Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BNP-IMPOZITUL PT UNNPR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BNP-IMPOZITUL PT UNNPR


5 replies to this topic

#1 bblondutza_micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 June 2010 - 06:03 PM

Buna ziua,
Am un PFA- birou notarial.
Aceste birouri notariale colecteaza impozitul la vanzarea imobilelor si apoi il vireaza la UNNPR (de unde au si chitantierul).
Imi poate spune cineva va rog cum se inregistreaza aceste chitante ???
Le inregistrez in Saga in registrul de casa ca si cheltuieli nedeductibile?


Multumesc anticipat pentru ajutor
bblondutza



#2 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2010 - 11:47 AM

In primul rand, o incasare de bani nu poate reprezenta o "cheltuiala", pentru ca nu se face o plata! Nu stiu cum functioneaza Saga...dar dupa mine, avand in vedere ca banii se incaseaza pe chitantierul UNNPR, ei nu ar trebui evidentiati in registrul BNP. Presupun ca tii evidenta contabila in partida simpla!...atunci...nu-ti trebuie registru de casa...in Registrul de incasari si plati se trec doar documentele emise pe numele BNP.
Daca ..totusi...se tine evidenta contabila in partida dubla, iar acesti bani se vireaza catre UNNPR prin contul bancar, atunci as face urmatoarele operatiuni:
5311=462 (UNNPR) cu sumele incasate
581=5311
5121=581
462(UNNPR) = 5121 cu sumele virate.
Aceste sume nu trebuie sa afecteze rezultatul PFA-ului.

elenacca



#3 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 07 June 2010 - 12:56 PM

Evidenta acestui impozit se face extracontabil prin acele situatii statistice . Se trece numai in decl.100 . Totalul semestrial al impozitului se face prin verificare cu decl.208.



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 June 2010 - 10:10 PM

Vezi postareabblondutza_micutza, la Jun 5 2010, 07:03 PM, a spus:

Buna ziua,
Am un PFA- birou notarial.
Aceste birouri notariale colecteaza impozitul la vanzarea imobilelor si apoi il vireaza la UNNPR (de unde au si chitantierul).
Imi poate spune cineva va rog cum se inregistreaza aceste chitante ???
Le inregistrez in Saga in registrul de casa ca si cheltuieli nedeductibile?


Multumesc anticipat pentru ajutor
Nu le inregistrezi niciunde pentru ca nu sunt ale tale. Totusi cred ca ar trebui sa le evidentiezi separat intrun jurnal de incasari si plati intocmit pentru UNNPR ca sa ai evidenta incasarilor si sa verifici daca au fost toate sumele virate.
Nu le declari. :frusty:



#5 bblondutza_micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 June 2010 - 02:31 PM

Vezi postarealeu50, la Jun 7 2010, 11:10 PM, a spus:

Vezi postareabblondutza_micutza, la Jun 5 2010, 07:03 PM, a spus:

Buna ziua,
Am un PFA- birou notarial.
Aceste birouri notariale colecteaza impozitul la vanzarea imobilelor si apoi il vireaza la UNNPR (de unde au si chitantierul).
Imi poate spune cineva va rog cum se inregistreaza aceste chitante ???
Le inregistrez in Saga in registrul de casa ca si cheltuieli nedeductibile?


Multumesc anticipat pentru ajutor
Nu le inregistrezi niciunde pentru ca nu sunt ale tale. Totusi cred ca ar trebui sa le evidentiezi separat intrun jurnal de incasari si plati intocmit pentru UNNPR ca sa ai evidenta incasarilor si sa verifici daca au fost toate sumele virate.
Nu le declari. :frusty:


Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Inteleg deci ca acele chitante doar le pastrez la dosar si desigur ele se verifica cu situatia de statistica ce se intocmeste la biroul notarial si atat?!! Fara a declara altceva fara nimic in plus??!!
bblondutza



#6 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 08 June 2010 - 06:26 PM

Se declara ca si impozit retinut, in decl 100 pentru fiecare luna in care se retine acest impozit la "620-Imp.pe ven. din transferul propriet.imobiliare din patrimoniu personal" si se vireaza la BS pana la 25 ale lunii urmatoare. Este evidentiat in fisa sintetica.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_lica: 08 June 2010 - 06:27 PM

lasa zilei de maine, grija zilei de maine...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL