Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retur intracomunitar de bunuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Retur intracomunitar de bunuri


5 replies to this topic

#1 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 07 May 2010 - 07:34 AM

Am livrat unei firme din UE bunuri (livrare scutita de TVA). Clientul a fost nemultumit de o parte de marfa si a trimis-o inapoi. Pentru aceasta a facut o factura. Ambele firme sunt platitoare de tva. Cum se inregistreaza aceasta operatiune in ceea ce priveste regimul TVA? (este o operatiune taxabila sau scutita?). De asemenea cum se inregistreaza in decontul de TVA?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 02:40 AM

De ce a facut clientul factura de vanzare in loc sa faceti dumneavoastra factura de retur ?
Daca a facut factura e achizitie intracomunitara si se trateaza ca atare ( se ignora faptul ca furnizorul e defapt client )




#3 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2011 - 02:12 PM

Buna ziua,

Am o problema destul de delicata in privinta returului intracomunitar de bunuri si sper sa ma puteti ajuta.

In cursul anilor 2003-2008, am cumparat marfa di Italia ptr.revanzare in baza declaratiilor vamale de import si a fact.ext.platind TVA in vama pana in 2007, iar din 2007, taxare-inversa ... Din dificultati financiare societatea nostra RO,doreste cu acceptul furniz.IT sa retuneze marfa navanduta pana la aceaststa data. Am inteles ca trebuie sa fac un AE cu marfa pe care o voi returna,iar furnizorul sa-mi elibereze factura in rosu. Problema este ca nu stiu ce sa intampla cu TVA-ul, daca trebuie sa ajustez baza de impozitare conf Art.138,CF sau nu, si daca trebuie sa am nr. inreg. EORI ptr. acest retur.

Va multumesc mult.



#4 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 07:25 PM

Vezi postareaionela-stefania, la 23 June 2011 - 02:12 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o problema destul de delicata in privinta returului intracomunitar de bunuri si sper sa ma puteti ajuta.

In cursul anilor 2003-2008, am cumparat marfa di Italia ptr.revanzare in baza declaratiilor vamale de import si a fact.ext.platind TVA in vama pana in 2007, iar din 2007, taxare-inversa ... Din dificultati financiare societatea nostra RO,doreste cu acceptul furniz.IT sa retuneze marfa navanduta pana la aceaststa data. Am inteles ca trebuie sa fac un AE cu marfa pe care o voi returna,iar furnizorul sa-mi elibereze factura in rosu. Problema este ca nu stiu ce sa intampla cu TVA-ul, daca trebuie sa ajustez baza de impozitare conf Art.138,CF sau nu, si daca trebuie sa am nr. inreg. EORI ptr. acest retur.

Va multumesc mult.
Va rog ! Ma puteti ajuta ?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2011 - 04:24 PM

Instructiuni din 21.12.2009 de aplicare a masurilor de simplificare in domeniul taxei pe valoarea adaugata privind retururile de bunuri in spatiul comunitar si tratamentul fiscal al reparatiilor efectuate in perioada de garantie si postgarantie, publicat in MO 914/2009, aprobate de OMFP 3417/2009
ARTICOLUL 13
Cazul 5: Prezentare
(1) Furnizorul A din statul membru 1 vinde bunuri catre persoana impozabila B din statul membru 2.
(2) Dupa livrare, partile convin sa anuleze contractul de vanzare-cumparare si sa returneze bunurile furnizorului in statul membru 1.
ARTICOLUL 14
Cazul 5: Tratamentul fiscal din punctul de vedere al TVA, fara aplicarea masurilor de simplificare
(1) Atunci cand B cumpara bunuri de la A si accepta bunurile la livrare, are loc un transfer al dreptului de a dispune de bunurile corporale in calitate de proprietar. Vanzatorul A realizeaza o livrare intracomunitara de bunuri in sensul art. 128 alin. (9) din Codul fiscal sau al echivalentului acestuia in legislatia altui stat membru, iar cumparatorul B realizeaza o achizitie intracomunitara de bunuri in sensul art. 1301 alin. (1) din Codul fiscal sau al echivalentului acestuia in legislatia altui stat membru.
(2) In cazul in care cumparatorul B, ulterior acceptarii bunurilor, observa ca bunurile sunt deteriorate sau ca bunurile nu corespund cerintelor cumparatorului din orice motiv, iar cumparatorul convine cu vanzatorul asupra anularii contractului de vanzare-cumparare, in baza art. 138 lit. b) din Codul fiscal sau a echivalentului acestuia in legislatia altui stat membru, pentru respectiva livrare de bunuri baza de impozitare trebuie redusa in mod corespunzator de catre A. Daca anularea are loc in aceeasi declaratie recapitulativa si in acelasi decont de TVA, achizitia si livrarea intracomunitara nu se mentioneaza. In caz contrar, trebuie efectuata o corectie care se reflecta in declaratia recapitulativa si in decontul de TVA aferente perioadei fiscale in care se efectueaza corectia.
(3) Furnizorul A devine din nou proprietarul bunurilor, iar returul bunurilor reprezinta un transfer realizat de A, respectiv o livrare intracomunitara asimilata, in statul membru 2 din care incepe transportul bunurilor, in conditiile art. 128 alin. (10) din Codul fiscal sau echivalentului acestuia din legislatia altui stat membru, urmata de o achizitie intracomunitara asimilata in statul membru 1. A trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in statul membru 2.
ARTICOLUL 15
Cazul 5: Tratamentul fiscal din punctul de vedere al TVA, cu aplicarea masurilor de simplificare
(1) Din perspectiva TVA se considera ca livrarea intracomunitara efectuata de A catre B si achizitia intracomunitara efectuata de B nu au avut loc, respectiv, in baza art. 138 lit. b) din Codul fiscal sau a echivalentului acestuia in legislatia altui stat membru, pentru respectiva livrare de bunuri baza de impozitare trebuie redusa in mod corespunzator.
Daca anularea are loc in aceeasi declaratie recapitulativa si in acelasi decont de TVA, achizitia si livrarea intracomunitara nu se mentioneaza. In caz contrar, trebuie efectuata o corectie care se reflecta in declaratia recapitulativa si in decontul de TVA aferente perioadei fiscale in care se efectueaza corectia.
(2) Transportul sau expedierea de bunuri din statul membru 2 in statul membru 1 nu are implicatii din punctul de vedere al TVA. Furnizorul A nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in statul membru 2.

(3) In situatia in care bunurile refuzate de B nu mai pot fi utilizate si furnizorul A solicita ca acestea sa nu mai fie restituite, fiind necesara distrugerea lor:
-daca furnizorul A este o persoana impozabila stabilita in Romania, va reduce in mod corespunzator baza de impozitare a livrarii intracomunitare de bunuri, daca sunt indeplinite conditiile pentru aplicarea prevederilor art. 128 alin. (8) din Codul fiscal;
-daca beneficiarul B este o persoana impozabila stabilita in Romania, va reduce in mod corespunzator baza de impozitare a achizitiei intracomunitare de bunuri, iar furnizorul A nu va avea obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania.



#6 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2011 - 11:36 AM

Multumesc, Lexiroxi.

Ce-ar trebui sa fac sa nu aplic simplificarea taxei ? Cred ca Art.14 (2)... Atunci, pot returna marfa pe baza de aviz si IT sa-mi faca facura in rosu apoi... taxare invesa in rosu si eu ma ocup de transferul marfii ? Sau eu trebuie sa facturez cu plus si sa consider returul drept livrare intracomunitara si apoi taxare inversa cu plus ?
cum e corect ???

Spune-mi te ro pasii... si daca trebuie sa ma inregistrez in Registrul Intracomunitar ptr asta.

Multumesc, ptr.ajutor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL