Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebare despre discount evidentiat in NIR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebare despre discount evidentiat in NIR


7 replies to this topic

#1 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 09 June 2010 - 04:04 PM

Salutare tuturor!

Am o mare dilema. Problema este in felul urmator:

Vand produsele A si B la preturile X si Y, dupa care aplic un discount de 10% la suma totala. Pe factura apar preturile X, Y si suma Z, care reprezinta rezultatul celor 10 procente.

Cum evidentiez eu acest lucru in NIR? Ca practic preturile X si Y nu mai sunt de introdus in NIR, nu?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2010 - 04:13 PM

NIR-ul nu il faceti la receptie? la magazin cu amanuntul daca stiti ca vindeti cu reducere in momentul receptiei marfii, introduceti reducerea in pret, adica pretul de vanzare il stabiliti de la inceput final.
poate nu inteleg eu...




#3 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 09 June 2010 - 04:48 PM

Cazul I:
Reducere de 10% o aplic numai in magazinul online, atunci cand clientul introduce la finalul comenzii un cupon de reducere.

Cazul II:
Aplic reducerea de 10% in functie de valoarea totala a comenzii, indiferent daca ea se finalizeaza in magazinul fizic sau pe cel online.

Cazul III:
Nu aplic nici un fel de reducere produsului sau produselor respective, daca valoarea totala a achizitiei e mica sau ele nu fac parte din vreo promotie in derulare.

Cum fac?



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 June 2010 - 07:47 PM

Reducerea financiara, discountul se evidentiaza procentual numai pe factura, nu se introduce in NIR – in care se receptioneaza produse la pret de aprovizionare, si gestiunea se tine cantitativ-valoric. In felul acesta poti aplica orice reducere de pret, cu conditia ca pretul de vanzare sa nu fie mai mic decat pretul de aprovizionare.



#5 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 10 June 2010 - 07:00 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Acum alta dilema, de care uitasem initial.

Sa zicem ca primesc 3 produse A de acelasi fel, cu acelasi pret de intrare, dar 2 dintre ele le vand la pretul X si pe celalalt la pretul Y. In cazul asta ce pret trec in NIR la iesire?



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 June 2010 - 09:02 AM

Daca aveti vanzare cu ridicata puteti sa tineti o evidenta cantitativ-valorica a stocurilor la pret de intrare (fara adaos si fara TVA). Deci 371 se va tine la pret fara adaos si fara TVA. In acest caz nu se mai completeaza nimic in partea de vanzare a NIR si vinedeti cu ce pret doriti. Sau, mai bine, nici nu mai faceti NIR. Dar aceasta evidenta trebuie sa fie de la inceputul anului. In cazul vanzarii cu amanuntul se aplica alte reguli (pret cu amanuntul in NIR cu refacere NIR la fiecare schimbare de pret).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 10 June 2010 - 09:08 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 10 June 2010 - 03:41 PM

E vorba de comert cu amanuntul. Asta ar insemna sa fac si cate 2-3 NIR-uri pentru o factura de intrare?

Nici macar nu stiu daca este obligatoriu sa fac NIR-uri, avand in vedere ca sunt Intreprindere Individuala. Eu le tin pentru ca mi-e mie oarecum mai usor, dar parca stiu ca nu sunt obligat.



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 June 2010 - 04:09 PM

Nu mi-am dat seama ca ca e vorba de PFA sau de o intreprindere individuala asa ca am dat un raspuns valabil pentru o firma. In cazul contabilitatii in partida simpla, nu se folosesc conturi si evidenta ar putea fi mult mai simpla. Deocamdata nu stiu ceva sigur despre asta.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL