Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Contributii PFA?

31 replies to this topic

#21 cri.mar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 March 2007 - 02:48 PM

Daca am emis o factura de 1000 RON in 15 decembrie 2006 si am incasat-o in 15 ianuarie 2007, voi trece incasarea in registrul incasari/plati in 2007. Sa inteleg atunci ca venitul de 1000 RON va fi impozitat in 2007?

Multumesc.



#22 Xarra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2007 - 12:33 PM

Vezi postareacri.mar, la Mar 15 2007, 02:48 PM, a spus:

Daca am emis o factura de 1000 RON in 15 decembrie 2006 si am incasat-o in 15 ianuarie 2007, voi trece incasarea in registrul incasari/plati in 2007. Sa inteleg atunci ca venitul de 1000 RON va fi impozitat in 2007?

Multumesc.

da, intrucat incasarea ai avut-o in ianuarie. nu conteaza cand ai emis factura ci atunci cand iti intra tie bani in casa/banca.
la fel e si la cheltuieli. spre exemplu, o factura de la un furnizor data decembrie2006, dar care a fost platita in ianuarie2007, va fi inregistrata in luna ianuarie, nu in decembrie.




#23 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 16 March 2007 - 10:16 PM

Nu sunt expert, dar cred ca da. De ex. eu am o factura din februarie pe care respectivul client n-a platit-o inca... Nu mi se pare normal sa platesc impozit pentru ea din moment ce eu nu am incasat inca nici un ban.



#24 cri.mar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 March 2007 - 09:46 AM

Va multumesc mult de tot.



#25 felixlight

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 March 2007 - 03:17 PM

Buna ziua,
deci pana la urma se mai plateste sanatatea si cas pentru PFa daca esti angajat cu carte de munca, roman fiind, sau nu?
Multumesc, :pullhair:



#26 rofilu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 April 2007 - 02:23 PM

Vezi postareafelixlight, la Mar 29 2007, 04:17 PM, a spus:

Buna ziua,
deci pana la urma se mai plateste sanatatea si cas pentru PFa daca esti angajat cu carte de munca, roman fiind, sau nu?
Multumesc, :pullhair:
Sanatatea o platesti chiar daca est iangajat cu carte de munca la PFA sau la alta firma deoarece este vorba de contributia pt sanatate a firmei (exista contibutie angajator si contributie angajat). Cas (daca te referi la pensie) platesti doar daca esti angajat cu carte de munca la PFA-ul tau.

Stima si respecte



#27 titisorescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 April 2007 - 02:31 PM

eu platesc in 2007 restante la sanatate datorate pentru 2006 dar la circa financiara mi-au spus ca nu pot trece aceste cheltuieli in contabilitatea pe 2007.e corect?

am fost sa depun declaratie la cas dar cica nu pot face pe orice suma vreau(cuprinsa intre acel minim si maxim) ci in functie de venitul realizat.e corect?

Aceasta postare a fost editata de titisorescu: 03 April 2007 - 02:32 PM




#28 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 April 2007 - 09:21 PM

Contributia la Asig de Sanatate este 6,5% din VENIT. Venitul se dovedeste cu Decizia de Impunere anuala de la Finante.

PS. E nevoie urgenta de un moderator pentru acest forum pentru ca e un haos total. Pentru acelasi subiect sunt deschise 3-4 topicuri separate...



#29 adi_lazar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 April 2007 - 02:37 PM

Uite ce zic astia aici : http://www.capital.ro/index.php?section=ar...x&id=100620

Cea mai bună situație ar fi cea în care PFA ar fi, în același timp, și salariat la o firmă. Asta, întrucât nu ar mai fi ținută să plătească și contribuția de 6,5% la asigurările de sănătate și ar scăpa de alte declarații la organele fiscale. În acest caz, contribuțiile ar fi plătite de firma la care PFA ar fi angajată.

Pe cine sa mai crezi ???



#30 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 17 May 2007 - 12:24 PM

Legat de contributii, am aflat astazi ca, in calitate de PFA, pentru a fi obligat sa platesti contributia la pensie, trebuie sa ai declarat venit net de minimum 38 de mil (3 salarii medii brute). Sub aceasta suma se face doar facultativ un soi de contract, identic ca drepturi cu declaratia obligatorie pt cine are venituri peste 38mil.



#31 varu_97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 June 2007 - 11:08 AM

Vezi postareaadi_lazar, la Apr 23 2007, 03:37 PM, a spus:

Uite ce zic astia aici : http://www.capital.ro/index.php?section=ar...x&id=100620

Cea mai bună situație ar fi cea în care PFA ar fi, în același timp, și salariat la o firmă. Asta, întrucât nu ar mai fi ținută să plătească și contribuția de 6,5% la asigurările de sănătate și ar scăpa de alte declarații la organele fiscale. În acest caz, contribuțiile ar fi plătite de firma la care PFA ar fi angajată.

Pe cine sa mai crezi ???


Deci in final cum este: se aplica ceea ce a spus adi_lazar ?!


Multumesc frumos !



#32 razvanescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 June 2007 - 09:20 AM

Salutare.
M-am angajat la o firma si urmeaza sa incep serviciul de luni.
Am semnat un contract pe PFA - 3000 RON.

Firma a zis ca au contract cu nu stiu ce firma care pentru suma de 30 EURO imi plateste toate taxele.

Intrebarea este , ce taxe imi plateste si cu cat mai raman eu in urma acestor plati ?

Ar fi mai bine sa incerc sa-mi gestionez eu aceste plati ?

In contract nu se precizeaza nimic de faptul ca acopera firma parte din contributii deci cred ca eu va trebui sa suport toate cheltuielile.

Multam.

- am facut PFA fare plata de TVA ( la norma de venit).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL