Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noutati PFA - casa de pensii plata retroactiv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Noutati PFA - casa de pensii plata retroactiv


5 replies to this topic

#1 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 June 2010 - 09:52 PM

Am gasit chestia asta pe net
"salut mama mea are o frizerie pfa si nu sia platit cartea de munca din 2005 doar cas`ul si acuma ia venit de la casa judeteana de pensii o scrisoare prin care trebuie sa pregateasca un dosar dupa care i sa calculat ca are de platit din 2005 pana in 2010 10.000 ron cu tot cu penalitati.Ce ma sfatuiti sa fac sa platesc toti banii de o data sa cer plata in rate daca se poate sau ce altceva?Va multumesc!"
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...-munca-pfa.html

Se pare ca dupa sanatate urmeaza cei de la pensii sa-si ceara partea



#2 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 July 2010 - 09:16 AM

Au venit si au cerut-o deja. Cu o noua lege (nu ma intreba care ca nu stiu) se permite access la baza de data al administratiilor financiare pentru cei de la pensii si vice versa iar daca cei de la pensii s-au uitat si au vazut ca la finante esti inregistrat ca platitor de contributii si la ei nu ... iti trimit scrisoarea. Eu am primit-o si multi alti PFA din Brasov (eu fiind din Brasov) au primit-o. Si da am fost si m-am inregistrat si la pensii cu suma minima posibila (5 lei pe luna) si am platit si retroactiv plus penalitati de cand sunt inregistrat ca PFA.
Da e in lege ca trebuie sa fi inregistrat si la casa de pensii, dar toti am evitat-o pana acum, si unii inca o evita ... pana primesc scrisoarea.
Bafta!




#3 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 07 July 2010 - 07:51 PM

Vezi postareabogec, la Jul 1 2010, 10:16 AM, a spus:

Au venit si au cerut-o deja. Cu o noua lege (nu ma intreba care ca nu stiu) se permite access la baza de data al administratiilor financiare pentru cei de la pensii si vice versa iar daca cei de la pensii s-au uitat si au vazut ca la finante esti inregistrat ca platitor de contributii si la ei nu ... iti trimit scrisoarea. Eu am primit-o si multi alti PFA din Brasov (eu fiind din Brasov) au primit-o. Si da am fost si m-am inregistrat si la pensii cu suma minima posibila (5 lei pe luna) si am platit si retroactiv plus penalitati de cand sunt inregistrat ca PFA.
Da e in lege ca trebuie sa fi inregistrat si la casa de pensii, dar toti am evitat-o pana acum, si unii inca o evita ... pana primesc scrisoarea.
Bafta!
bogec pe tine la ce venit ti-au calculat retroactiv? Pe anul 2008 - 2009 ? 318 sau ai putut sa pui orice venit?
Mersi



#4 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 July 2010 - 11:53 AM

Tocmai ti-am trimis mesaj cu raspunsul.



#5 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 12 July 2010 - 08:04 AM

Din cate stiu eu contributia la pensii se plateste daca nu esti angajat



#6 adihor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 July 2010 - 03:25 PM

Vezi postareaCornny, la Jul 12 2010, 09:04 AM, a spus:

Din cate stiu eu contributia la pensii se plateste daca nu esti angajat


Mai e valabila aceasta regula -din legea 19/2000 -sau a fost anulata de ordonanta 58?.Din cate am cautat ,legea 19 nu apare ca modificata de la 1 iulie!!!!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL