Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
utilaj adus ca aport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


utilaj adus ca aport

47 replies to this topic

#21 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 19 May 2005 - 01:44 PM

Dupa cum spunea si DanL l

Citeaza

capitalul social este evidentiat la pasiv, deoarece el este constituit din aporturile asociatilor carora urmeaza sa li se restituie la dizolvarea societatii.
Deci, totul se poate spune in mod logic in felul urmator: Daca X aduce ca aport la capital un mijloc fix cu valoare de 1000 lei , in momentul vinderii acestuia capitalul social nu se modifica!!!!
Capitalul social nu se modifica nici incazul cesiunii partilor catre unul dintre ceilalti asociati sau o terta persoana el ramanand intact, iar pretul tranzactiei nefiind unul care sa aiba legatura directa cu valoarea scriptica a acpitalului social.
Singurul caz in care se poate diminua capitalul social ( in conditiile in care caloarea ramasa a capitalului social este cea minim prevazuta de lege) este acela in care unul dintre asociati se retrage (de exemplu pentru formarea altei firme - diviziune) impreuna cu bunurile aduse ca aport.
Sper sa fi fost destul de explicit!!
Ajutam cum / cand putem....



#22 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 19 May 2005 - 01:50 PM

Deci daca pleaca asociatul care a adus ca aport mijlocul fix (sau marfa,ce o fi)o sa ii dau bani,marfa sau mijlocul fix nemaiexistand ?
Si inca ceva...pot folosi acei bani varsati in banca pt capital social!?!?!?




#23 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 May 2005 - 10:39 AM

Cel care pleaca va primi o suma de bani negociata pentru cesionarea partilor sale sociale....

Ce tot ai cu capitalul social???????????????????????? ALA ramane NESCHIMBAT
Ajutam cum / cand putem....



#24 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 20 May 2005 - 10:45 AM

Spune =mi si mie inregistrarea acesta te rog...cand ii dai bani



#25 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 20 May 2005 - 11:23 AM

scrie mai sus



#26 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 20 May 2005 - 11:35 AM

imi pare rau dar nu vad nimik :)



#27 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 May 2005 - 02:01 PM

tranzactia ti-am spus c anu afecteaza capitalul social al firmei....
SE FACE INTRE PERSOANELE FIZICE!!!!!
Eventual daca ai analitice pentru fiecare asociat sa il diminuezi pe unu si sa il cresti pe celalalt
Ajutam cum / cand putem....



#28 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 20 May 2005 - 02:24 PM

Nu ne intelegem:) nu se pune problema skimbarii unui asociat.S-a pus numai problema retragerii unuia si micsorarea capitalului social.
Sa zicem ca e aprobata,se retrage fac 456=5121 kiar daca el adusese marfa de exemplu ca aport?!?ASTa e intrebarea:)merci.
Si inca ceva banii din capitalul social eu pot sa i folosesc normal ca orice bani din banca?!



#29 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 24 May 2005 - 03:07 PM

Nu faci nimik.... modificarile nu influenteaza entitatea juridica(firma) in cazul descris de tine. NU AI CE INREGISTRARI SA FACI. Banii nu ii primeste din firma cel care pleaca ci de la cel care ramane stapana pe toata mosia ! :)
Ajutam cum / cand putem....



#30 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 25 May 2005 - 06:18 AM

PROBLEMA PUSA DE MINE ERA LA REDUCEREA CAPITALULUI!!!!



#31 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 25 May 2005 - 07:27 AM

:twisted: Chiar cred ca nu meriti sa mai raspund :twisted: citeste ce s-a scris pe aici si daca nu pricepi nici asa atunci nu stiu ce cauti pe acest forum :twisted:
Ajutam cum / cand putem....



#32 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 25 May 2005 - 08:54 AM

Adi, nu te enerva...eu am renuntat la acest subiect...astazi il inchid.



#33 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 May 2005 - 02:41 AM

Un asociat poate renunta la aceasta calitate in 2 moduri:
1. prin cesiunea partilor sale sociale catre un alt asociat existent in firma (in virtutea dreptului de preemptiune al asociatilor) sau catre un tert;
2. prin retragerea sa.

In cazul 1, partile contractului de cesiune a partilor sociale sunt asociatii (persoane fizice, juridice, ce-or fi ei), firma nefiind parte in contract. Numai obiectul contractului (partile sociale) are legatura cu firma.
Astfel, daca avem o firma cu 3 asociati: A, B si C, fiecare cu o participatie de 10 mil.lei la cap.soc, vom avea total cap.soc.30 mil.lei.
Asociatul A decide sa cesioneze partile sale sociale. Gaseste o persoana interesata. Daca vorbim de cesiune, atunci tranzactia are loc la valoarea nominala a partilor sociale, ceea ce inseamna ca A va primi 10 mil.lei de la noul asociat (D), iar D primeste parti sociale in val.de 10 mil.lei de la A.
Capitalul social al firmei a ramas neschimbat B+C+D=30 mil.lei.
Singura inreg.contabila este intre analiticele ct.1012:
1012.A = 1012.D 10 mil.lei sau

1012.A = 456.A
456.D = 1012.D
456.A = 456.D (mfinante zice: 456 = 5311 si 5311 = 456, dar ma indoiesc serios ca asociatii vor trece pe la casierie...)

Daca insa asociatul A decide sa vanda partile sale sociale, atunci ele vor avea un pret diferit de valoarea nominala (> sau <).
Sa presupunem ca le vinde cu 15 mil.lei. A primeste 15 mil.lei si da parti sociale de 10 mil.lei, iar D primeste parti sociale in valoare nominala de 10 mil.lei si da 15 mil.lei din buzunar.
Cele 10 mil.lei (val.nominala) este unica valoare a partilor sociale pe care firma poate sa o recunoasca.
5 mil. lei e profitul lui A (pe care fiscul il va impozita cf. Cod Fiscal) si n-are nici o legatura cu activul sau pasivul firmei. Activul si pasivul firmei au ramas aceleasi. S-a efectuat numai un transfer al celor n parti sociale ale lui A catre D. Partile sociale, e drept ca au fost emise de firma, dar ele nu mai sunt ale ei, ci ale asociatilor. Firma a primit pe ele bani la constituire, atunci cand asociatii au varsat capitalul social. Faptul ca si le schimba intre ei nu afecteaza firma. Tranzactia are loc tot intre 2 persoane din afara, firma nefiind parte.
Inreg.contabila va fi identica cu cea de sus, pt.ca valoarea partilor sociale tranzactionate, dpdv al firmei, este cea nominala.

In cazul 2, asociatul A nici nu cesioneaza, nici nu vinde partile sociale. El se retrage, adica nu vine nimeni in locul lui. Retragandu-se, in conditiile Legii 31/1990, evident, asociati in firma raman ceilalti doi: B si C. Deci A da partile sale sociale inapoi firmei care le-a emis, acestea urmand a fi anulate (e asemanator cu cazul SA-urilor cotate in bursa care isi rascumpara propriile actiuni si le anuleaza, dupa care sunt obligate sa diminueze capitalurile proprii). Iar partea care da contrapartida este, in acest caz, firma. Firma este parte in aceasta tranzactie, deoarece, ramane cu un capital social diminuat in urma retragerii lui A. Nu vine un tert care sa fi cumparat partile lui A.
In acest caz, se pune problema ce primeste A in schimbul partilor sale sociale.
Cel mai simplu caz (si pur teoretic) este acela in care A primeste valoarea nominala a partilor sale sociale drept contrapartida. Si atunci vom avea inreg. ctb. inverse celor ocazionate de constituirea firmei:
1012.A = 456.A
456.A = 5121

In cazul retragerii asociatilor, acestia primesc contravaloarea partilor lor sociale, nu bunurile pe care le-au aportat la momentul constituirii firmei.

Exista si cazuri - rare, e drept, si nu pe la noi - in care, de comun acord cu ceilalti asociati, A poate primi bunurile aportate initial; acordul are in vedere si utilitatea actuala pentru firma a bunurilor aportate initial. Aici insa, intervine faptul ca in timp, bunurile se uzeaza sau se consuma - dupa cum isi transfera valoarea pe masura utilizarii lor - ceea ce inseamna ca o parte sau chiar toata valoarea lor din momentul aportului initial se transfera in costuri; astfel, chiar daca B si C ar fi de acord ca firma sa-i dea lui A inapoi utilajul aportat de el initial, acesta, dpdv contabil, nu mai are aceeasi valoare; si atunci, ca sa acopere integral valoarea aportului sau de 10 mil.lei, firma va trebui sa-i mai dea si niste bani sau poate niste scaune vechi... Vreau sa spun ca minusul din pasiv = 1012 va trebui sa fie compensat cu un minus din activ, conform regulilor contabile bine stiute.
Vom avea (tot teoretic):
1012 = 456
456 = 512 (banii)
456 = 303 (scaunele...)
% = 212 (utilajul)
281
456

A poate primi la retragere insa o valoare rezultata in urma unei evaluari a firmei. Sa nu uitam ca intre momentul intrarii lui A in firma (la constituire, sa zicem) si momentul in care decide sa se retraga, firma a functionat. Si poate a facut profit, care poate a marit capitalurile proprii prin rezerve. Atunci, cinstit este ca A sa primeasca cota sa din capitalurile proprii ale firmei (sau Activul Net), nu valoarea nominala. Asa dupa cum este posibil ca firma toujours functionand, sa fi facut pierderi, ceea ce inseamna ca A este indrituit sa primeasca aceeasi cota (%) din capitalurile proprii, de data asta mai mici decat cap.social.

OMF 1376/2004 privind reflectarea în contabilitate a principalelor operaþiuni de fuziune, divizare, dizolvare ºi lichidare a societãþilor comerciale, precum ºi retragerea sau excluderea unor asociaþi din cadrul societãþilor comerciale ºi tratamentul fiscal al acestora spune:

CAPITOLUL 3
RETRAGEREA SAU EXCLUDEREA UNOR ASOCIAÞI*) DIN
CADRUL SOCIETÃÞILOR COMERCIALE
___________
*) Conform art. 61 alin. (2) din Legea 31/1990, republicatã, termenul asociaþi include ºi acþionarii.

Din punct de vedere juridic, retragerea sau excluderea unor asociaþi din cadrul societãþilor comerciale este reglementatã de art. 217-221 din Legea nr. 31/1990 privind societãþile comerciale, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare.
Operaþiunile care se efectueazã cu ocazia retragerii sau excluderii unor asociaþi:
1. Evaluarea elementelor de activ ºi de pasiv prin folosirea ori de câte ori este posibil a cel puþin douã metode de evaluare recunoscute de standardele internaþionale de evaluare. Nefolosirea unor metode recunoscute trebuie fundamentatã, potrivit art. 133 din Legea nr. 31/1990, modificatã prin Legea nr. 161/2003;
2. Determinarea capitalului propriu (activului net) pe baza bilanþului sau pe baza balanþei de verificare;
3. Efectuarea partajului capitalului propriu (activului net) al societãþii comerciale, în vederea stabilirii pãrþii ce se cuvine asociaþilor care se retrag, potrivit dispoziþiilor legale în vigoare, în funcþie de:
a) prevederile statutului sau ale contractului de societate;
B) hotãrârea adunãrii generale a asociaþilor, consemnatã în registrul ºedinþelor adunãrii generale;
c) cota de participare la capitalul social, dupã caz.
În conformitate cu prevederile art. 219* alin. (2) din Legea nr. 31/1990 privind societãþile comerciale, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, se achitã asociatului exclus (sau retras - n.m.) suma de bani care reprezintã partea proporþionalã din capitalul propriu (activul net)/patrimoniul social.
* art.219 a devenit 224 dupa republicare

Iata ce zice si Legea 31/1990:

Art. 224. - (1) Asociatul exclus raspunde de pierderi si are dreptul la beneficii pana in ziua excluderii sale, insa nu va putea cere lichidarea lor pana ce acestea nu sunt repartizate conform prevederilor actului constitutiv.
(2) Asociatul exclus nu are dreptul la o parte proportionala din patrimoniul social, ci numai la o suma de bani care sa reprezinte valoarea acesteia.
Art. 225. - (1) Asociatul exclus ramane obligat fata de terti pentru operatiunile facute de societate, pana in ziua ramanerii definitive a hotararii de excludere.
(2) Daca, in momentul excluderii, sunt operatiuni in curs de executare, asociatul este obligat sa suporte consecintele si nu-si va putea retrage partea ce i se cuvine decat dupa terminarea acelor operatiuni.
Art. 226. - (1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
B) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.

---As remarca aici ca Titlul V din L.31/90 (Excluderea si retragerea asociatilor) trateaza la art.222-225 cazul excluderii asociatilor si numai la art.226 retragerea lor. Daca in cazul excluderii compensatia primita de asociatul exclus este stabilita de lege a fi in mod exclusiv in bani, in cazul retragerii, legiuitorul spune ca drepturile asociatului retras se stabilesc de catre ceilalti asociati, de un expert sau de instanta. Ceea ce, dupa mine, nu exclude compensatia in bunuri ale societatii. Dar eu nu sunt avocat, asa incat regula sfanta ar fi aceea ca societatea sa dea bani.---

Daca presupunem ca firma a acumulat in perioada de functionare 18 mil.rezerve (1061+1068) si are si profit nerepartizat de 9 mil., vom avea:
1012 = 456 10 mil
106 = 456 6 mil
117 = 456 3 mil

Deci A va primi de la firma 19 mil., desi a varsat 10 mil:
456 = 512 19 mil.

Evident ca vor interveni si complicatiile impozitului/profit si ale celui pe dividende, dar nu va mai obosesc, le gasiti la sfarsitul OMF citat mai sus.

M-am lungit si poate v-am plictisit, dar problema nu este una oarecare, iar eu zic ca daca ne pastram calmul si intelegerea, putem evita focurile incrucisate. (azi am fost eu calm!)



#34 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 30 May 2005 - 09:29 AM

Super clar explicat.Merci mult.
Deci cesioneaza la valoarea nominala,asociatul poate binde la un pret mai mare sau mai mic dar el incaseaza suma in plus sau suparta diferenta nefavorabila.In cazul retragerii 1012=456.Sa inteleg ca 502 folosesc numai atunci cand sunt cotate la bursa actiunile ?!si fac 502=5311 si 1012=502.
Si inca ceva am vorbit de cesiune,vanzare.....dar la 664 si 764 avem cedare.Asta cum mai este?!
Eu stiam de ex pt 664 ca il folosesc atunci cand cedez imobilizari financiare sau mai il pot folosi atunci cand la cesiuneam dif nefavorabile.



#35 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 May 2005 - 10:24 AM

502 este un cont care se foloseste atunci cand PERSOANA JURIDICA face tranzactii cu actiuni. Te rog frumos sa disociezi persoana juridica de persoanele fizice.
Ajutam cum / cand putem....



#36 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 01 June 2005 - 04:58 AM

mihails2005 a spus:

.Sa inteleg ca 502 folosesc numai atunci cand sunt  cotate la bursa actiunile ?!si fac 502=5311 si 1012=502.
Si inca ceva am vorbit de cesiune,vanzare.....dar la 664 si 764 avem cedare.Asta cum mai este?!
Eu stiam de ex pt 664 ca il folosesc atunci cand cedez imobilizari financiare sau mai  il pot folosi atunci cand la cesiuneam dif nefavorabile.

In legatura cu dobandirea de catre o societate a propriilor actiuni, citeste art. 103 si 104 din L.31/1990 rep. (Numai la SA)

Daca propriile actiuni rascumparate de societate urmeaza a fi detinute pe termen scurt (<1 an), achizitia lor se inreg. in ct.502, iar in caz contrar in ct. 2677 (creante imobilizate).
Dif.nefavorabila ocazionata de cesiunea (vanzare, anulare) a acestor actiuni se inreg. in ct. 664 (daca au fost achiz.in 502) sau in ct.663 (daca au fost achiz.in 2677).
Dif.favorabila ocazionata de cesiunea (vanzare, anulare) a acestor actiuni se inreg. in ct. 764 (daca au fost achiz.in 502) sau in ct.763 (daca au fost achiz.in 2677).
Vezi OMF 306/2002 - Cap.V - Norme metodologice de utilizare a conturior contabile (N.B.: Functiunea conturilor nu este limitativa).



#37 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 02 June 2005 - 01:39 PM

Merci mult.Promp si precis ca de obicei.
Actiunile rascumparate pe care le tin in 2677(deci pe termen lung)daca vreau sa le anulez ,diminuez 1012,nu?
2 daca vand niste titluri de participare detinute la o societate,pot face
461=7641 si 6641= 262 ?
Daca aveam 503 foloseam 6642 si 7642,corect?
3 Stiu ca ceva din 267 foloseam si cand acordam garantii furnizorilor de apa de exemplu.Ce cont?sau gresesc eu?!
MERCI mult.



#38 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 June 2005 - 06:47 AM

1. Anularea actiunilor proprii:

- achizitionate pe t.s.:
502 = 5121 (la val.de achiz.) - achizitie actiuni
1012 = 502 (la val.nom.) - anulare actiuni pt.red.cap.soc.
664 = 502 (val.achiz.- val.nom.) - cand val.achiz.> val.nom.
503 - 764 (val.nom.- val.achiz.) - cand val.achiz.< val.nom.

- achizitionate pe t.l.:
2677 = 5121
1012 = 2677
663 = 2677
2677 = 763

2. Ref. la titluri de participare:

Plasamentele pe termen lung, adica realizate de o intreprindere pe perioade mai mari de un an, altele decat cele in elemente corporale, reprezinta categoria de imobilizari financiare.

In cadrul normativ romanesc referitor la contabilitatea simplificata, constituit de OMFP 306/2002 privind reglementarile contabile simplificate, armonizate cu directivele europene, imobilizarile financiare sunt clasificate ca:
2.1. Titluri de participare
2.2. Interese de participare
2.3. Creante imobilizate

2.1. Titlurile de participare reprezinta drepturile sub forma de actiuni si alte titluri cu venit variabil detinute de o societate in capitalul altor societati comerciale, a caror detinere pe o perioada indelungata este considerata utila acesteia.
2.2. Interesele de participare reprezinta drepturi detinute in capitalul altei societati comerciale pe termen lung, in scopul garantarii contributiei la activitatile persoanei juridice respective. Ele se impart in:
- intreprinderi asociate (detinerea a 20 – 50 % din capitalul acestora si posibilitatea exercitarii unei influente semnificative asupra acestor intreprinderi);
- investitii strategice (detinerea a 10 – 20 % din capitalul altei societati, fara a putea exercita o influenta semnificativa).
2.3. Creantele imobilizate reprezinta creantele rezultate din acordarea de imprumuturi catre intreprinderile la care sunt detinute titluri de participare sau interese de participare, imprumuturi catre alte intreprinderi, actiuni proprii achizitionate in vederea detinerii pe termen lung si garantii, depozite, cautiuni achitate tertilor.

In vederea furnizarii de informatii referitoare la grupurile de interese, situatiile financiare ale intreprinderilor ce detin imobilizari financiare trebuie sa cuprinda in mod distinct participatiile in cadrul grupului din care fac parte, fata de participatiile din afara grupului.
Un grup reprezinta ansamblul constituit din intreprinderea-mama si filialele sale.
O filiala este o intreprindere controlata de o alta intreprindere (denumita intreprindere-mama).
O intreprindere-mama este o intreprindere care are una sau mai multe filiale.
Controlul unei intreprinderi este dat de puterea de a conduce politicile privind exploatarea si finantarea unei intreprinderi, astfel incat sa se obtina avantaje din activitatile sale. In general, se considera ca se exercita controlul asupra unei intreprinderi daca se detine minimum 50 % din capitalul acesteia. Dar nu este singura modalitate de a exercita controlul (de drept) asupra unei intreprinderi. Exista situatii in care se poate exercita controlul de fapt: cand intreprinderea-mama poseda mai mult de 50 % din drepturile de vot ca urmare a unui acord cu alti actionari, cand printr-o dispozitie a statutului sau printr-un contract conducerea si finantarea sunt in puterea intreprinderii-mama, cand intreprinderea-mama poate numi sau revoca majoritatea membrilor consiliului de administratie sau cand ea are puterea de a reuni majoritatea drepturilor de vot din acest consiliu.
Distinctia amintita mai sus (intre participatiile din cadrul grupului si cele din afara lui) permite intocmirea situatiilor financiare ale unui grup, prezentate ca si cand ar fi produsul unei unice intreprinderi, cunoscute sub denumirea de situatii financiare consolidate.

Intrari de titluri/interese de participare:
Imobilizari financiare achizitionate 261 la 265 = 269
Varsaminte pentru imobilizari financiare achizitionate 269 = 512, 531
Titluri primite ca urmare a participarii in natura la capitalul social al altei societati 261 la 265, 281 = 211, 212, 213, 214
Diferenta dintre valoarea titlurilor primite si valoarea neamortizata a imobilizarilor corporale aportate 261 la 265 = 106
Titluri primite ca urmare a reinvestirii dividendelor 261 la 265 = 761

Iesiri de titluri/interese de participare:
Vanzarea imobilizarilor financiare 461 = 764
Scoaterea din evidenta a imobilizarilor financiare
- cu diferenta dintre valoarea titlurilor dobandite si valoarea neamortizata a imobilizarilor corporale aduse ca aport 106 = 261 la 265
- cu diferenta dintre valoarea de inregistrare a titlurilor si valoarea inregistrata in contul 106 664 = 261 la 265

Intrari de creante imobilizate:
Imprumuturi pe termen lung si dobanzi aferente acordate societatilor comerciale la care se detin participatii 267 = 512, 531, 763
Garantii depuse si alte creante imobilizate la dispozitia tertilor 267 = 512, 531

Iesiri de creante imobilizate:
Incasarea creantelor si dobanzilor aferente legate de participatii 512, 531 = 267
Restituirea garantiilor depuse si a altor creante imobilizate 512, 531 = 267

Ajustarea valorii imobilizarilor financiare:
Provizioane pentru deprecierea imobilizarilor financiare 686 = 296
Reducerea sau anularea provizioanelor constituite pentru deprecierea imobilizarilor financiare 296 = 786

Leasing financiar (locator)
Predarea bunurilor in regim de leasing financiar 267 = 212, 213
Dobanda aferenta 267 = 472
Facturarea ratelor si dobanzilor scadente 411 = 706, 267
Inregistrarea la venituri a dobanzii facturate 472 = 766
Diminuarea creantei cu cota parte din veniturile facturate 658 = 267


Daca folosesti OMF 306/2002, atunci:
- la vz.imob.fin.: 461 = 764 si 664 = 261 la 265
- la vz.invest.fin.t.s.: 461 sau 512 = 501 la 508 cu val.de achiz si 461 sau 512 = 764 cu val.vz - val.achiz. (daca dif.>0); daca dif.<0, vei avea 461 sau 512 = 501 la 508 cu val.vz si 664 = 501 la 508 cu val.achiz.- val.vz.

Daca folosesti OMF 94/2001, atunci:
- la vz.imob.fin.: in loc de 764 si 664 folosesti 7641 si 6641
- la vz.invest.fin.t.s.: in loc de 764 si 664 folosesti 7642 si 6642

3. Garantiile se inreg.in ct.2678



#39 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 03 June 2005 - 10:18 AM

multumesc mult.



#40 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 13 July 2005 - 09:30 AM

am si eu o intrebare.in componenta capitalului propriu intra si subventiile.Si inca ceva daca avem profit de 50 milioane si avem si repartizarea profitului(129).Adunam 50 si scadem 50,nu?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL