Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Regularizare plati CASS pe ultimii 5 ani - ABUZ SAU LEGAL? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Regularizare plati CASS pe ultimii 5 ani - ABUZ SAU LEGAL?


3 replies to this topic

#1 Carmen N

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2010 - 01:22 PM

Buna ziua !

In data de 01.04.2010 am infiintat un PFA in Sec. 3 (Birou Individual de Arhitectura) neplatitor de TVA.
Pana la 01.04.2010 am avut contract de munca cu un SRL, contract care a incetat incepand cu aceasta data, in ideea ca voi desfasura activitate doar pe PFA si voi incheia contract cu Casa de Sanatate si cu Casa de Pensii.
Astazi am fost la Casa de Sanatate (Calea Mosilor - cladirea Nufarul) cu decizia de impunere primita de la Fisc, pentru a fi luata in evidenta, si pentru a depune declaratia, a incheia contractul, si pentru a plati contributia pentru primul trimestru. Cu aceasta ocazie, mi s-a verificat cartea de munca pentru a se vedea daca in ultimii 5 ani am avut perioade neacoperite. Am avut trei luni de intrerupere in 2008, dupa ce am iesit din concediul de cresterea copilului si pana la reangajare, si inca o luna in anul 2005. Functionara de la ghiseu mi-a spus ca trebuie sa platesc contributiile la zi, impreuna cu majorarile de intarziere aferente – in total 200 ron (pe langa prima contributie trimestriala).

Am incercat sa-I explic functionarei ca in lunile respective eu nu am avut nici un venit care sa fie impozitat la sanatate, si nu exista la vremea respectiva nici un contract intre mine si casa de sanatate pe care eu sa trebuiasca sa-l onorez lunar. Mi s-a raspuns ca in calitate de cetatean al statului roman, sunt obligata sa platesc contributia lunara la sanatate chiar daca nu am nici un venit.
As vrea sa stiu daca e adevarat ceea ce mi-a spus functionara respectiva si conform carei legi / art. este obligatoriu sa platesti contributia lunara la sanatate chiar daca nu ai nici un venit ?

Mie personal mi se pare un abuz, pentru ca in sistemul public de sanatate nu beneficiezi de servicii gratuite decat daca faci dovada platii asigurarii de sanatate (pe baza de adeverinta de salariat sau adev. de platitor pe baza unui contract direct cu Casa de Sanatate). Implicit, ca cetatean al statului roman pot opta pentru plata lunara a unei asigurari de sanatate in sistemul public sau, in situatia in care nu am venituri, pentru plata spitalizarii si a altor servicii de sanatate (in sistemul public sau privat – este alegerea fiecaruia) atunci cand e cazul.

De exemplu in cazul casnicelor care nu au un venit o perioada de timp, dupa care se angajeaza la o firma privata, sa inteleg ca firma respectiva ar trebui sa plateasca contributiile din urma ale noii angajate? Sau daca casnica respectiva se hotaraste sa isi deschida un PFA, ea nu poate face lucrul acesta decat daca plateste contributia lunara pe ultimii 5 ani calculata la venitul min. + penalitati de intarziere ????

Multumesc anticipat
Carmen Nazare
CarmenN



#2 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 15 June 2010 - 07:59 PM

Vezi postareaCarmen N, la Jun 15 2010, 02:22 PM, a spus:

Buna ziua !

In data de 01.04.2010 am infiintat un PFA in Sec. 3 (Birou Individual de Arhitectura) neplatitor de TVA.
Pana la 01.04.2010 am avut contract de munca cu un SRL, contract care a incetat incepand cu aceasta data, in ideea ca voi desfasura activitate doar pe PFA si voi incheia contract cu Casa de Sanatate si cu Casa de Pensii.
Astazi am fost la Casa de Sanatate (Calea Mosilor - cladirea Nufarul) cu decizia de impunere primita de la Fisc, pentru a fi luata in evidenta, si pentru a depune declaratia, a incheia contractul, si pentru a plati contributia pentru primul trimestru. Cu aceasta ocazie, mi s-a verificat cartea de munca pentru a se vedea daca in ultimii 5 ani am avut perioade neacoperite. Am avut trei luni de intrerupere in 2008, dupa ce am iesit din concediul de cresterea copilului si pana la reangajare, si inca o luna in anul 2005. Functionara de la ghiseu mi-a spus ca trebuie sa platesc contributiile la zi, impreuna cu majorarile de intarziere aferente – in total 200 ron (pe langa prima contributie trimestriala).

Am incercat sa-I explic functionarei ca in lunile respective eu nu am avut nici un venit care sa fie impozitat la sanatate, si nu exista la vremea respectiva nici un contract intre mine si casa de sanatate pe care eu sa trebuiasca sa-l onorez lunar. Mi s-a raspuns ca in calitate de cetatean al statului roman, sunt obligata sa platesc contributia lunara la sanatate chiar daca nu am nici un venit.
As vrea sa stiu daca e adevarat ceea ce mi-a spus functionara respectiva si conform carei legi / art. este obligatoriu sa platesti contributia lunara la sanatate chiar daca nu ai nici un venit ?

Mie personal mi se pare un abuz, pentru ca in sistemul public de sanatate nu beneficiezi de servicii gratuite decat daca faci dovada platii asigurarii de sanatate (pe baza de adeverinta de salariat sau adev. de platitor pe baza unui contract direct cu Casa de Sanatate). Implicit, ca cetatean al statului roman pot opta pentru plata lunara a unei asigurari de sanatate in sistemul public sau, in situatia in care nu am venituri, pentru plata spitalizarii si a altor servicii de sanatate (in sistemul public sau privat – este alegerea fiecaruia) atunci cand e cazul.

De exemplu in cazul casnicelor care nu au un venit o perioada de timp, dupa care se angajeaza la o firma privata, sa inteleg ca firma respectiva ar trebui sa plateasca contributiile din urma ale noii angajate? Sau daca casnica respectiva se hotaraste sa isi deschida un PFA, ea nu poate face lucrul acesta decat daca plateste contributia lunara pe ultimii 5 ani calculata la venitul min. + penalitati de intarziere ????

Multumesc anticipat
Carmen Nazare

Nu stiu daca ajuta cu ceva, a fost un reportaj pe pro tv la stirile de la ora 19 in care pe langa elodia mai erau si alte persoane care erau datori catre casa de sanatate Brasov, unul din oameni era exact in situatia descrisa de tine, era pus sa plateasca la venit minim desi el nu a avut nici un venit. (au primit ordin sa stoarca bani, folosesc orice mijloc pentru asta). Cred ca pentru lamuriri te poti adresa departamentului juridic de la casa de sanatate, si eu am avut discutii cu ei, departamentul juridic mi-a scurtat calvarul citirii tuturor legilor/ordonantelor legate de sanatate. Dar pentru stabilirea nivelului de contributii pe ultimii 5 ani nu ti-a cerut hartie de la fisc cu veniturile pe ultimii 5 ani? (pare dubioasa verificarea cartii de munca)
Articolele cele mai importante din lege sunt aici. Incearca sa cauti raspunsul si pe un forum juridic
http://www.cnas.ro/l...lor-de-sanatate

Probabil putin offtopic, s-ar putea ca persoanele care nu sunt angajate sa fie obligate sa plateasca CAS-ul la toate veniturile, pe langa venitul de pe PFA daca ai alte venituri tot ce se poate sa te trezesti cu decizie de impunere pentru sanatate pentru chirii, venituri de pe bursa, etc (in timpul petrecut pe holurile CAS Cluj am dat peste povestea unui batran pensionar care avea un apartament dat in chirie, chirie pentru care astia de la sanatate isi cereau dreptu)




#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2010 - 12:42 PM

Cei de la Casa de Sanatate au perfecta dreptate! Nu fac nici un abuz.
A se vedea ordinul 617/2007 publicat in MO 649/24.09.2007.

In cazul casnicelor, ele trebuie sa faca dovada ca nu au nici un venit (a se vedea tot in ordinul 617) si ca sunt persoane aflate in intretinerea sotului, devenind astfel coasigurat la acesta.

"Unde-i lege...nu-i tocmeala!"
elenacca



#4 Carmen N

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2010 - 09:23 AM

Bineinteles ca unde-i lege nu-i tocmeala ! Problema ca functionara de la ghiseu habar nu avea despre ce lege e vorba. Mi-a bagat sub nas legea 95 / 2006 in care nu se regaseste nimic legat de situatia de mai sus. Abia la serviciul juridic mi s-a spus ca este vorba de ordinul 617 / 2007, dar fara sa-mi dea alte detalii.

Iar in cazul casnicelor, ceea ce spuneti e incomplet. Dupa ce fac dovada faptului ca nu au avut nici un venit in ultimii 5 ani, ele sunt obligate la deschiderea unui PFA, conform ordinului 617, sa plateasca 6 luni de contributie la sanatate calculat la venitul min. pe economie.

Oricum mie mi se pare ca acest ordinul 617 se aplica discriminatoriu pentru ca ar trebui sa se aplice si in alte cazuri .... Exemplu: un angajat care are o intrerupere de 3 luni pe cartea de munca, in momentul reangajarii ar trebui sa plateasca contributia din urma pe cele 3 luni neacoperite. Ori eu n-am auzit pana acum de nimeni care, ca angajat, sa fi platit din urma la reangajare. Trag concluzia ca se aplica preferential PFA-urilor care nu au incotro si trebuie sa treaca pe la CASMB la infiintare.

Si mai remarc o ... sa-i zicem " ciudatenie": daca in timpul intreruperei pe care cineva a avut-o in intervalul celor 5 ani de presciere, a fost nevoit sa apeleze la serviciile publice de sanatate, implicit a trebuit sa plateasca serviciile respective pentru ca nu a putut face dovada contributiei la CASS (dupa cum se stie la spital ti se cere adeverinta de venit). Peste 3 ani (sa zicem) cand trece la CASMB sa-si inregistreze PFA-ul, este obligat sa plateasca din nou pentru serviciile pe care deja le-a platit.

Dar ... asta e ... unde-i lege nu-i tocmeala. Nu conteaza cat de corecta e legea respectiva sau cat de corect se aplica.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !
CarmenN






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL