Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Import marfa din tara in care cota tva 0 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Import marfa din tara in care cota tva 0


2 replies to this topic

#1 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2010 - 10:36 AM

Am Intrep. Indiv. si m-am inregistrat cu cod TVA doar pentru importuri, la nivel national nu.

In unele tari anumite categorii de produse au cota de tva zero. In aceste cazuri nu mi s-ar merita sa import si sa platesc tva-ul romanesc. Se poate sa folosesc la import codul national nu cel de TVA intracomunitar?



#2 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 31 October 2010 - 09:27 PM

Daca e vorba de inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii, atunci comunicare codului de TVA catre partenerul european este obligatorie nu optionala.
Cu toate acestea daca si in Romania respectivele produse sunt scutite de taxa nu se va plati TVA pentru acestea.




#3 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 01 November 2010 - 01:48 PM

Multumesc pentru raspuns. Ma asteptam la mai multe, nu ca cineva ar fi obligat in sensul acesta.

In Romania nu este scutit de TVA. Atunci mai bine le cumpar pe persoana fizica si asa va avea TVA 0.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL