Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
actor - ce fel de contract ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

actor - ce fel de contract ?

2 replies to this topic

#1 yoyo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 November 2009 - 01:24 PM

Buna ziua. Am nevoie de ajutor si de aceia apelez la voi. Imi cer scuze inca de pe acum daca o sa scriu prea mult. Vreau sa imi pun ordine in viata si sa ma simt perfect legal intr-o tara ilegala. Am mai multe intrebari la care am nevoie de raspuns asa ca am sa scriu cu liniuta si am sa sistematizez cit mai bine ceea ce vreau sa va intreb. Problema mea mare este ca nu am carte de munca activa ( adica o am acasa in sertata) nu am asigurare medicala. Tot ceea ce muncesc este pe CEDARE DE DREPTURI CONEXE DREPTULUI DE AUTOR. Hai sa fac o scurta prezentare.

Nume--yoyo
Profesie- Actor
2003-2005- Actor angajat -CARTE DE MUNCA (OK)
2005-2006- Alt job - CARTE DE MUNCA (OK)
2006-2008- Masterant - CARTE DE MUNCA ( NU STIU DACA SE TRECE) Se trece?

OK. de cind am treminat masterul am avut diverse colaborari artistice semnate prin contracte de cedare a drepturilor conexe dreptului de autor. De atunci nu mai am asigurare medicala , careta de munca sa odihneste bine mersi in sertar.Ce vreau eu? Sa zicem ca am un venit anual intre 15 mii si 25 mii euro/an. Ce trebuie sa fac sa fiu in rind cu lumea. Ce ma sfautiti sa fac ?
1. [font="Arial Black"]Sa imi fac un pfa?
2 Sa imi fac o firma?
3 Sa ma angajez fictiv la cineva la firma si sa ii dau eu banii lunar pt a merge vechimea pe cartea de munca?
4. Inca ceva. Nu am nici pensie privata facuta. Am 29 de ani. Pot alege eu la cine sa imi fac pensie privata?
5.In contractele pe care le am cei cu care semnez platesc 10 % pt mine impozit. Ce inseamna asta mai exact. Ce platesc ei?
6.Contractele de cedare a drepturilor se considera vechime?

Nu stiu cum sa procedez. Cum e mai bine pt mine ca actor ? Va multumesc mult de tot. Cu siguranta o sa mai am intrebari insa nu imi vin acuma. Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra. Va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 November 2009 - 08:26 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2009 - 03:17 PM

Citeaza

1.Sa imi fac un pfa?
2 Sa imi fac o firma?
3 Sa ma angajez fictiv la cineva la firma si sa ii dau eu banii lunar pt a merge vechimea pe cartea de munca?
Fa-ti asigurare individuala de sanatate, pensii, sau ce mai vrei; este cel mai rentabil.

Citeaza

4. Inca ceva. Nu am nici pensie privata facuta. Am 29 de ani. Pot alege eu la cine sa imi fac pensie privata?
Daca te asiguri pt pensia de stat automat vei fi asigurat si pt cea privata (pilon 2), poti alege fondul singur.

Citeaza

5.In contractele pe care le am cei cu care semnez platesc 10 % pt mine impozit. Ce inseamna asta mai exact. Ce platesc ei?
Impozit, un fel de taxa de protectie; tu platesti si ei nu se ia de tine, dar nici vreun bine nu-ti fac.

Citeaza

6.Contractele de cedare a drepturilor se considera vechime?
Nu, daca nu cotizezi la pensii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 10:19 PM

Dragos



#3 yoyo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 November 2009 - 02:52 PM

multumesc foarte foarte mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 November 2009 - 02:49 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL