Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie gazon - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Productie gazon

1 reply to this topic

#1 Crin19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 June 2010 - 06:30 PM

Buna ! Am si eu o problema ,pe care nu prea stiu cum sa o rezolv. S-a cumparat saminta de gazon care s-a plantat pe 5 ha de pamant. Dupa 1 an a iesit gazonul. Il recolteaza si il vinde .Cum ma inregistrez cu saminta si cu gazonul ? :frusty:



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 04 June 2010 - 05:47 PM

Prima data inregistrezi cheltuielile ocazionate de productia de gazon pe cheltuieli (arat, semanat, recoltat,samanta, ingrasamente, salarii, etc) iar valoarea acestora prin contraponderea cu 331 = 711 la nivelul costurilor efective.Pentru ca gazonul este productie perena si prezinta mai multe recolte aceste cheltuieli le repartizezi pe mai multe cicluri de productie, iar in momentul recoltarii inregistrezi samanta 345 = 711 la costul efectiv rezultat din repartizare, daca inregistrezi la cost efectiv sau 345 , 348 = 711 daca utilizezi preturi prestabilite, ramanand ca si cheltuiala cu productia neterminata cheltuielile ce se vor repartiza la o alta recoltare in acest an sau anul viitor, dupa cum se va dezvolta productia.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL