Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajarea ca si colaborator este vechime in munca? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Angajarea ca si colaborator este vechime in munca?


1 reply to this topic

#1 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2010 - 03:24 PM

Buna ziua,

In perioada 1993-1995 am lucrat ca personal nescriptic (colaborator) cf Legii 83/1995 la Politia Bucuresti, am primit la plecare o adeverinta in care se precizeaza acest lucru. Nu am semnat si primit nici contract individual de munca nici de prestari servicii. Precizez ca in 1996 am deschis cartea de munca.
Intrebarea este: se poate considera aceasta perioada lucrata ca vechime in cartea de munca?

Multumesc mult



#2 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 03 June 2010 - 03:36 PM

Legea nr. 83 din 21 iulie 1995 privind unele măsuri de protecție a persoanelor încadrate în munca (abrogata de Legea 130/1999 la data de 25 septembrie 1999) la art. 4 (1) prevedea : ,,Persoanele care prestează servicii în baza unor convenții civile nu dobîndesc calitatea de salariat, nu beneficiază de drepturi de asigurări sociale și nici de cele prevăzute în legislația privind protecția șomerilor,,.

Aceasta postare a fost editata de G David: 03 June 2010 - 03:37 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL