Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva suplimentar si impozitt suplimentar control de fond - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva suplimentar si impozitt suplimentar control de fond


14 replies to this topic

#1 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 07 May 2010 - 07:06 PM

Buna ziua
In urma controlului de fond ni s-a stabilit un impozit si un tva suplimentar aferent anilor anteriori si penalitati. Am inregistrat tva-ul si impozitul folosind contul 117. Intrebarea este: ce se intampla cu aceste sume din contul 117, cum se inchide contul respectiv?
denisa



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 02:26 AM

De ce v-ati inregistrat prin 117 ?
care era ideea ?
Eu personal merg pe 635 sau 6581 nedeductibile.




#3 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 May 2010 - 10:15 AM

e bine prin 117...
din ordinul 3055/2009 aplicabil din 01/01/2010:
1174. Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile (A/P)
În creditul acestui cont se înregistrează:
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (411, 461 și alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor).
În debitul acestui cont se înregistrează:
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 și alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor).

iata ce mai spune Ordinul 3055/2009
Corectarea erorilor contabile
63. - (1) Erorile constatate în contabilitate se pot referi fie la exercițiul financiar curent, fie la exercițiile financiare precedente.
(2) Corectarea erorilor se efectuează la data constatării lor.
(3) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni și declarații eronate cuprinse în situațiile financiare ale entității pentru una sau mai multe perioade anterioare rezultând din greșeala de a utiliza sau de a nu utiliza informații credibile care:
a) erau disponibile la momentul la care situațiile financiare pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;
b) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare anuale.
Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.
(4) Corectarea erorilor aferente exercițiului financiar curent se efectuează pe seama contului de profit și pierdere.
(5) Corectarea erorilor semnificative aferente exercițiilor financiare precedente se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(6) Erorile nesemnificative aferente exercițiilor financiare precedente se corectează, de asemenea, pe seama rezultatului reportat. Totuși, pot fi corectate pe seama contului de profit și pierdere erorile nesemnificative.
Erorile nesemnificative sunt cele de natură să nu influențeze informațiile financiar-contabile. Se consideră că o eroare este semnificativă dacă aceasta ar putea influența deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situațiilor financiare anuale. Analizarea dacă o eroare este semnificativă sau nu se efectuează în context, având în vedere natura sau valoarea individuală sau cumulată a elementelor.
(7) În notele la situațiile financiare trebuie prezentate informații suplimentare cu privire la erorile constatate.
(8) Corectarea erorilor aferente exercițiilor financiare precedente nu determină modificarea situațiilor financiare ale acelor exerciții.
În cazul erorilor aferente exercițiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informațiilor comparative prezentate în situațiile financiare. Informații comparative referitoare la poziția financiară și performanța financiară, respectiv modificarea poziției financiare, sunt prezentate în notele explicative.
(9) Înregistrarea stornării unei operațiuni contabile aferente exercițiului financiar curent se efectuează fie prin corectarea cu semnul minus a operațiunii inițiale (stornare în roșu), fie prin înregistrarea inversă a acesteia (stornare în negru), în funcție de politica contabilă și programele informatice utilizate.
**********
249. - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve, prime de capital și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acționarilor sau asociaților, respectiv a consiliului de administrație.
(2) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#4 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 11 May 2010 - 08:37 PM

Si pana la urma ce facem cu sumele care raman in 117?
Cele din 4411 si 4423 se inchid cand se platesc tvaul si impozitul, penalitatile le-am inregistrat altfel se inchid dar ce facem cu sumele din 117? Si contul asta trebuie sa se inchida la un moment dat, nu pot sa ramana sumele la nesfarsit acolo.
Cum se va inchide si cand contul 117 care contine tva si impozit suplimentar stabilite la controlul de fond?

Cine a mai avut control poate sa-mi spuna va rog ce a facut cu sumele din 117?
denisa



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 May 2010 - 10:00 PM

ti s-a dat raspunsul mai sus, era prea mare mesajul de nu l-ai citit?
(2) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.

Eu personal pentru astfel de inregistrari folosesc ca si florin contul 121 (evident prin 635 sau 6581), nu 117



#6 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 May 2010 - 10:08 AM

Nu se inchide, sau se inchide la repartizare.Inregistrarea in 117 afecteaza ( fiind o cheltuiala) in sens negativ profitul curent. Cu alte cuvinte, daca societatea va avea la sfarsitul anului un anumit profit, soldul lui 117 va fi mai mic cu aceasta suma .
Asociatii/actionarii vor beneficia de un dividend mai mic, asa intr-o explicatie minimala.



#7 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 04 June 2010 - 07:26 AM

Pacat ca nu stii si sa vorbesti frumos, asta daca intr-adevar vrei sa ajuti omul. Nu, nu mi-a fost lene sa-l citesc.
Dar asta tine de caracter, si nu de cunostintele legate de contabilitate ale fiecaruia. Incearca sa nu mai fii ironica si sarcastica. Si decat sa-ti bati joc mai bine abtine-te si nu mai posta nici un rasp, decat asa mai bine lipsa, nu ne mai ajuta....
Pentru Mihaela_ cva.
denisa



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2010 - 12:53 PM

Extras din Regulament:
Limbaj.
Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana .
Va rugam sa respectati regulile gramaticale.


Am citit si pe mesaj privat "multumirea" pentru raspunsul oferit.
Cu placere, altadata o sa ma abtin sa iti raspund!



#9 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 06 June 2010 - 11:16 AM

Sumele stabilite suplimentar nu afecteaza rezultatul reportat fiind o cheltuiala a perioadei curente. Documentul justificativ care serveste drept inregistrare in contabilitate este decizia de impunere a organelor de control, decizie ce produce efecte in prezent chiar daca analizeaza perioade trecute. Rezultatul reportat ar fi fost influentat numai daca societatea descoperea si corecta singura eventualele erori.



#10 toreflo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 July 2010 - 01:38 PM

Eu sunt tare nelamurit cu acest tva...
Parerile sunt impartite!

Eu am primit astazi pe email un newsletter de la o firma care face un seminar/curs, habar n-am ce e, pe aceasta tema.

Deja m-am inscris, ca nu e scump si cred ca ma va lamuri Dna de acolo (mi se pare ca lucreaza in MF - pe surse...)
M-am pregatit si cu intrebarea asta (se pare ca le poti trimite inainte de curs organizatorilor si sunt discutate acolo, cel putin asa mi-a spus un tip de acolo)

Uitati link-ul mai jos, poate va intereseaza:

[url="http://reclama/index.html%5B/url]

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 July 2010 - 08:31 PM




#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2010 - 02:54 PM

Mai "toreflo" ai conceput un mesaj inteligent in care faci pe prostul dar il postezi in toate topicurile.
Respecta regulamentul si nu mai face reclama pentru firma organizatoare.
Pretul seminarului respectiv nu e deloc mic, ci chiar piperat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 July 2010 - 03:07 PM

Exact .
Totusi persoanele din min finantelor, fac bani frumusei cu schimbarile legislative .
Nu ar trebui sa faca informari la ministerul finantelor ???
Sunt asemenea cursuri... la Neptun , Mamaia... Brasov....



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 03:14 PM

pai sunt platiti de stat ca sa invete si sa vanda invatatura la privat (daca au acea invatatura, ca in general nu prea spun nimic nou si cazurile interpretabile le evita). Dar cand fac metodologii de ce nu sunt capabili sa le scrie ca lumea sa stie tot omul? Ca sa vanda informatia la privat!



#14 qflov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 October 2011 - 08:25 PM

TVA de plata stabilit de organele fiscale se trece in decont daca este contestat in instanta si nu sa dat hotararea ?



#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 October 2011 - 11:02 PM

da, pana la solutionare ei au dreptate si trebuie sa il platesti.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL