Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 430/2010 CONCEDII MEDICALE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORDONANTA 430/2010 CONCEDII MEDICALE

10 replies to this topic

#1 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2010 - 05:04 PM

DE CIND INTRA IN VIGOARE? LEGAT DE LISTELE CE TREBUIESC DEPUSE IN TERMEN DE 6 ZILE DE LA DATA PRIMIRII LE DEPUI CHIAR DACA ANGAJATORUL NU SOLICITA VERIFICAREA SALARIATULUI? PE SIT-UL CASMB SE SPUNE CA ACESTE LISTE TREBUIESC DEPUSE LA REGISTRATURA CASMB DIN CALEA MOSILOR SAU BRINDUSELOR. OARE NU POT FII DEPUSE SI PRIN POSTA? DACA NU SA VEZI IAR STAT LA COZI PENTRU UN LUCRU NEGINDIT. EU DEPUN DECLARATII LA 30 CASE DE SANATATE(IN TOATA TARA), OARE LISTA CU CERTIFICATELE LE DEPUN LA FIECARE CASA IN PARTE? PENTRU CA MEDICUL PRESCRIPTOR POATE FII DIN LOCALITATEA UNDE ARE MEDIC DE FAMILIE SALARIATUL.



#2 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 May 2010 - 09:31 AM

pana acum declaratia concedii se depunea la sediu firmei ; daca ai drepatate si se va depuna noua declaratie in 6 zile la casa de care apartine angajatul .. ne-am ars . pe de alta parte ce facem cu salariatii , ii punem sa ne dea si noua declaratia referitoare la adresa unde pot fi gasiti ? eu am intes ca acesta ramane la medic si angajatorul poate sa o ceara de acolo
de fapt aceste modificari pe cine vizeaza ? pe medici sau ii obliga pe angajatori sa mai stea la cozi ? de ce nu poate fi trimisa on line la CAS ?




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2010 - 06:19 PM

Procedura care se aplica incepand cu 12 mai 2010 este urmatoarea:
- angajatul caruia i s-a acordat un Concediu medical este obligat ca in termen de 24 de ore sa anunte angajatorul despre aparitia starii de incapacitate temporara de munca, datele de identificare, numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta.
- angajatorul are obligatia sa transmita casei de asigurari sociale de sanatate, indiferent daca au fost sau nu verificati la domiciliu, in termen de maximum 6 zile de la data la care au fost instiintati cu privire la aparitia starii de incapacitate temporara de munca, lista persoanelor angajate aflate in incapacitate temporara de munca. Lista (initiala/rectificativa) se poate transmite si prin Posta si se depune la Casele de asigurari unde depui Concediile medicale si Declaratia de concedii si indemnizatii-unde isi are societatea sediul social.
Odata cu Lista persoanelor angajate aflate in incapacitate temporara de munca se depune si Declaratia pe propria raspundere data de fiecare angajat, daca angajatorul a solicitat-o medicului prescriptor.



#4 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2010 - 10:49 AM

multumesc de raspuns Lexiroxi. stii sigur ca se poate depune si prin posta lista cu concediile medicale, deoarece pe site-ul CASMB spune ca doar la registratura . alta data specificau ca se poate depune si prin posta. ce fac ei cu aceste liste? oricum cu declaratia FNUASS se depune un exemplar dupa certificatul medical. Nu inteleg la ce le folosesc aceste liste. sa inteleg ca incepind cu luna MAI 2010 se schimba si declaratia de concedii medicale?



#5 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 22 May 2010 - 08:27 AM

se depune si pentru CM la post/pre natal ? ca aici nu e incapacitate temporara de munca din cauze "susceptibile", se vede certificatul de nastere copil . :frusty:



#6 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2010 - 09:30 PM

Eu inteleg ca declaratia asta nou se depune numai pentru concediile de incapacitate temporara de munca, nu si pentru concediu de maternitate, ingrijire copil, etc.
Intrebarile mele sunt :
1. Cum afla angajatorul datele referitoare la medicul prescriptor si la unitatea in care functioneaza pe care trebuie sa le treaca in declaratie ? Prin telefon de la angajat ?
2. Te poti baza pe ce iti spune angajatul in aceasta privinta ? Oare domnii care au scos aberatia asta nu stiu ca sunt si salariati care nu stiu sa scrie dar sa mai si iti transmita corect informatiile de mai sus ?
Apropo daca un angajat nu stie sa scrie cum ii da doctorului declaratia respectiva? :frusty:
3. Ce se intampla daca nu depui declaratia asta ca eu nu am vazut nimic referitor la amenzi?
Oare nu poti sa inregistrezi concediul medical ? Nu iti primeste declaratia CCI cu CM daca nu ai depus declaratia de mai sus?
Sau ce faci?

De asemenea eu am inteles ca declaratia in cauza se depune numai la doua sedii in Bucuresti ( Branduselor si Calea Mosilor ). Posibil sa se poata depune si prin posta cu confirmare de primire dar nu scrie nimic referitor la asta. Cred ca inca nu s-au gandit ca este posibil sa se faca cozi si sa fie depasiti de situatie:frusty:
Daca se va intampla asta vor reveni cu precizari.

Pentru cine a pus problema ca are salariati la mai multe case de sanatate pot sa-i transmit ca daca respectivii sunt bolnavi iar sediul firmei la care lucreaza este in Bucuresti atunci in Bucuresti se depune noua declaratie ( la fel cum se depune si CCI - in orasul in care are sediul firma ).



#7 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 02:49 PM

structuri noi la declaratia FNUASS!

Fisiere atasate





#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 June 2010 - 01:04 PM

Conform Ordin MS/CNAS nr. 430/470/2010 pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordin MS/CNAS nr. 60/32/2006:

* Asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate privind aparitia starii de incapacitate temporara de munca si privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta, in termen de 24 ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare.
* Angajatorii au obligatia sa transmita casei de asigurari sociale de sanatate, in termen de maximum 6 zile de la data la care au fost instiintati cu privire la aparitia starii de incapacitate temporara de munca, lista persoanelor angajate aflate in incapacitate temporara de munca, precum si datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta si declaratia pe propria raspundere completata de asigurati la medicul prescriptor conform prevederilor legale, daca au solicitat-o.
Listele vor fi de forma unui tabel pe suport de hirtie si pe suport magnetic, in format MS Excel. :frusty:



#9 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 01 June 2010 - 02:12 PM

buna,

am depus si eu in 27.05.2010 o astfel de adresa, la casa din Arad si mi s-a spus ca o pot trimite si pe fax, iar la adresa sa prin rezumatul printat de fax.

o zi buna
Gabriela



#10 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 13 June 2010 - 05:39 PM

Eu inca nu stiu daca e obligatoriu sa anunti absolut fiecare concediu medical sau doar acele concedii medicale asupra carora angajatorul are dubii, adica doreste sa fie controlati numai anumiti salariati.... pentru ca e aberant sa anunt in termen de maximum 6 zile de la data la care am fost instiintata de catre salariat ca este in medical... poate un angajat are doar 2, 3 sau 4 zile de medical si pana anunt eu el deja vine la lucru....
Ma puteti lamuri? Multumesc.



#11 penes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 June 2010 - 08:59 PM

eu am sunat azi la CASMB si mi-ai spus ca depun in continuare concediile medicale la Bucuresti(unde am sediul social), iar decl nominala +lista cu pers aflate in incapacitate temporara de munca la casa de sanatate de care apartine salariatul... De asemenea a zis ca medicii trebuie sa le specifice angajatilor ca trebuie sa anunte firma in termen de 24 de ore, si bineinteles ca trebuie sa aflam toate informatiile prin telefon.. ca pana ajunge la noi formularul mai dureaza... viza medic familie, transmis cu posta, daca e bolnav si nu e nimeni sa-l ajute... deci e nebunie. In concluzie am sunat si al Craiova de unde e salariatul meu... si mi-a dat un nr de fax spunandu-mi sa trimit si la ei si la Bucuresti...Pe CASMB poti depune online lista cu conditia sa fie medic din Bucuresti...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL