Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
atestare ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

atestare ITM

22 replies to this topic

#1 RBucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 16 January 2009 - 04:14 PM

Stie cineva care sunt conditiile de atestare la ITM Bucuresti? Exista un punctaj minim/ o nota minima pe care trebuie sa o obtii la testare si in baza careia iti dau sau iti resping atestarea de a opera in carnetele de munca si de a le lua la sediul societatii?
multumesc anticipat pt raspuns.

Aceasta postare a fost editata de RBucur: 16 January 2009 - 04:15 PM




#2 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 03 February 2009 - 10:15 PM

Rezultatul testarii este admis sau respins. Nu exista punctaj.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 February 2009 - 10:30 PM
citare mesaj anterior




#3 GEO_KIK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 March 2009 - 03:21 PM

Buna ziua!! Va raman recunoscatoare daca ma puteti ajuta in legatura cu o problema.
Firma la care lucrez are deja un inspector care se ocupa de cartile de munca.Insa,cum nu participa decat strict la aceasta activitate m-au "delegat"pe mine sa fac un curs de resurse umane..Acum trebuie sa dau ex.la itm pt.completarea cartilor. Credeti ca este vreo problema daca eu imi depun dosarul la itm pt.examen iar cealalta persoana este incadrata in continuare pe postul de inspector ,si se ocupa de cartile de munca????



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 03:59 PM

Da. Este o mare problemă. Vei fi persoană atestată sau autorizată după ce promovezi examenul respectiv pe banii firmei să poți completa cărțile de muncă la orice firmă care are dreptul să păstreze cărțile de muncă. Și vei mai fi pregătit(ă) ca să știi tot ce ar fi cazul să se știe în legătura cu ITM. Strică? Cred că nu. Costă? Cred că la fel că nu. Doar că...Doamne fer...să am dreptate, cealaltă persoană are o săgeată pe spate! Și patronul sau directorul crede că vei fi în măsură ca pentru aceeași bani să faci tot ce face și el(ea). Îi plac persoanele multilateral pregătite!



#5 GEO_KIK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2009 - 02:34 PM

Ma intrebam daca e vreo problema cu cei de la ITM...
Si nu e vorba de aceeasi bani...imi va plati separat....



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 March 2009 - 03:06 PM

Nu scrie nicaieri cati autorizati ITM pot fi angajati intr-o firma - 1, 10, 1000 sau mai multi, atata timp cat sunt angajati cu forme legale si li se platesc taxele la zi. Nici nu-i intreaba ce fac - poate doar angajatorul, eventual.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 alexa0515

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:39 PM

buna ziua!o intrebare am si eu: a auzit cineva de niste cursuri care se tin in vederea obtinerii unei autorizatii pentru completarea carnetelor de munca? si daca da, cam care ar fi conditiile? si ce iti permite exact sa faci acest curs?



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2009 - 09:55 PM

Exista cursuri pentru inspectori de resurse umane care dureaza vreo 2 luni, cu vreo 200-300 lei. Poti sa le gasesti pe Internet.
Problema este ca acest curs este doar necesar nu si suficient. Dreptul de a tine cartile de munca il obtin firmele care au un astfel de angajat. Deci dupa ce faci un astfel de curs trebuie sa fii angatat/angajata la o firma cu un numar suficient de mare de angajati. Se face cerere la ITM si pentru a obtine parafa respectiva mai trebuie sa dai un test de resurse umane pe care sa-l treci.
Carnetele de munca se vor mai folosi pana la 31.12.2010, daca nu va aparea o noua prelungire, dupa care se vor elibera angajatilor.
Pentru detalii vezi http://www.itmbihor....-2008-10-30.pdf
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 alexa0515

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 16 July 2009 - 01:27 PM

eu lucrez la o firma de contabilitate. acest curs ma interesa in special ca sa stiu daca pot tine cartile de munca ale angajatilor de la firmele care au contract cu noi, la sediul firmei unde lucrez.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 July 2009 - 03:21 PM




#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 August 2009 - 11:55 AM

Am vrut si eu asta dar se pare ca e obligatoriu sa fii angajat al firmei pentru care tii cartile de munca.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 25 August 2009 - 11:56 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2009 - 03:26 PM

Vezi postareanopris, la Jul 13 2009, 10:55 PM, a spus:

Carnetele de munca se vor mai folosi pana la 31.12.2010, daca nu va aparea o noua prelungire, dupa care se vor elibera angajatilor.
Pentru detalii vezi http://www.itmbihor....-2008-10-30.pdf
deci, painea ar fi numai pana la 31.12.2010, caz in care mai merita investitia ?? si eu vroiam sa fac aceste cursuri, dar mi-a trecut ... :lostit (13): tocmai din cauza aia.



#12 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 August 2009 - 01:22 AM

Eu am facut cursurile astea inca din 2006 si nu mi-au folosit la nimic pana acum !
Pentru ca un angajator sa isi completeze cartile de munca , trebuie sa aiba conditii de pastrare a lor , si tot trebuie sa se duca cineva sa certifice datele , diferenta fiind de doar 0,5 % din salariu , ceea ce face ca un numar insignifiant de firme sa pastreze cartile de munca la sediu .



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 04:51 PM

pt. cursuri ITM, vedeti fisiere atasate luate de pe site-ul ITMB :lnr (1):

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 September 2010 - 04:52 PM




#14 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 October 2010 - 12:11 PM

Eu am auzit, zvon, deci, ca de la 1 ianuarie 2011 (sub rezerva prelungirii termenului) toate relatiile cu ITM ale societatilor trebuie desfasurate printr-o persoana care are cursul facut.

Intr-un fel ar fi logic, din moment ce nu se mai opereaza in carnetele de munca, probabil ca operatiunile vor fi inregistrate in Revisal. Deci, cine opereaza in Revisal e echivalentul celui care opera pe vremuri in carnetele de munca si care trebuia sa aibe cursul facut.



#15 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 06:21 PM

'Eu am auzit, zvon'

Sa mai asteptam confirmarea !



#16 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 October 2010 - 09:04 AM

Uite ca s-a deschis un topic pe tema "zvonurilor".

http://www.conta.ro/...showtopic=41959



#17 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 October 2010 - 06:00 PM

Nu cred ca aceasta miscare are legatura cu Revisal, cel mult se mai poate inca o piedica transmiterii datelor pe cale electronica prin fortarea utilizarii semnaturii certificate digital.

Chiat atat de tembeli nu cred ca pot fi incat sa forteze firme mici sau aflate la inceputul activitatii sa tina angajati nefolositori, numai pentru 1-2 inregistrari de contracte pe trimestru prin Revisal.

Probabil se va impune un plafon de numar de angajati de la care sa fie necesara persoana "calificata" in resurse umane.

Chiar nu-mi fac probleme pentru ca actualul balamuc statal va continua ani buni si cu foarte multe si semnificative modificari de la o luna la alta. O sa cedeze nervos doar cei care o sa-l bage prea mult in seama.



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 October 2010 - 12:40 AM

Incepand cu luna noiembrie 2010, devine obligatorie transmiterea Registrului de evidenta al salariatilor (REVISAL) catre ITM in forma electronica cu certificat de semnatura digitala pentru care este nevoie de un kit continand: 1. certificat calificat, 2. dispozitiv criptografic securizat, 3. aplicatie de semnatura digitala. De asemenea se pot depune declaratiile catre fisc, electronic cu ajutorul semnaturii digitale (obligatoriu pt. contribuabilii mari si mijlocii). Firmele (personale) care tin evidenta la mai multe firme pot achizitiona un astfel de kit pentru ele ptutand transmite date pentru toti clientii lor cu un singur certificat.



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 October 2010 - 12:39 PM

Mihaela, unde se precizeaza aceasta obligativitate ? Timpul este scurt si va trebui sa achizitionez un astfel de kit pentru clientii mei. Din experienta ta sau a celorlati colegi, de unde ar fi mai indicata achizitionarea certificatului ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 October 2010 - 12:40 PM

Dana




#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 10:21 PM

m-am uitat si eu pe site-ul ITMB si nu am vazut nimic in leg. cu aceasta obligativitate :thumbup:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL