Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cost standard vs. cost efectiv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cost standard vs. cost efectiv

2 replies to this topic

#1 P.Iulian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 May 2010 - 04:59 PM

Va rog sa ma ajutai cu urmatoare problema:

O firma a inceput in septembrie productia. Dar nu au facut calcul de productie efectiv ci au mers pe standard si la receptie produse finite si la descarcari pentru vanzari. Si la sfarsitul anului stocul lor este evaluat la costul standard. As vrea sa le calculez constul efectiv si sa le evaluez stocurile corect dar nu stiu cum. M-ar ajuta mult daca am merge pe un exemplu de genul (am ales sume mai rotunde dar am pastrat proportiile):
- total costuri incorporabile in productie (le-am extras eu din totalul cheltuielilor pe perioada sep-dec) 40 mil
- total productie rezultata la cost standard (345=711): 45 mil
- descarcari aferente vanzarilor la standard cost (711=345): 37mil

Din cele de mai sus rezulta sold final 345 la standard cost de 8 mil dar din cate vad costul standard e mai mare decat costul efectiv pentru intrarile din perioada si ma intreb daca nu cumva si stocul final este supraevaluat la sfarsitul anului. Cred ca la sfarsitul anului ar trebui sa am diferente 348 cu minus dar nu stiu cum sa calculez.

Multumesc anticipat



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 May 2010 - 09:08 PM

daca eu inteleg bine avem asa:
-cost total productie 40 mil
-cost standard: 45 mil
-vanzari-descarcare la cost standard 37 mil
Trebuie inrgistrat diferenta de pret:
-348=711 prod intrate -5mil
-711=348 prod vandute -4.11 mil. (regula de 3 simpla 40*37/45-37)
Sold cost standard 8 mil, dif pret -0.89 mil (=5-4.11=40*8/45-8)
Totusi va recomand re-stabilirea pretului standard, mai mic.




#3 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 May 2010 - 03:03 PM

Diferentele de pret se inregistreaza lunar si este egala cu valoarea productiei la pret prestabilit si costul efectiv al productiei finite, cost care cuprinde costurile directe cu materie prima, manopera si alte celtuieli materiale directe variabile sau fixe, cele fixe se reduc cu costul subactivitatii, la care se adaoga cheltuielile indirecte ce se pot repartiza in mod rezonabil asupra productiei (amortizarea halei de productie, piesele de schimb utilizate la utilajele care concura la obtinerea produselor). Nu se cuprind in costurile efective cheltuielile generale de administrare.
produsele obtinute 345 = 711 ;diferenta de pret 348 = 711 in rosu sau negru dupa cum este diferenta; iar la descarcarea de gestiune 711 = 345 si 711=348 cu suma rezultata din calculul coeficientului de repartizare K x rc 345 - obtinut astfel K=SI 348 + rd 348 : SI 345 +rd 345.

Diferentele de pret se inregistreaza lunar si este egala cu valoarea productiei la pret prestabilit si costul efectiv al productiei finite, cost care cuprinde costurile directe cu materie prima, manopera si alte celtuieli materiale directe variabile sau fixe, cele fixe se reduc cu costul subactivitatii, la care se adaoga cheltuielile indirecte ce se pot repartiza in mod rezonabil asupra productiei (amortizarea halei de productie, piesele de schimb utilizate la utilajele care concura la obtinerea produselor). Nu se cuprind in costurile efective cheltuielile generale de administrare.
produsele obtinute 345 = 711 ;diferenta de pret 348 = 711 in rosu sau negru dupa cum este diferenta; iar la descarcarea de gestiune 711 = 345 si 711=348 cu suma rezultata din calculul coeficientului de repartizare K x rc 345 - obtinut astfel K=SI 348 + rd 348 : SI 345 +rd 345.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL