Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA firma cu activitatea suspendata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA firma cu activitatea suspendata


26 replies to this topic

#1 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 June 2010 - 03:37 PM

Buna ziua!
La o firma cu activitatea suspenmdata pe o perioada de 12 luni trebuie depus 010 pentru scoaterea din evidenta ca platitor de TVA si platitor de impozit pe profit? La ORC suspendarea a intervenit cu data de 19 aprilie.
Va multumesc pentru raspuns.



#2 jingulescu rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 June 2010 - 08:05 AM

Vezi postareatori, la Jun 14 2010, 04:37 PM, a spus:

Buna ziua!
La o firma cu activitatea suspenmdata pe o perioada de 12 luni trebuie depus 010 pentru scoaterea din evidenta ca platitor de TVA si platitor de impozit pe profit? La ORC suspendarea a intervenit cu data de 19 aprilie.
Va multumesc pentru raspuns.

Dupa obtinerea documentelor care atesta perioada de suspendare de la ORC, se depune o cerere de derogare la Administratia de Finante de care apartineti, iar in urma aprobarii derogarii (care se face numai daca toate datoriile sunt achitate) nu se mai depun declaratii pe perioada suspendata:100,102 si 300.
Atentie declaratiile 101 la sf. de an si bilantul se depun.




#3 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 15 June 2010 - 09:53 AM

Daca am suspendat o firma care are tva de rambursat in suma de 18.500 ron si acum mi s-a anulat certificatul de tva inseamna ca am pierdut tva-ul?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 December 2010 - 04:10 PM




#4 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 June 2010 - 03:14 PM

Si daca nu vreau regim derogatoriu,ci depun trimestrial declaratiile pe 0,cu declaratia de tva procedez tot la fel? O depun cu 0? Sau la TVA trebuie anulata inregistrarea ca si platitor?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 December 2010 - 04:11 PM




#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 June 2010 - 08:16 PM

Pentru societatile aflate in inactivitate temporara inscrisa la Reg. Com., anularea inregistrarii in scopuri de TVA se face de catre adm financiara prin notificare, iar vectorul fiscal se modifica din oficiu conform Ordinului 1786/2010 - pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA, precum si a modelului si continutului unor formulare, publicat in MO 292/5.05.2010.
In ultimul Decont pe care trebuie sa-l depui trebuie sa inscrii si ajustarea TVA-ului cf. art.148 si 149 Cod fiscal.
Norme Codul fiscal:
53. (1) Potrivit prevederilor art. 148 din Codul fiscal, se ajusteaza taxa pe valoarea adaugata deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal. Ajustarea taxei deductibile se efectueaza numai in situatia in care nu are loc o livrare/prestare catre sine efectuata de persoana impozabila, prevazuta la art. 128 alin. (4) sau art. 129 alin. (4) din Codul fiscal.
(2) In baza prevederilor art. 148 lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila poate sa ajusteze taxa deductibila aferenta serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor si activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, constatate pe baza de inventariere:
b) in situatia in care persoana impozabila a alocat direct un anumit bun/serviciu pentru operatiuni care nu dau drept de deducere si ulterior bunul/serviciul respectiv este utilizat pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere.
Ajustarea in acest caz reprezinta exercitarea dreptului de deducere.
(7) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in Registrul Comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca activele corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, care nu sunt amortizate integral, sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 148 lit. c) din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata. Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile. Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta conform alin. (2) lit. b) taxa aferenta activelor corporale fixe, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital potrivit art. 149 din Codul fiscal pentru valoarea ramasa neamortizata. Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.
54. (4) In cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se considera ca bunurile de capital sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activitati fara drept de deducere, fiind obligatorie ajustarea taxei conform art. 149 alin. (4) lit. a) pct. 1 din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile. Daca persoanele impozabile solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, atunci cand inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, pot ajusta taxa aferenta bunurilor de capital proportional cu perioada ramasa din perioada de ajustare, conform art. 149 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal. Ajustarea va fi reflectata in primul decont de taxa depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, dupa caz, intr-un decont ulterior.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 15 June 2010 - 08:18 PM




#6 stefanidis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 July 2010 - 07:39 PM

Nu trebuie sa depui 010 la Administratie. Registriul comertului va trimitte o instiintare catre Administratie cu privire la suspendare. declaratiile 300 si cea de impozit pe profit le depui la termen pe 0 (cu tva-ul de recuperat preluat in fiecare luna/ trimestru). Daca nu vrei sa te incurci cu declararea pe 0, trebuie sa depui la Adm o cerere insotita de certificatul de mentiuni de radiere si vei beneficia de un regim de "nedepunere" declaratii. Atentie bilanturile se depun norma.



#7 lanton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 12 October 2010 - 02:47 PM

Ce se intampla dupa ce societatea isi reia activitatea (inceteaza suspendarea), este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA din moment ce inregistrarea i-a fost anulata din oficiu in aceasta perioada, sau poate sa ramana neplatitor de TVA?



#8 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 October 2010 - 02:25 PM

Un SRL a declarat suspendarea activitatii in mai 2009. Acum cateva zile am primit notificare de la administratia financiara de sector privind scoaterea societatii de la pratitori de TVA, iar codul de tVA este nul de la aceasta data. In aceste conditii la reluarea activitatii poate functiona ca firma neplatitoare de TVA? Se poate inregistra ca platitor de TVA la cerere? Aveam 4000 lei de recuperat la TVA, ce fac acum cu suma asta?
A mai primit cineva asa???

multumesc anticipat!



#9 viorel_georgescu53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:calatoriile

Postat 19 October 2010 - 07:23 AM

Vezi postareaviorel_georgescu53, la Oct 19 2010, 08:18 AM, a spus:

Vezi postareaionuca, la Oct 18 2010, 03:25 PM, a spus:

Un SRL a declarat suspendarea activitatii in mai 2009. Acum cateva zile am primit notificare de la administratia financiara de sector privind scoaterea societatii de la pratitori de TVA, iar codul de tVA este nul de la aceasta data. In aceste conditii la reluarea activitatii poate functiona ca firma neplatitoare de TVA? Se poate inregistra ca platitor de TVA la cerere? Aveam 4000 lei de recuperat la TVA, ce fac acum cu suma asta?
A mai primit cineva asa???

multumesc anticipat!
Va prezentati la finante si completati formularul 010 (vectorul fiscal)si o sa deveniti platitor de tva cu data de 1 a lunii urmatoare depunerii cererii de mentiuni.Este valabil si pt situatia in care ati avut salariati si doriti sa angajati acum dupa reluarea activitatii inteleg sa faceti vectorul fiscal si in aceasta situatie.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 November 2010 - 09:06 PM

Vezi postareaionuca, la Oct 18 2010, 02:25 PM, a spus:

Un SRL a declarat suspendarea activitatii in mai 2009. Acum cateva zile am primit notificare de la administratia financiara de sector privind scoaterea societatii de la pratitori de TVA, iar codul de tVA este nul de la aceasta data. In aceste conditii la reluarea activitatii poate functiona ca firma neplatitoare de TVA? Se poate inregistra ca platitor de TVA la cerere? Aveam 4000 lei de recuperat la TVA, ce fac acum cu suma asta?
La reluarea activitatii societatea comerciala nu are obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA. La solicitarea societatii se poate reinregistra in scopuri de TVA, se modifica vectorul fiscal prin depunerea Declaratiei 010.
Art.153 Cod fiscal
(9) Organele fiscale competente pot anula inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, daca, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligata sa solicite inregistrarea sau nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, in cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor declarati inactivi potrivitart.11, precum si a persoanelor impozabile in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii. Procedura de scoatere din evidenta este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA persoanele impozabile pot solicita inregistrarea in scopuri de TVA numai daca inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta.
Contului 4424 se inchide prin inregistrarea contabila 635=4424 4000

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 02 November 2010 - 09:06 PM




#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2010 - 12:50 PM

@cornell
Eu inteleg asa:
La primirea notificarii esti obligat sa ajustezi TVA aferent :
- valoarii ramase neamortizate a mijloacelor fixe
- valoarii marfurilor in stoc
- valoarii serviciilor neutilizate
635/658=4426
Ajustarea in favoarea bugetului de stat trebuie reflectata in ultimul decont de taxa depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA.
La data inregistrarii in scopuri de TVA, dupa incetarea perioadei de inactivitate temporara, poti efectua ajustarea in favoarea ta, operatiune care se evidentiaza fie in primul decont de TVA depus dupa inregistrarea in scopuri de TVA fie intr-un decont ulterior.



#12 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 26 November 2010 - 02:38 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Nov 2 2010, 10:06 PM, a spus:

La reluarea activitatii societatea comerciala nu are obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA. La solicitarea societatii se poate reinregistra in scopuri de TVA, se modifica vectorul fiscal prin depunerea Declaratiei 010.
Art.153 Cod fiscal
(9) Organele fiscale competente pot anula inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, daca, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligata sa solicite inregistrarea sau nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, in cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor declarati inactivi potrivitart.11, precum si a persoanelor impozabile in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii. Procedura de scoatere din evidenta este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA persoanele impozabile pot solicita inregistrarea in scopuri de TVA numai daca inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta.
Contului 4424 se inchide prin inregistrarea contabila 635=4424 4000
Lexiroxi eu mi-am reluat activitatea in noiembrie si vreau sa raman neplatitor. Problema mea e ca am in contabilitate niste imobilizari pentru care mi-am dedus TVA la achizitie iar acum vreau sa le vand. In mod normal cred ca ar trebui sa imi ajustez TVA pt aceste bunuri in momentul vanzarii/scoaterii din gestiune. Daca sunt neplatitor nu prea am cum sa imi ajustez TVA...
Poti te rog sa-mi dai un sfat si sa imi spui ce trebuie sa imi inregistrez in contabilitate la momentul vanzarii imobilizarilor?
Te rog sa imi spui unde sa caut in Codul Fiscal mai multe detalii in legatura cu situatia mea.

Mersi!



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2010 - 07:00 PM

Fiind persoana impozabila, societatea comerciala se poate inregistra in scopuri de TVA atunci cand apare un eveniment care impune ajustarea TVA-ului. Conform art. 152 din CF in calculul plafonului de scutire pentru micile intreprinderi se includ si operatiunile imobiliare scutite.
De la data aderarii la UE vanzarea de constructii si terenuri este scutita de TVA cu exceptia vanzarilor de constructii noi si de terenuri construibile, conform art. 141 alin. (2) lit. f) din CF.
Ajustarea se face conform art. 149 alin (4):
Art. 149
(4) Ajustarea taxei deductibile prevazute la alin. (1) lit. d) se efectueaza:
a) in situatia in care bunul de capital este folosit de persoana impozabila:
1. integral sau partial, pentru alte scopuri decat activitatile economice;
2. pentru realizarea de operatiuni care nu dau drept de deducere a taxei;
3. pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere a taxei intr-o masura diferita fata de deducerea initiala;
b) in cazurile in care apar modificari ale elementelor folosite la calculul taxei deduse;
c) in situatia tn care un bun de capital al carui drept de deducere a fost integral sau partial limitat face obiectul oricarei operatiuni pentru care taxa este deductibila. In cazul unei livrari de bunuri, valoarea suplimentara a taxei de dedus se limiteaza la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv;
d) in situatia in care bunul de capital isi inceteaza existenta, cu exceptia cazurilor in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a făcut obiectul unei livrari sau unei livrari catre sine pentru care taxa este deductibila;
e) in cazurile prevazute la art.138.



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 December 2010 - 06:25 PM

Conform Proiectului de Ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal si reglementarea unor masuri financiar – fiscale:
48. La articolul 153, alineatul (9) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(9) Organele fiscale competente pot anula inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, daca, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligata sa solicite inregistrarea sau nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, in cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor declarati inactivi potrivit art. 11, precum si a persoanelor impozabile in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii. Procedura de scoatere din evidenta este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, persoanele impozabile vor fi inregistrate din oficiu in scopuri de TVA de catre organele fiscale competente, daca inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, fara a fi aplicabile prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici intreprinderi prevazut la art 152 in anul calendaristic respectiv."



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2011 - 09:43 PM

Fata de proiect, de la 01.01.2011 cf. OUG 117.2010 intervine urmatoarea modificare:
Art. 153
(9) Organele fiscale competente pot anula inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, daca, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligata sa solicite inregistrarea sau nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol, in cazul persoanelor impozabile care figureaza in lista contribuabililor declarati inactivi potrivit art. 11, precum si a persoanelor impozabile in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii. Procedura de scoatere din evidenta este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, au obligatia sa solicite organelor fiscale competente inregistrarea in scopuri de TVA, daca inceteaza situatia care a condus la scoaterea din evidenta, fara a fi aplicabile prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici intreprinderi prevazut la art 152 in anul calendaristic respectiv.



#16 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 24 January 2011 - 09:50 PM

ce se intampla sau cum poate fi corectata greseala de a nu depune ultimul decont de tva cu ajustarile respective pt mijl fixe neamortizate integral ?
de fapt banuiesc ce se intampla , dar as vrea sa corectez acum daca se poate .... pt ca firma a fost suspendata in 2009, a trecut un an si jumatate ( adica deabia jumatate din perioada ) si nu as vrea sa se adune majorari prea mari

astept un sfat !



#17 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2011 - 10:09 AM

daca mai trec 3 ani jumate se prescrie... Nu au timp de controale pt firmele in activitate... Ar fi totusi o tematica buna de contol care ar aduce ceva bani la buget, multi aflandu-ne in situatii identice; sa speram ca nu vor actiona!! Mai mult nu poti face nici un demers pentru ca nemaifiind platitor de TVA nu poti depunne Decont.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#18 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 25 January 2011 - 03:03 PM

Vezi postareacornell, la Jan 25 2011, 10:09 AM, a spus:

daca mai trec 3 ani jumate se prescrie... Nu au timp de controale pt firmele in activitate... Ar fi totusi o tematica buna de contol care ar aduce ceva bani la buget, multi aflandu-ne in situatii identice; sa speram ca nu vor actiona!! Mai mult nu poti face nici un demers pentru ca nemaifiind platitor de TVA nu poti depunne Decont.


daca dupa cei trei ani de suspendare firma isi reia activitatea, pot din proprie initiativa sa calculez majorarile si sa le paltesc ? ( desi .... acum nu mai stiu exact care este modalitatea de calcul ....0.1% ....0.05 % in primele 30 zile .... si apoi 2% .... trebuie sa caut reglementarilesau daca le stie cineva..... si ar putea sa le posteze , ar fi si mai bine ..........si am inteles ca sunt si dobanzi , si majorari si penalitati ...



#19 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2011 - 05:52 PM

[quote name='miti' date='Jan 25 2011, 04:03 PM' post='235951'
Referitor la calculul penalitatilor si plata lor / intreb cum de poti sa platesti daca firma a fost suspendata pentru lipsa activitatii, banuiesc, nu? Si daca totusi ai bani ii platesti, ajungi la zero si reincepi activitatea sau o dizolvi, depinde ce vrei.

Cand are timp firma sa produca de natura in care poate sa plateasca datoriile? Intreb pentru ca ma intereseaza acest subiect, si eu am o firma in aceeasi situatie la care chiar nu pot sa vad o sansa de iesire din imensul impas.

Aceasta postare a fost editata de pav: 25 January 2011 - 05:53 PM




#20 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 25 January 2011 - 08:07 PM

(7) În cazul persoanelor impozabile care figurează în lista contribuabililor inactivi conform art. 11 din Codul fiscal, precum si al persoanelor în
inactivitate temporară, înscrisă în Registrul Comerului, a căror înregistrare în scopuri de TVA a fost anulată de către organele fiscale competente,
conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, se consideră că activele corporale fixe, altele decât cele care sunt considerate bunuri de capital conform art.
149 din Codul fiscal, care nu sunt amortizate integral, sunt alocate pe perioada de inactivitate unei activităi fără drept de deducere, fiind obligatorie
ajustarea taxei conform art. 148 lit. c) din Codul fiscal pentru valoarea rămasă neamortizată. Ajustarea va fi reflectată în ultimul decont de taxă depus
înainte de anularea înregistrării în scopuri de TVA a persoanei impozabile. Dacă persoanele impozabile solicită înregistrarea în scopuri de TVA
conform art. 153 din Codul fiscal, atunci când încetează situaia care a condus la scoaterea din evidenă, pot ajusta conform alin. (2) lit. b) taxa
aferentă activelor corporale fixe, altele decât cele care sunt considerate bunuri de capital potrivit art. 149 din Codul fiscal pentru valoarea rămasă
neamortizată. Ajustarea va fi reflectată în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile sau, după caz,
într-un decont ulterior.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL