Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul penalitati pentru litigii cu clientii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul penalitati pentru litigii cu clientii

2 replies to this topic

#1 ivs

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2005 - 10:17 AM

Cum se calculeaza penalitati pentru facturi neincasate in conditiile in care nu au fost facute contracte cu clauze care sa prevada procente de penalizari?
Stiu ca se foloseste dobanda de referinta a BNRdin fiecare luna.

Se poate aplica o formula de calcul de genul ?


(nr.zile intarziere * %dobanda anuala * valoare nerecuperata)
Penelitate= -----------------------------------------------------------------------
100* 365
EX:
nr.zile intarziere =115
%dobanda anuala (pe luni ) :18 ; 22; 18; 20
valoare nerecuperata 100.000.000 lei

Calcul :
Valoare
100000000
100000000
100000000
100000000
Total


Daca ceea ce am aratat este corect rog sa confirmati.
Daca nu este corect si exista un raspuns clar in aceasta directie rog sa exemplificati.



#2 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2005 - 04:28 PM

Mai intai trebuie sa-l notifici sa-si achite restantele. Crezi ca va plati penalitatile fara sa zica nimic?
Este corect cum ai dat exemplul de mai sus, dar dobanda este cu mult mai mica. Dobanda de referinta pe luni poti sa o iei de pe www.bnro.ro.




#3 ivs

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 May 2005 - 07:31 AM

sogardro a spus:

Mai intai trebuie sa-l notifici sa-si achite restantele. Crezi ca va plati penalitatile fara sa zica nimic?
Este corect cum ai dat exemplul de mai sus, dar dobanda este cu mult mai mica. Dobanda de referinta pe luni poti sa o iei de pe www.bnro.ro.


Multumesc.
Deja suntem in instanta cu o serie de clienti rau platnici.
Toate actiunile premergatoare au fost intreprinse.
Probabil ca la momentul in care s-a facut calculul s-a comis o eroare si instanta nu a luat in considerare aceste penalitati, ele depasind de 2-3 ori debitul.
La preluarea contabilitatii firmei am fost intrebat daca modul in care s-a facut calculul inainte era corect.
Nu mi s-a parut tocmai completa formula de calcul ( nu se afla dobanda pe zi ci se pondera nr de zile cu dobanda comunicata de BNR si ieseau niste sume de "vis") de aceea am incercat sa verific daca modul in care am gandit este corect.
Oricum sefului trebuie sa-i dau un raspuns pertinent, avizat, in joc fiind cateva sute de milioane sanatoase ce trebuiesc a fi recuperate, si, mai cu seama meseria si orgoliul contabil-profesionalismul.
Multumesc inca o data!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL