Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul jurnal de incasari si plati pt. I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


registrul jurnal de incasari si plati pt. I.I.


30 replies to this topic

#21 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 12 October 2011 - 10:37 AM

Registrul de casa se refera la numerar, iar raportul de gestiune la marfa sau ambalaje.
Intreprinderea individuala nu conduce registrul de casa!
Are obligatia conducerii registrului jurnal de incasari si plati, care este altceva decat registrul de casa.



#22 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 12 October 2011 - 03:26 PM

Vezi postareaG David, la 12 October 2011 - 10:37 AM, a spus:

Registrul de casa se refera la numerar, iar raportul de gestiune la marfa sau ambalaje.
Intreprinderea individuala nu conduce registrul de casa!
Are obligatia conducerii registrului jurnal de incasari si plati, care este altceva decat registrul de casa.
Stiu ca nu trebuie,dar eu il tin si pe asta. Deci, soldul din registru de casa poate sa fie mai mare decat soldul final din raportul de gestiune sau nu are nici o legatura una cu alta?




#23 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 October 2011 - 07:57 AM

raportul de gestiune nu are legatura cu reg de casa . :smile:



#24 irina92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2014 - 09:24 AM

puteti sa ma ajutati cu aceasta problema: am contract de inchiriere unde scrie suma care trebuie sa o platesc pentru ii dar proprietarul nu mi a dat chitanta cand am platit chiria , acuma eu pot trece in registru jurnal incasari si plati aceasta cheltuiala ? plata pentru casa de marcat si stampila le trec tot in RJIP? multumesc anticipat



#25 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 March 2014 - 10:55 AM

Da. Treceti platile de la achizitia casei de marcat/role casa de marcat si stampilei. De la chirie, proprietarul cu care aveti contractul de inchiriere e o firma sau o alta institutie/consiliu local? Cereti chitanta si doar pe baza ei va puteti inregistra valoarea platita in RJIP.



#26 irina92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2014 - 07:37 PM

proprietaru este o persoana fizica....deci trebuie sa ai cer chitanta pentru chirie nu?



#27 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 March 2014 - 10:26 PM

In cazul cand aveti acest contract de inchiriere cu persoana fizica, la plata lunara a chiriei completati formularul dispozitie de plata cu datele si semnatura respectivului.



#28 ALEXLUM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2014 - 07:37 PM

Impozitul pe venit platit de titularul unei Intreprinderi Individuale se inregistreaza in RJIP? Dar impozitul si contributiile platite pentru un salariat?



#29 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 June 2014 - 09:22 PM

Toate se inregistreaza in RJIP pe baza (si la data) documentului de plata, chiar daca unele sunt cheltuieli deductibile si altele nu.



#30 alex_sandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2015 - 04:25 PM

Buna ziua,
Sunt la inceput de contabilitate in partida simpla, sistem real, neplatitor de tva.
As avea nevoie de un sfat. Pe anul 2014 am inregistrat in RJIP in coloana 3 (la feul, nr documentului) doar nr facturilor. Am inteles ca este bine sa trec si nr chitantei sau al BF in cazul operatiunilor in numerar. Este o omisiune grava? Cum s-ar putea remedia avand in vedere ca am inchis anul fiscal...
Astept raspuns. Va multumesc!



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2015 - 06:19 PM

Corectia o realizezi barand liniile gresite, inclusiv totalurile daca ai trecut Facturi care nu sunt incasate/platite
tu incasezi sau platesti pe baza de Chitanta/BF/OP - nu pe baza Facturii; Factura nu este document justificativ ptr. incasari/plati

Ordin 170/2015 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind contabilitatea in partida simpla
5. In documentele financiar-contabile nu sunt admise stersaturi, modificari sau alte asemenea procedee, si nici lasarea de spatii libere intre operatiunile inscrise in acestea sau file lipsa.
6. Erorile se corecteaza prin taierea cu o linie a textului sau a cifrei gresite, pentru ca acestea sa poata fi citite, iar deasupra lor se scrie textul corect sau cifra corecta. Corectarea se face pe toate exemplarele documentului financiar-contabil si se confirma prin semnatura persoanei care a intocmit/corectat documentul, mentionandu-se si data efectuarii corecturii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL