Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura proforma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura proforma


5 replies to this topic

#1 Lili86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 May 2010 - 12:03 PM

Cum se inregistreaza in contabilitate o plata efectuata pe baza unei facturi proforme? Dupa ce este confirmata plata furnizorul livreaza impreuna cu produsele si factura fiscala.
De asemenea cum se fac inregistrarile si la furnizor?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 May 2010 - 12:21 PM

Cu exceptia utilizarii pentru accize, factura proforma nu este un document contabil si nici fiscal. Nu se inregistreaza nicaieri. Are doar un rol de informare privind viitoarea factura pentru a putea lua o decizie daca se va accepta oferta si pentru a rezerva banii necesari.
Deci nu ar trebui facute plati pe acest document. Se face dupa primirea facturii legale (eventual factura de avans pentru plata inainte de livrare/prestare). Factura proforma este o smechereala a unora cu scopul de a pacali clientii nestiutori sa le plateasca bani fara ca ei sa plateasca TVA si impozit pe profit.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 13 May 2010 - 12:25 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Claudia87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2010 - 12:26 PM

Vezi postareaLili86, la May 13 2010, 01:03 PM, a spus:

Cum se inregistreaza in contabilitate o plata efectuata pe baza unei facturi proforme? Dupa ce este confirmata plata furnizorul livreaza impreuna cu produsele si factura fiscala.
De asemenea cum se fac inregistrarile si la furnizor?
Lili se referea la plata. eu fac asa:
408=5121
iar cand vine factura inchid
401=408



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 May 2010 - 01:18 PM

Claudia, Nopris are dreptate cu privire la facturile proforme si a inteles perfect ca este vorba despre o plata.

Citeaza

nopris : Deci nu ar trebui facute plati pe acest document.

Ct. 408 se foloseste in situatia in care bunurile de la furnizor au intrat in gestiunea clientului pe baza de aviz de exp., de ex., dar nu a fost emisa factura de catre furnizor, iar pe debitul ct. se inregistreaza val. facturii sosite (408=401) la data primirii .
Am aceeasi parere ca si Nopris, plata sa se inregistreze prin ct. 409, pe baza unei facturi de avans, daca ea nu exista trebuie solicitata sau macar ar trebui sa existe un contract ferm intre parti in care se fie specificata si obligatia platii avansului.

OFF TOPIC : eu primesc lunar, cam 1-2 facturi proforme de la o anumita Editura, care se foloseste de datele mele, ca firma, avand in vedere ca am avut un abonament facut la ei acum vreo 2 ani pt. o publicatie... si le arunc la GUNOI.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 May 2010 - 01:20 PM

Dana




#5 Claudia87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2010 - 01:46 PM

Am inteles ca facturile proforme nu se inregistreaza, nici eu nu le inregistrez, insa plata trebuie inregistrata tocmai de aceea foloseam 408, dar intr-adevar este mai potrivit 409. Din pacate nu avem intotdeauna factura de avans.
Mutumesc pentru sfaturi.



#6 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 17 May 2010 - 01:34 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema. Am inteles ca proforma nu reprezinta document de plata si nu prea stiu cum sa fac altfel. Ideea este ca vreau sa livrez niste produse unei firme din Romania iar pretul este stabilit jn EURO. Plata se va face in 60 de zile pe baza unui cec emis astazi la cursul EURO din data platii cec-ului. Eu vroiam sa-i facturez pe baza de proforma la un curs de astazi, sa fac un contract in care sa se specifice ca pretul este stabilit in functie de cursul BNR la data platii iar factura finala sa o fac la currsul din data platii urmand ca diferentele sa fie restituite sau incasate( in functie de evolutia cursului). Vroiam sa stiu daca pot face asa si daca da, clientul meu poate vinde produsele pe baza proformei? Eu pot incasa cec-ul pe baza proformei? Si daca nu se poate face astfel cum ma sfatuiti? Multumesc anticipat pentru ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL