Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OUG 39 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OUG 39


2 replies to this topic

#1 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 01 June 2010 - 06:17 PM

Buna ziua.
In legatura cu aplicarea oronantei 39 / 21.04.2010 privind dobanzile si penalitatile, nelamurirea mea ar fi la cei 15% care se aplica dupa achitarea cu intarziere de 60 zile. Acest procent se calculeaza pe fiecare zi de intarziere sau se aplica la valoarea ramasa neachitata?
va multumesc.



#2 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 02 June 2010 - 10:39 AM

Penalizarea de 15% se calculeaza la valoarea ramasa neachitata.
Pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitor a obligatiilor de plata, se datoreaza dupa acest termen dobanzi si penalitati de intarziere, conform art. 119 (1) din Codul de procedura fiscala .
Conform art. 120 din Codul de procedura fiscala dobanzile se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.

Aceasta postare a fost editata de G David: 02 June 2010 - 10:46 AM




#3 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 February 2011 - 07:48 PM

Vezi postareaG David, la Jun 2 2010, 10:39 AM, a spus:

Penalizarea de 15% se calculeaza la valoarea ramasa neachitata.
Pentru neachitarea la termenul de scadenta de catre debitor a obligatiilor de plata, se datoreaza dupa acest termen dobanzi si penalitati de intarziere, conform art. 119 (1) din Codul de procedura fiscala .
Conform art. 120 din Codul de procedura fiscala dobanzile se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.
deci daca ai 10000 de plata si platesti dupa 90 de zile 10000 nu mai ai nici o penalitate? Sau ce imi scapa?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL