Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
distributia pensiilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


distributia pensiilor


1 reply to this topic

#1 Mihai Bunea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2010 - 09:11 PM

Salutari :)

Am niste curiozitati, in contextul agitatiei cu masurile de austeritate - reducerea fondului de pensii cu 15% si a celui de salarii la bugetari cu 25%.

Este posibil ca un cetatean sa afle nu doar sumele totale (disponibile in bugetul pe 2010, si anume 39.69 mld. pensii si 39 mld. salarii) ci si distributia statistica cumulativa a acestora (http://en.wikipedia....bution_function)?

Cate persoane iau pensie mai mica de X, unde X variaza intre zero si infinit :)

Pun aceasta intrebare pe domeniul juridic in ideea in care s-ar putea ca aceasta informatie sa fie considerata confidentiala. Cu toate ca, dupa judecata mea, ar putea fi ilegal sa ceri publicarea salariilor individuale (Popescu ia 1,000 lei, Ionescu ia 10,000 lei), nu cosider deloc anormal publicarea acestor date ca informatie statistica.

In concluzie:
- Daca aveti cunostiinta despre publicarea deja a acestor date, va rog sa-mi scuzati ignoranta si sa ma indrumati catre locul unde le pot afla si eu.
- Altfel, nu credeti ca ar trebui sa cerem ministerului de finante publicarea lor?



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2010 - 01:43 PM

Aici ar trebui sa se regaseasca statistica de care vorbesti tu, dar nu am gasit-o.
Din ceea ce am citit prin presa, 81% din total pensionari au pensii mai mici de 1.000lei.

Cred ca am gasit, statistici

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 27 June 2010 - 01:50 PM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL