Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AJUTOR FISCALITATE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AJUTOR FISCALITATE !


4 replies to this topic

#1 luciael2002@yahoo.com

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 May 2010 - 11:58 PM

CINE MA POATE AJUTA LA FISCALITATE
1.Ce obligatii fiscale are un hotel situat intr-o zona turistica?

2.Societatea Arhitectul din Romania, inregistrata in scopuri de TVA (ART.153) in Romania, realizeaza un proiect de extindere a unei cladiri de birouri situata in Paris, proprietatea societatii Pariziene,inregistrata in scop de TVA in Franta.Pretul proiectului este de2500 euro fara TVA.Curs de schim 1 euro=4 lei.Analizati speta din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operatiunilor, locul lor, precum si obligatiile ce revin platitorilor de TVA.



#2 editgaspar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Postat 10 June 2010 - 08:08 AM

buna, am si eu 3 probleme la care nu le dau de cap :frusty: ... poate ma ajuta cineva:

gaspar_edit@yahoo.com Multumesc

FISCALITATE





33. Un contribuabil persoană fizică deține în proprietate la începutul anului:
a) un apartament de 115 mp suprafață desfășurată situat în mediul urban (coeficientul de corecție pozitivă a valorii impozabile este 2,4), valoarea impozabilă unitară 669 lei/ mp suprafață desfășurată, aflat într-un bloc de locuințe cu trei etaje și 6 apartamente, construit în 1983. Acest apartament este locuință de domiciliu.
b) o casă în mediul rural cu o suprafață totală desfășurată de 140 mp, valoare impozabilă unitară 669 lei/mp suprafață desfășurată, din care mansardă locuibilă de 30 mp suprafață desfășurată. Casa a fost achiziționată în luna ianuarie, anul curent. Coeficientul de corecție pozitivă a valorii impozabile unitare este 1.
Să se calculeze impozitul datorat de către contribuabil, separat, pe cele două proprietăți imobiliare.




38. O clădire este deținută în coproprietate de 2 persoane, fiecare cu o cotă de participare de 50%. În cazul primei persoane clădirea este locuință de domiciliu, iar în cazul celei de-a doua persoane este prima locuință în afara celei de domiciliu. Presupunem că impozitul pentru această clădire dacă ar fi fost deținută de un singur proprietar și ar fi fost locuință de domiciliu este 100 lei. Să se de determine impozitul datorat de fiecare proprietar



44. O persoană fizică deține în proprietate o suprafață de teren de 1.500 mp în intravilanul unei localități de rangul 2. Zona în care se află terenul este C. Terenul are următoarea încadrare în registrul agricol: 300 mp teren cu construcții, pe care se află o casă cu o suprafață la sol de 100 mp, 200 mp, teren arabil și 500 mp livadă pe rod. Impozitul unitar este cel stabilit de cosul fiscal. Se se determine impozitul pe teren.




#3 mariabalan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 10 June 2010 - 11:44 AM

si eu am aceste probleme,ti le trimit.sper ca le-am rezolvat bine

Fisiere atasate





#4 editgaspar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Satu Mare

Postat 11 June 2010 - 07:11 AM

CINE MA POATE AJUTA LA FISCALITATE :frusty:

gaspar_edit@yahoo.com

O clădire este deținută în coproprietate de 2 persoane, fiecare cu o cotă de participare de 50%. În cazul primei persoane clădirea este locuință de domiciliu, iar în cazul celei de-a doua persoane este prima locuință în afara celei de domiciliu. Presupunem că impozitul pentru această clădire dacă ar fi fost deținută de un singur proprietar și ar fi fost locuință de domiciliu este 100 lei. Să se de determine impozitul datorat de fiecare proprietar



#5 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 19 June 2010 - 09:30 AM

Buna
Spre rusinea mea am si eu o problema de fiscalitate la care nu-i dau de cap

In luna ianuarie 2005 o societate comerciala a livrat un utilaj cu plata in rate in valoare de 150000 lei, costul sau fiind de 100000 lei. S-a convenit ca plata sa se faca prin rate lunare de 2000 lei. Societatea comerciala a optat pentru trecerea pe venituri, respectiv cheltuieli, din punct de vedere fiscal, la scadenta fiecarei rate. Care este influenta acestui contract din punctul de vedere al impozitului pe profit in anul 2009?

Cred ca e simpla pentru cei care se pricep dar eu efectiv nu mai stiu ce sa fac.
Poate sunt si obosita, dar pana luni trebuie sa o termin.

Va multumesc anticipat pentru ajutor si va rog mult sa ma ajutati






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL