Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie diferente din reevaluare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie diferente din reevaluare

5 replies to this topic

#1 simona34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 June 2010 - 08:21 AM

Buna,
Am si eu o mare dilema, ma poate ajura cineva?
Lucrez de putin timp in contabilitate.
In luna ianuarie s-a facut o reevaluare a unei cladiri, s-a constat o depreciere a volorii iar persoana care a lucrat inaintea mea a facut o nota contabila de genul 6813=105, este corect??????????????
Parerea mea este ca arfi trebuit sa se faca 105=212.
Astept raspuns.
Multumesc si o zi buna tuturor.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 June 2010 - 08:46 AM

Prima contare nu este corecta. Pe creditul lui 105 se pune doar cresterea de valoare din reevaluare (nu si scaderea).
In cazul scaderii de valoare din reeevaluare se poate folosi 105=212 doar daca 105 are sold creditor, in limita acestui sold.
Pentru diferenta care depaseste soldul lui 105 sau in cazul ca 105 nu are sold se foloseste o metoda mentionata in politicile contabile ale firmei (deoarece exista mai multe metode, mai ales daca se aplica IFRS-uri).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 simona34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 June 2010 - 03:17 PM

Multumes pentru raspuns si revin cu o noua intrebare: pot sa stornez NC contabila facuta in ianuarie si s-o refac corect acum?



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 June 2010 - 03:48 PM

Desigur ca puteti storna.
Faceti nota gresita ca in ianuarie, dar cu valoarea negativa.
Apoi scrieti imediat dupa ea nota corecta.
Explicatiile celor doua note ar trebui sa fie cam asa:
- storno nota n/ian.2010, eroare contare
- corect nota n/ian.2010, corectie contare.
La nevoie dati o explicatie suplimentara pe nota scrisa pe hartie.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 September 2012 - 12:13 PM

Buna ziua,

La sfarsitul anului 2011 am diferente favorabile din reevaluare in contul 105, pe care le-am lasat acolo.
Este corect sau trebuia sa le mut in 1065?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc anticipat



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2012 - 02:45 PM

este corect, daca prin politicile contabile ale firmei s-a stabilit ca surplusul din reevaluare este un castig realizat la scoaterea din evidenta a activului pt. care s-a constituit rezerva din reevaluare.

daca, insa, (tot prin politicile contabile adoptate de catre firma) se opteaza pt. realizarea castigului din reevaluare pe masura ce activul este folosit, atunci transferul rezervei se va face la valoarea (diferenta) dintre amortizarea calc. pe baza valorii contabile reevaluate si val. amortiz. calc. pe baza costului initial al activului.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL