - 10:26 AM

impozit si sanatate.



#9 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 May 2005 - 02:46 PM

lilianab a spus:

impozit si sanatate.
multumesc pt raspuns.
insa ce impozit? ai baza legala?
este ciudat: sanatate platesc si la firma la care sunt angajat cu contract de munca
te rog trimite-mi baza legala - unde sa caut; multumesc



#10 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 29 May 2005 - 03:41 PM

livia a spus:

te rog trimite-mi baza legala - unde sa caut; multumesc
codul fiscal (CAPITOLUL II Venituri din activitĂŁĂľi independenteART. 46
Definirea veniturilor din activitĂŁĂľi independente ... si urmatoarele) pentru impozitul de 16%, si oug 150/2002 (art.51si urmatoarele) pentru sanatate.



#11 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2007 - 02:20 PM

Se platesc deci aceste taxe (sanatatea , cas) in functie de facturile emise? adica cota parte din suma incasata ?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#12 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 February 2007 - 10:19 AM

Tot legat de contributiile la sanatate. Am fost PFA pina in 2002, apoi am fost angajata cu CM si din 2006 am devenit din nou PFA. Ca sa pot plati contributiile a trebuit sa le achit si pe cele din urma. Intrebarea e, pot deduce acum aceste cheltuieli (din cite am inteles, fara dobinda si penalitati)?
Multumesc mult!



#13 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2007 - 02:16 PM

Vezi postareaInuta, la Feb 27 2007, 08:19 AM, a spus:

Tot legat de contributiile la sanatate. Am fost PFA pina in 2002, apoi am fost angajata cu CM si din 2006 am devenit din nou PFA. Ca sa pot plati contributiile a trebuit sa le achit si pe cele din urma. Intrebarea e, pot deduce acum aceste cheltuieli (din cite am inteles, fara dobinda si penalitati)?
Multumesc mult!

le deduci daca le-ai platit in 2006, daca le-ai platit in 2007 le deduci in 2007
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#14 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 February 2007 - 02:18 PM

Da, le-am platit in 2006, dar pentru 2001 si 2002.



#15 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2007 - 02:19 PM

Vezi postareaInuta, la Feb 27 2007, 08:19 AM, a spus:

Tot legat de contributiile la sanatate. Am fost PFA pina in 2002, apoi am fost angajata cu CM si din 2006 am devenit din nou PFA. Ca sa pot plati contributiile a trebuit sa le achit si pe cele din urma. Intrebarea e, pot deduce acum aceste cheltuieli (din cite am inteles, fara dobinda si penalitati)?
Multumesc mult!
problema este ca nu ai facut declaratii pentru ele , dar daca au primit banii nu cred sa te mai deranjeze

Vezi postareaInuta, la Feb 27 2007, 12:18 PM, a spus:

Da, le-am platit in 2006, dar pentru 2001 si 2002.
numai contributiile pentru perioada cand ai fost pfa, altfel nu
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#16 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 February 2007 - 02:24 PM

Atunci aveam alt obiect de activitate ca PFA, dar sper sa nu fie asta o problema. Multumesc mult pentru raspuns, o sa trec la cheltuieli (pe 2006) sumele fara dobinzi si penalitati si sper sa fie OK, in fond sint "cheltuieli facute in vederea desfasurarii activitatii de PFA"!



#17 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2007 - 02:25 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Feb 26 2007, 12:20 PM, a spus:

Se platesc deci aceste taxe (sanatatea , cas) in functie de facturile emise? adica cota parte din suma incasata ?

se plateste impozit si sanatate la diferenta rezultata dintre venituri si incasari
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#18 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2007 - 06:32 PM

venituri minus cheltuieli probabil :)...voiai sa zici?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#19 ioana ceuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 02 March 2007 - 01:17 PM

Cineva mi-a spus ca incepand cu anul 2006 PFA-ul care are un contract de munca de baza la o societate nu mai trebuie sa plateasca sanatate. Poate sa fie adevarat asa ceva?



#20 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 13 March 2007 - 04:02 PM

Daca persoana fizica autorizata este nerezidenta si are o asigurare de sanatate pe care o plateste in tara de origine, si care il asigura si in Romania mai trebuie platiti cei 6.5% din veniturile nete?merci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL