Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare dupa aprox. 2 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare dupa aprox. 2 ani


2 replies to this topic

#1 r.aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 June 2010 - 09:06 AM

Buna ziua! Am o problema care sper ca va retine atentia dv. si la care astept un raspuns sau sfat. Ca pers. juridica am primit in iunie o factura emisa in aprilie 2010 pt. o prestatie din anul 2008, reprezentand o evaluare tehnica. Am solicitat efectuarea acestei evaluari unei societati abilitate. Am primit prin posta un contract semnat de firma prestatoare, dar citindu-l am fost socat de tariful pretins si nu am semnat contractul, nici nu l-am returnat. Este posibil asa ceva? Astept de la dv. lamuriri sau sfaturi. Multe multumiri.



#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 June 2010 - 09:42 PM

Daca lucrarea a fost efectuata si nu ati reziliat contractul trebuie sa platiti factura. Problema este ca ar trebui sa afectati rezultatul anului 2008 ca si cheltuiala dar intrucat nu cred ca suma are relevanta puteti sa o inregistrati si pe cheltuielile anului 2010.
Daca lucrarea nu a fost efectuata,chiar daca exista un contract incheiat si nereziliat, refuzati plata facturii in scris si restuituiti si exemplarul primit.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 04:39 PM

inteleg ca nici macar n-ai semnat respectivul contract (ce sa mai fi reziliat?? ), daramite sa se mai efectuat lucrarea .... atunci, despre ce facturare vorbim ?? si eu as fi facut ca tine, as fi ignorat acel ctr.

leo50 te-a sfatuit f bine, "refuzati plata facturii in scris si restuituiti si exemplarul primit.", dar fa-o cu confirmare de primire sau prin curier (care sa iti dea confirmare ca a predat corespondeanta ta la destinatar), s-ar putea sa aiba ei o problema in firma, mie-mi miroase a frauda salariat facuta acum 2 ani (vreun deviz fantoma) sau incompetenta la comercial de vreme ce s-a facturat fara baza (daca nu exista deviz si nimic altceva din cele necesare unei facturari), cu ocazia asta ii ajuti sa-si lamureasca sit.

poate ne zici care a fost faza, pana la urma... de curiozitate :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL