Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Un economist angajat la o intreprindere poate fi cenzor la o filiala a intreprinderii? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Un economist angajat la o intreprindere poate fi cenzor la o filiala a intreprinderii?

2 replies to this topic

#1 tadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 May 2010 - 12:40 PM

O persoana angajata la o intreprindere industriala ca economist, este solicitata sa devina in acelasi timp si cenzor la o filiala a aceleasi intreprinderi. Mentionez ca persoana respectiva nu si-a activat (inca) viza de expert contabil.
Poate aceasta persoana sa devina cenzor la filiala in aceste conditii?
In art. 12 di OG 65/94 situatiile de incompatibilitate se refera doar la expertul contabil care presteaza activitati de contabilitate sau si la cenzor?



SECTIUNEA a 3-a

Dispozitii comune privind expertii contabili si contabilii autorizati

Art. 12.
(1) Expertilor contabili si contabililor autorizati le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici sau pentru institutiile la care sunt salariati si pentru cei cu care angajatorii lor sunt în raporturi contractuale ori se afla în concurenta. De asemenea, le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici, în cazul în care sunt rude sau afini pâna la gradul al patrulea inclusiv sau soti ai administratorilor.

(2) Expertii contabili si contabilii autorizati nu pot efectua pentru terti lucrarile prevazute la art. 6 si 10, în situatia în care exista elemente care atesta starea de conflict de interese sau de incompatibilitate.

(3) Activitatea de cenzor poate fi desfasurata, potrivit legii, de catre expertii contabili, persoanele cu studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei,



#2 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2011 - 09:41 AM

[Si pe mine m-ar interesa acest raspuns.
La o Asociatie de parinti persoana care va fi cenzor ce pregatire trebuie sa aiba?
Si cati cenzori trebuiesc?

Multumesc anticipat!




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 October 2011 - 03:05 PM

Referitor la experți contabili și cenzori, de regulă nici expertul contabil, nici cenzorul nu poate fi salariatul firmei în cauză. Adică orice expert este expert pentru alții, nicidecum pentru angajatorul său ! Cu excepția cazurilor în care angajatorul său este de fapt o societate de contabilitate sau de expertiză contabilă înscrisă și la CECCAR! Dar cenzorul unei filiale, poate fi salariat la firmă-mamă. Cu excepția cazurilor când de fapt ar avea și niște atribuții de coordonare efectivă a filialei. Că atunci intervine incompatibilitate. Nu poate fi ...propriul cenzor!
La Comisiile de părinți, cum de regulă, comisiile de cenzori este indicat să aibă 3 membri, dintre care unul, EC sau ec sau cel puțin contabil, adică de profesie, și care și știe ce înseamnă a fi cenzor! Ceilalți îl vor supraveghea și păzi să muncească ... corect! Pentru toți!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL