Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA firma cu activitatea suspendata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA firma cu activitatea suspendata


26 replies to this topic

#21 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 26 January 2011 - 10:26 AM

Vezi postareadoiny, la Jan 25 2011, 09:07 PM, a spus:

(7) În cazul persoanelor impozabile care figurează în lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor în
inactivitate temporară, înscrisă în Registrul Comerului, a căror înregistrare în scopuri de TVA a fost anulată de către organele fiscale competente,
conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se consideră că activele corporale fixe, altele decât cele care sunt considerate bunuri de capital conform art.
149 din Codul fiscal, care nu sunt amortizate integral, sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activităi fără drept de deducere, fiind obligatorie
ajustarea taxei conform art. 148 lit. c) din Codul fiscal pentru valoarea rămasă neamortizată. Ajustarea va fi reflectată în ultimul decont de taxă depus
înainte de anularea înregistrării în scopuri de TVA a persoanei impozabile. Dacă persoanele impozabile solicită înregistrarea în scopuri de TVA
conform art. 153 din Codul fiscal, atunci când încetează situaia care a condus la scoaterea din evidenă, pot ajusta conform alin. (2) lit. b) taxa
aferentă activelor corporale fixe, altele decât cele care sunt considerate bunuri de capital potrivit art. 149 din Codul fiscal pentru valoarea rămasă
neamortizată. Ajustarea va fi reflectată în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, după caz,
într-un decont ulterior.
Si termenul de prescriptie a obligatiei creste cu cei 3 ani de suspendare



#22 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 28 January 2011 - 08:55 AM

[quote name='pav' post='235956' date='Jan 25 2011, 05:52 PM'][quote name='miti' date='Jan 25 2011, 04:03 PM' post='235951'
Referitor la calculul penalitatilor si plata lor / intreb cum de poti sa platesti daca firma a fost suspendata pentru lipsa activitatii, banuiesc, nu? Si daca totusi ai bani ii platesti, ajungi la zero si reincepi activitatea sau o dizolvi, depinde ce vrei.

Cand are timp firma sa produca de natura in care poate sa plateasca datoriile? Intreb pentru ca ma intereseaza acest subiect, si eu am o firma in aceeasi situatie la care chiar nu pot sa vad o sansa de iesire din imensul impas.[/quote]


eu spuneam ca dupa ce firma isi reia activitatea, sa fac calculul si sa platesc din proprie initiativa , sa nu astept controlul si sa evit majorarile suplimentare; o alta varianta ar fi ca firma sa nu-si mai reia activitatea.... dar eu vreau sa gandesc preventiv..........




#23 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 February 2011 - 11:16 AM

Cum procedez in urmatoarea situatie?
SC activitate suspendata, scoasa din evidenta TVA din oficiu in iulie 2010, hartie de la Administratia financiara primita in septembrie 2010, are in balanta tva de recuperat 331 lei. Acest tva nu provine din operatiuni legate de bunuri de capital ci din achizitii de obiecte de inventar sau materiale nestocate/consumabile (de dinainte de suspendarea activitatii).
Ar fi trebuit depus decont cu tva ajustat? Am verificat in fisa platitorului si suma apare ca fiind tva de recuperat.



#24 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2011 - 01:58 AM

vezi ca e explicata speta undeva, parca in codul fiscal.
trebuie sa anulezi si tu in conta, nu mai depui decont, iar la reluarea activitatii...vorbesc din amintiri, nu mai stiu exact, dar sper ca macar sa te ajut sa incepi sa cauti, e clarificat undeva sigur



#25 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2012 - 04:06 PM

Buna ziua,

Daca societatea are activitatea suspendata temporar (3 ani) la registrul comertului 07.03.2012-06.03.2015, ANAF a notificat referitor la anularea din oficiu a inregistrarii in scopuri de tva cu 19.04.2012...
Ultimul decont de tva a fost depus pt trim 1 2012.
S-a primit decizie de aprobare a regismului derogatoriu de deplasare pt 07.03.2012-06.03.2015, mai trebuie depus vreun decont de tva(decl 300) pentru trimestrul 2 2012 (01.04.2012-19.04.2012) ?

Oricum ar fi cu 0....


Multumiri.



#26 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 July 2012 - 10:10 PM

Eu zic ca nu trebuie depus.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 24 July 2012 - 10:11 PM

Dana




#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 July 2012 - 06:38 PM

Data anularii inregistrarii in scopuri de TVA este data inscrierii mentiunii privind inactivitatea temporara in registrul comertului-cf art. 153 alin. (9) lit. b) din CF si art. 5 lit. b) din Ordinul 700/2012 pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA, precum si a modelului si continutului unor formulare.
In ultimul Decont de TVA depus inainte de anularea inregistrarii de TVA trebuia evidentiata si ajustarea efectuata cf. art. 148 lit. c) si cf. art. 149 alin.(4) lit. a) din CF precum si pct. 53 alin. (7) si pct. 54 alin. (4) din Norme.
In cazul in care nu ai declarat ajustarile in ultimul decont de TVA, acestea vor fi evidentiate in Declaratia 307 "Declaratie privind sumele rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adaugata"; Formularul 307 se depune de catre persoana impozabila pentru care inregistrarea in scopuri de TVA a fost anulata conform art. 153 alin. (9) lit. a) – e) sau lit. g) din Codul fiscal, care nu a efectuat ajustarile de taxa conform art.128 alin.(4), art. 148, 149 sau 161 din Codul fiscal, in ultimul decont depus inaintea scoaterii din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, sau care a efectuat ajustari incorecte, cu termen pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit obligatia de declarare a sumelor rezultate din ajustarea TVA-ului.

In cazul in care o societate aflata in inactivitate temporara declarata la ONRC efectueaza activitati economice va colecta TVA la vanzarea de bunuri si le va declara in Declaratia 311. Formularul 311 se depune de de catre persoanele impozabile al caror cod de inregistrare in scopuri de TVA a fost anulat conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. a) - e) din Codul fiscal si care efectueaza in perioada in care nu au cod valid de TVA, livrari de bunuri/prestari de servicii si/sau achizitii de bunuri si/sau de servicii pentru care sunt obligate la plata taxei pe valoarea adaugata. Declaratia se depune pana la data de 25, inclusiv, a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata- art. 156^3 alin.(10) din CF






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL